کد خبر: آغاز-خیز-بلند-کرونا-در-کشور
۱۴ فروردین ۱۴۰۰، ۱۵:۰۲

به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با گلایه از هموطنانی که در تعطیلات نوروز به سفر رفته اند، از برگزاری جلسه ستاد به ریاست رییس جمهور و حضور همه اعضا اشاره و اظهار کرد: در جلسه امروز آخرین وضعیت شیوع بیماری را در سطح دنیا و کشور مرور کردیم؛ با توجه به خریدهای شب عید، مهمانی‌ها، سفرها، عدم رعایت پروتکل ‌ها و ازدحام ‌ها شاهد خیز جدید بیماری در بسیاری از استان‌ های کشور هستیم؛ به طور کلی روند بیماری در کشور صعودی است.

وی ادامه داد: در الگوهایی که از نظر اپیدمیلوژیک (همه گیرشناسی) درحال بررسی آنها هستیم، الگویی مشاهده می شود که بیشتر نشان دهنده افزایش بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی است که در اکثر استان های کشور وجود دارد و خیز شدید بیماری برداشته می شود.

افزایش 100 درصدی ترددهای جاده ای نسبت به سال گذشته در نوروز

دکتر رئیسی با بیان اینکه در ایام تعطیلات نوروز ترددهای جاده ای نسبت به سال گذشته 100 درصد افزایش پیدا کرده است، توضیح داد: این گزارش از وزارت راه و شهرسازی و ناجا ارائه شده است. حتما همه عزیزان به یاد دارید که سال قبل ترددها تقریبا نزدیک به صفر رسیده بود و نسبت به سال قبل آن بسیار کاهش پیدا کرده بود؛ اکنون وضعیتی که در سطح کشور با آن روبه رو هستیم، شروع یک خیز بلند است که برخی استان ‌ها وارد پیک جدید بیماری شده اند و در برخی دیگر پیک آغاز شده است؛ اگر پروتکل ‌ها رعایت نشوند، شاهد خیز بلندی خواهیم بود، همان گونه که قبلا در استان خوزستان شاهد آن بودیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: همانطور که می‌دانید استان خوزستان چندین ماه گرفتار بیماری و خیز بسیار شدید بود و هنوز هم ادامه دارد البته خوشبختانه به دلیل رعایت پروتکل ‌ها توسط بسیاری از مردم در شهرهای مختلف استان در حال طی کردن روند نزولی است.

البرز و ایلام وارد پیک کرونا شده اند

وی با اشاره به اینکه اکنون البرز و ایلام وارد پیک کرونا شده اند و خیز بلند در این دو استان آغاز شده است، عنوان کرد: بعضی استان ‌ها هم در آستانه ورود به پیک جدید هستند. استان‌ های مازندارن، گیلان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و لرستان در آستانه ورود به موج جدید بیماری هستند؛ سایر استان‌های کشور هم کم و بیش روند صعودی دارند؛ در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، فارس، سمنان و خراسان جنوبی روند صعودی آغاز شده است و براساس پیش بینی ها اگر این روند ادامه ‌دار شود در هفته یا ۱۰ روز آینده که اثرات سفرها مشاهده می شوند قطعا موج بسیار بلندی خواهیم داشت.

دکتر رئیسی گفت: متاسفانه اکنون میزان بستری در بیمارستان‌های کشور از مرز ۱۳۰۰ نفر هم گذشته و این نشان دهنده این است که  در یک هفته تا ۱۰ روز آینده مرگ‌ های ۳ رقمی ادامه پیدا کرده و کمتر مرگ و میر کمتر از ۱۰۰ نفر خواهیم داشت و مرگ ‌های روزانه بیش از ۱۰۰ نفر خواهد بود.

کسانی که سفر رفته ‌اند تا 5 روز نباید رفت و آمد داشته باشند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: به عنوان یک هشدار بهداشتی به آنهایی که از سفر بازگشته اند می گویم در چند روز آینده دورهمی برگزار نکنند زیرا ممکن است آلوده باشند و دیگران را بیمار کنند، همچنین کسانی که سفر نرفتند هم با افرادی که سفر رفته ‌اند در ارتباط نباشند و آنها را به خانه خود دعوت نکنند؛ زیرا ممکن است آنها ناقل ویروس باشند و بیماری را انتقال دهند.

وی افزود: کسانی که سفر رفته ‌اند تا پنج روز نباید رفت و آمد داشته باشند و دورهمی برگزار نکنند؛ اگر علائمی پیدا کردند به سرعت به مراکز درمانی مراجعه و حتما قرنطینه را رعایت کنند.

دکتر رئیسی بیان کرد: از امروز تا جمعه آینده، هفته بسیار مهمی است که باید بسیار دقت کنیم زیرا بسیاری از افرادی که سفر رفتند سالم بودند اما اکنون آلوده شده و بازگشته اند و می‌توانند اقوام، اعضای خانواده و دیگران را آلوده کنند. به کارمندان ادارات هم توصیه می‌ کنم از تجمع در یک مکان و دید و بازدید پس از تعطیلات خودداری کرده زیرا بسیار خطرناک است.

84  درصد مردم در شهرهای قرمز در روز طبیعت در خانه ماندند

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه با تشکر از مردم برای رعایت پروتکل‌ ها در روز طبیعت عنوان کرد: در شهرهای قرمز ۸۴  درصد، در شهرهای نارنجی ۸۳  درصد و در شهرهای زرد و آبی ۷۸  درصد مردم رعایت کردند و در خانه ماندند.

وی مطرح کرد: تعدادکسانی که سفر نرفتند زیاد بود و کسانی که سفر رفتند درصد کمی را شامل می ‌شدند؛ این افراد همان ‌هایی بودند که فکر می‌کنم ۱۳ بدر هم نبودند و گرنه ۱۳ بدر هم بیرون می‌رفتند چون به هیچ حرفی گوش نمی‌دهند؛ احتمالا این توصیه را هم رعایت نمی ‌کردند. اما کسانی که سفر نرفتند، ۱۳ بدر هم در خانه ماندند. این خیلی بد است که برخی هم سفر رفتند و در روز طبیعت هم بیرون رفتند.

دکتر رئیسی به آخرین وضعیت رنگ بندی شهرها در کشور اشاره و اظهار کرد: متاسفانه  اکنون ۴۷ شهر قرمز، ۱۲۶ شهر نارنجی، ۲۴۷ شهر زرد و فقط ۱۴ شهر آبی هستند. حتما مردم باید پروتکل ‌ها را رعایت کنند، به ویژه در این هفته که زمان بازگشت از سفرها است و می‌تواند خیز بلندی از بیماری در کشور آغاز شود.

جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای نقض قرنطینه مبتلایان به کرونا در نوروز

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به تصمیم ستاد در مورد ماه رمضان هم اشاره کرد و گفت: مراسم ها‌ با رعایت پروتکل‌ها و درصد مورد نظر در شهرهای آبی و زرد برگزار می شوند، اولویت برگزاری مراسم در فضای باز است. برای شب های احیا در شهرهای قرمز و نارنجی هم مجددا در قرارگاه بررسی خواهد شد و به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی در پایان ضمن تشکر از افرادی که در خانه ماندند و پروتکل‌ ها را رعایت کردند، گفت: تشکر می‌کنم از کسانی که هم به فکر سلامتی خود هستند و هم به فکر رعایت حقوق دیگران؛ بیش از ۱۵ هزار کرونا مثبت در این ایام نقض قرنطینه کردند که کد ملی آنها مشخص و به مراجع ارجاع داده شده است؛ به ازای هر روز ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha