بیش از 1 میلیارد معلول در سراسر جهان وجود دارد

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از آناتولی،سازمان جهانی بهداشت امروز پنجشنبه طی گزارشی اعلام کرد: «بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان با نوعی از معلولیت به زندگی خود ادامه می‌دهند. تعداد افراد معلول در جهان از مرز 1 میلیارد نفر فراتر رفته است و تقریبا از هر 5 معلول، 4 نفر در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. تعداد افراد معلول به سرعت در حال افزایش است».

براساس آمار این نهاد، همچنین نرخ معلولیت به دلیل مسن شدن جمعیت و افزایش نرخ ابتلا به بیماری‌های مزمن نیز افزایش یافته است. تقریبا 190 میلیون نفر در سنین 15 سال و بالاتر در حرکات عملکردی با مشکلات قابل توجهی روبرو هستند و به خدمات روتین بهداشتی نیاز دارند.

سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه تقریبا همه افراد در مقطعی از زندگی خود احتمالا با ناتوانی موقت یا دائمی مواجه خواهند شد، تاکید کرد که افراد دارای معلولیت به طور نامتناسبی تحت تأثیر اپیدمی ویروس جدید کرونا (کووید-19) قرار دارند.

- آنها در معرض نقض حقوق بشر هستند

افراد معلول هم با ناتوانی‌های جسمی خود دست و پنجه نرم می‌کند و هم از آنجا که ناتوان هستند، باید با نقض حقوق بشری که در معرض آن هستند نیز مبارزه کنند.

افراد معلول در بسیاری از نقاط جهان در معرض موارد متعدد نقض حقوق خود از جمله خشونت، سوء استفاده و بدرفتاری قرار دارند. افراد دارای معلولیت همچنین ممکن است در دسترسی به خدمات بهداشتی یا مرتبط با سلامت با موانع، تبعیض و انگ مواجه شوند.

- موانع مالی برای دسترسی به خدمات سلامت

معلولیت می‌تواند بسیار متنوع باشد و برخی از افراد دارای معلولیت ممکن است به نیازها و مراقبت‌های بهداشتی گسترده نیاز داشته باشند. همه افراد دارای معلولیت مانند هر انسان به خدمات اولیه بهداشتی نیاز دارند.

تخمین زده می‌شود که بیش از نیمی از افراد دارای معلولیت که در کشورهای کم درآمد زندگی می‌کنند، امکانات لازم برای پرداخت هزینه‌های بهداشتی مقرون به صرفه را ندارند. این واقعیت که معلولیت در کشورهای کم درآمد بیشتر است و نسبت مستقیم بین معلولیت و فقر نشان می‌دهد که موثرترین راه برای مبارزه با معلولیت توسعه اجتماعی است.

گفته می‌شود که بسیاری از افراد دارای معلولیت حتی قادر به تامین هزینه‌های ایاب و ذهاب و داروهای اولیه برای بهره‌مندی از خدمات اولیه سلامت نیستند.

- 80 درصد افراد دارای معلولیت در کشورهای در حال توسعه هستند

بر اساس داده‌های سازمان ملل، 80 درصد از یک میلیارد معلول در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. تقریبا 46 درصد از جمعیت معلول را افراد 65 سال و بالاتر تشکیل می‌دهند.

با توجه به داده های مذکور، از هر پنج زن، یک زن در بخشی از زندگی خود دچار معلولیت می‌شود، در حالی که این میزان در سطح یک در 10 در کودکان دیده می‌شود.از سوی دیگر گفته می شود که افراد ناتوان 4 تا 10 برابر بیشتر در معرض خشونت قرار می‌گیرند.

کد خبر بیش-از-1-میلیارد-معلول-در-سراسر-جهان-وجو

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =