دکتر ناصر کلانتری به تاکید مقام معظم رهبری بر سطح بندی و نظام ارجاع در اجرای برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: پزشک خانواده در فارس به مفهوم جهانی آن نزدیک شده است .

به گزارش  خبرگزاري سلامت  قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برنامه پزشک خانواده، نیازمندی های اولیه ای داشت که بهتر بود برای آغاز اجرا، همه پیش نیازها فراهم و سپس اجرا می شد، اما مهم ترین بخش این برنامه که در فرمایشات مقام معظم رهبری هم آمده است، سطح بندی و نظام ارجاع است.

وی موفقیت در نظام ارجاع را مستلزم این دانست که بیماران در سطح نخست که همان پزشکان خانواده عمومی هستند، از مراقبت های بهداشتی بهره مند شده و مورد مداوا قرار گیرند و ادامه داد: همچنین لازم است پزشک خانواده در این سطح، جمعیت را غربالگری کرده و با شناخت نیازهای سطح دوم ارایه خدمات، بیماران را ارجاع دهد.

دکتر کلانتری با اشاره به محدودیت های موجود در دسترسی پزشکان خانواده به خدمات الکترونیک برای ایجاد پرونده الکترونیک سلامت، آن را موجب ایجاد اختلال در نظام ارجاع برشمرد و اضافه کرد: از مشکلات پزشک خانواده این است که باید پیش نیازهای آن فراهم می شد و سپس به اجرا در می آمد.

مسیر درست اجرای پزشک خانواده در فارس

قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: برنامه پزشک خانواده به ویژه در فارس، بر اساس مدل جهانی و به شکل تطبیق یافته با مسایل بومی و توانمندی های کشوری، به صورت کامل در مسیر درست بوده است و به عنوان قائم مقام معاونت بهداشتی وزارت بهداشت می گویم که پزشک خانواده در فارس، به مفهوم جهانی آن نزدیک شده است.

وی از اصلاح روش کار پزشکان خانواده، با کمک طرح تحول نظام بهداشت خبر داد و افزود: اکنون تشکیل پرونده الکترونیک خانوار تحت پوشش، خدمات ارتقایی، پیشگیری، غربالگری و نیز تشخیص و درمان که پیش از این هم اجرا می شد، در حال ارایه است.

مدل کار در پزشک خانواده را پیدا کرده ایم

دکتر کلانتری در خصوص اجرای این برنامه در کشور گفت: به عنوان نماینده وزارت بهداشت می گویم که مدل کار در پزشک خانواده را پیدا کرده ایم و می توانیم آن را برای سراسر کشور پیاده کنیم؛ با توجه به استفاده از تجربه های جهانی، فاصله دستیابی به این مدل برای ما کوتاه شد، اما لازم است به گفته مدیرعامل سازمان به بیمه سلامت، به تجمیع منابع برسیم و از طرفی عزم ملی داشته باشیم.

وی با تاکید بر پذیرش عمومی در خصوص این برنامه، اضافه کرد: باید جامعه و حاکمیت آماده پذیرش این برنامه باشند و ظرفیت ها در راستای آن، به کار بسته شود، از طرفی لازم است یک مدل پرداخت داشته باشیم و همانطور که دکتر ایمانیه، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد، لازم است منابعی که به برنامه اختصاص داده می شود، جوابگوی کشور باشد.

وی با اشاره به برگزاری نشست های متوالی برای رفع مشکلات این برنامه و کسب عزم دولت برای اجرای آن، ادامه داد: هم اکنون در حال پیش بینی دقیق منایع هستیم تا چنانچه حاکمیت عزم کند، برای اجرا آماده باشیم.

دکتر کلانتری یادآور شد: در حال حاضر روستاهای کشور، به صورت کامل، مورد پوشش پزشک خانواده روستایی هستند و آرام آرام در حال گسترش آن به شهرها هستیم که بر همین اساس، شهرهای 20 تا صد هزار نفر جمعیت، در اولویت اجرای این برنامه هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha