کد خبر: تفاوت-اشتها-و-گرسنگی-چیست؟
۳ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۴۵

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، سید ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی درخصوص تفاوت بین گرسنگی و اشتها توضیح داد: گرسنگی یک منشأ فیزیولوژیک دارد، یعنی بر اثر کاهش قندخون به وجود می‌آید و از نشانه‌هایش آن می‌توان به ضعف و بی حالی و خستگی است.

وی افزود: اشتها منشأ روانی دارد و تمایل به خوردن غذایی خاص است؛ به طور مثال ممکن است فردی ناهارش را خورده باشد و هیچ احساس گرسنگی هم نداشته باشد ولی ناگهان دوستی وارد می‌شود و پیشنهاد خوردن دسر یا بستنی را می‌دهد و این فرد با وجود سیری، تمایل به مصرف آن دارد که این یک مساله کاملا روانی است نه یک نیاز فیزیولوژیکی.

مظهری تصریح کرد: می دانیم که پرخوری باعث چاقی می‌شود و چاقی هم دیابت، سرطان، سکته و... را در پی خواهد داشت؛ باید جلوی ورود کالری اضافه به بدن گرفته شود.

وی توضیح داد: با زیاد کردن وعده‌های غذایی با حجم کنترل شده، فرصت گرسنگی شدید برای بدن ایجاد نمی‌شود. ضمن اینکه باید فواصل این وعده‌ها و میان وعده‌ها هم منظم باشد در ضمن بهتر است غذا را خوب جوید و با آرامش غذا خورد.

مظهری، مصرف غذاهای آماده و فست فودها و تنقلاتی مثل چیپس را از دیگر علت‌های گرسنگی‌های کاذب و مکرر دانست و گفت: وقتی فردی، یک بسته چیپس ۵۰ یا ۷۰ گرمی را می‌خورد چیزی حدود۷۰۰ کیلوکالری یعنی معادل یک سوم یا نصف کالری موردنیاز روزانه یک مرد یا زن بالغ را گرفته ولی سیر نشده است.

مظهری تصریح کرد: مصرف شیر و لبنیات، نان و غلات، سبزی و صیفی و میوه، تخم مرغ و گوشت‌های قرمز و سفید به حد تعادل باید در رژیم غذایی این افراد باشد، البته بهتر است که میوه و سبزیجات را در وعده‌های مختلف غذایی زیادتر کنند چون این گروه کالری کمتری دارند.

این متخصص تغذیه گفت: وارد کردن میوه و سبزی به رژیم غذایی از احساس گرسنگی کم می‌کند و در عین حال به دلیل کم‌کالری بودن، به کاهش وزن هم کمک می‌کند(فارس)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha