کد خبر: تیم‌های-امدادونجات-روستایی-و-محلی-تشک
۳ دی ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۴۵
تیم‌های امدادونجات روستایی و محلی تشکیل می‌شود

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از  روابط عمومی سازمان امدادونجات، مهدی ولی‌پور در این نشست گفت: «فعالیت خانه های هلال به مدیریت بهینه عملیات امدادونجات و پاسخ سریع به سوانح و حوادث کمک می کند.»

رئیس سازمان امدادونجات ادامه داد: «بر اساس انتظاراتی که وجود داشت و شیوه نامه ای که به استان ها ارسال شد، سعی کردیم فرآیند کار را تسهیل کنیم و اقلامی را برای خانه های هلال در نظر بگیریم.»

ولی پور مطرح کرد: «با توجه به محدودیت های موجود، روستاهایی که مرکز دهستان هستند را در اولویت تجهیز قرار دادیم.»

او افزود: «تامین بخشی از موارد موردنیاز را در راستای افزایش مشارکت مردم برعهده خانه های هلال گذاشتیم. این مشارکت باعث می شود که امور با جدیت بیشتری پیگیری شود.»

ولی پور عنوان کرد: «فرآیند داوطلبی در خانه های هلال شکل گرفته است. باید در مرحله بعد افراد توانمند و علاقه مند برای طی دوره ها انتخاب و ساماندهی و تیم های امدادونجات روستایی تشکیل شود.»

70هزار گواهی طی دوره در سراسر کشور صادر شده است

خسرو رحمانی، معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال‌احمر نیز در این نشست گفت: «هدف آموزش مبتنی بر خانه های هلال افزایش تاب آوری است. تاب آوری یعنی رفتار خردمندانه ای که مردم بعد از مواجهه با حادثه از خود نشان می دهند.»

او ادامه داد: «ضرورت اینکه مردم رفتار خردمندانه ای در مواجهه با سانحه یا فاجعه از خود نشان دهند این است که از قبل آموزش های لازم را دیده باشند و بدانند چطور باید رفتار کنند.»

رحمانی عنوان کرد: «برای آموزش گروه های سنی مختلف برنامه ریزی شده است. هدف ما این بوده که تقویت درک خطر به‌وجود آید و پاسخ گویی بهتری در حوادث داده شود و سطح ایمنی نیز ارتقا پیدا کند.»

معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر مطرح کرد: «70هزار گواهی طی دوره در سراسر کشور صادر شده است. هرکدام از این افراد نماینده یک خانواده اند و اگر هر خانواده را 4نفر فرض کنیم این عدد به 280هزارنفر می رسد.»

او اضافه کرد: «محلی کردن آموزش ها برای نفوذ بیشتر در جوامع است. اگر مسئولان خانه های هلال توانمند و آموزش دیده باشند، این خانه ها ماندگاری بیش تری پیدا خواهند کرد.»

رحمانی در پایان گفت: «انتظار از خانه های هلال این است که در محلات و روستاها به سمت آموزش های مجازی حرکت کنند.»

حضور امدادگران بومی در حوادث کمک‌رسان است

حسن فراهانی، مسئول هماهنگی خانه های هلال نیز در این نشست گفت: «امیدواریم با فعالیت استان ها روستاهای بیشتری از خانه های هلال بهره مند شوند.»

او ادامه داد: «شیوه نامه جامعی در این زمینه تدوین شده است. این شیوه نامه می تواند در پایان سال مورد بازنگری قرار گیرد. البته چارت سازمانی خانه های هلال هم درحال تدوین است.»

فراهانی مطرح کرد: «نگاهی که در گذشته به خانه های هلال می شده، به شکل بخشی از سازمان داوطلبان با وظایف محدود بوده است. این نگاه باید تغییر پیدا کند. همچنان خانه های هلال را به عنوان خانه های داوطلبی می شناسند؛ درصورتی که خانه داوطلب بخش کوچکی از خانه هلال است.»

مسئول هماهنگی خانه های هلال در پایان گفت: «امیدواریم تیم های امدادی آموزش دیده در روستاهای پرجمعیت و پرحادثه تشکیل شوند. حضور امدادگران بومی در حوادث بسیار کمک رسان است.»

خانه های هلالی که بیش از سه تیم تشکیل دهند، می توانند متقاضی تیم های تخصصی باشند

مرتضی مرادی پور، سرپرست مدیریت تیم های عملیاتی سازمان امدادونجات نیز در این نشست گفت: «یکی از اهداف اصلی فعالیت خانه های هلال یکپارچگی در ارائه خدمات در حوزه های آموزش همگانی، جوانان، داوطلبان و امدادونجات است.»

او ادامه داد: «آموزش همگانی از دغدغه های اصلی جمعیت هلال احمر است. خانه های هلال با آموزش همگانی فعالیت خود را آغاز می کنند. در ادامه افراد متناسب با ساختارها ساماندهی می شوند و آغازی برای راه اندازی تیم های امدادی مردمی در خانه های هلال خواهد بود.»

مرادی پور مطرح کرد: «تیم های خانه های هلال در قالب دو تیم جست و جو و نجات و امدادرسانی تشکیل خواهند شد. هر تیم 5نفره خواهد بود و هر خانه هلال می تواند از یک تا هر تعداد دیگری تیم های بومی تشکیل دهد. خانه های هلالی که بیش از سه تیم تشکیل دهند می توانند متقاضی تیم های تخصصی باشند.»

گفتنی است در پایان تعدادی از مدیران عامل استان ها نظرات و پیشنهادات خود درباره خانه های هلال را مطرح کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha