کد خبر: خضری-قانون-در-زمینه-خرید-و-فروش-اعضای-ب
۱۹ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۰۰

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس  درباره قوانین حمایتی در زمینه پیوند عضو، افزود: پیوند عضو دارای پشتوانه قانونی است و در این زمینه نظر شرعی نیز وجود دارد بر این اساس قانون اعلام کرده تا سقف مالی برای اهدای عضو از سوی انجمن حمایت از بیماران کلیوی درنظر گرفته شود.

 

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری سلامت به نقل از خانه ملت رسول خضری ، ادامه داد: از سویی دیگر اگر بین اهدا کننده و دریافت کننده عضو توافق مالی جداگانه ای صورت گیرد قانون در برابر آن سکوت کرده و ممانعتی برای این موضوع در نظر نگرفته همین امر باعث شده گاهی یک عضو میلیون ها تومان به فروش برسد که این شرایط به شکل گیری مافیا در بازار خرید و فروش عضو دامن زده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه قانون در زمینه اینکه افراد باید چگونه تعامل بین خرید و فروش عضو را انجام دهند سکوت اختیار کرده است، تصریح کرد: از سویی دیگر  نظارت ها نیز ضعیف بوده و عمدتا این نظارت ها در اختیار NGO ها است و این نشان دهنده آن است که قانون در این زمینه ورود جدی نداشته و مافیا نیز از همین خلاء قانونی سوء استفاده می‌کنند.

خضری با تاکید بر ضرورت نظارت های شفاف در حوزه خرید و فروش عضو، یادآور شد: اگرچه این موضوع نیاز به قانون گذاری جدیدی دارد اما وزارت بهداشت نیز می تواند با ابلاغ بخشنامه ای نسبت به آن ورود پیدا کند.

وی درباره برخی اظهارات نسبت به فروش اعضای بدن به جهت فقر مالی، افزود: اینکه افراد به جهت فقر مالی برخی اعضای بدن خود را به فروش می رسانند جای تاسف دارد و نباید جامعه به سمتی پیش رود که افراد برای فرار از شرایط بد اقتصادی ناچار به فروش اعضای بدن خود باشند و باید شرایط به سمتی پیش رود که فرهنگ اهدای عضو در کشور نهادینه شود.

عضو کمسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: ضرورت فرهنگسازی اهدای عضو بیش از گذشته احساس می شود و امید است ایران به عنوان کشوری دارای فرهنگ ایرانی و اسلامی پرچم دار اهدای پیوند عضو باشد./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha