کد خبر: خواص-میوه-ها-و-غذاها-در-درمان-بیماریها
۱۰ مرداد ۱۳۹۵، ۴:۵۵

آویشن

1. امام کاظم(ع): داروی امیر مؤمنان آویشن بود. او می فرمود: آویشن موجب رویش پرز در معده می شود؛ همانند پرز پارچه مخمل(1).
2. امام صادق (ع): چهار چیز، چشم را جلا می دهد؛ سودمند هستند و هیچ ضرری ندارند: آویشن و نمک که با هم باشند و سیاه دانه و گردو که با هم خورده شوند، سیاه دانه و گردو، بواسیر را ریشه کن می کنند، بادهای بدن را خارج می گردانند؛ رنگ پوست را زیبا می کنند؛ معده را مقاوم می سازند و موجب گرمی کلیه ها می گردند.
سیاه دانه و نمک نیز، بادها را از قلب بیرون می کنند؛ گرفتگی های عروقی و عصبی را برطرف می نماید؛ بلغم را می سوزانند؛ منی را زیاد می کنند؛ نفس را خوشبو می سازند؛ موجب نرمی معده می گردند؛ بوهای بد را از دهان می برند و آلت تناسلی را سفت و محکم می کنند(2).
3. آویشن، معده را شست وشو می دهد(3).

اسفند

1. پیامبر (ص): هر کس به مدت چهل روز، در ابتدای صبح، یک مثقال اسفند حل شده در آب بخورد، نور حکمت در دلش روشن می گردد و از هفتاد و دو بیماری که کمترین آنها جذام است، ایمن می شود.(4)
2. پیامبر (ص): اسفند که می روید، بر بوته و برگ و دانه ی آن، فرشته ای گماشته می شود و همراه آن است تا زمانی که به دست آن کسی که باید برسد، می رسد و یا خرد می گردد. در ریشه و شاخه های آن رازی نهفته است و در دانه آن، درمان هفتاد و دو درد وجود دارد . با اسفند و کندر معالجه و درمان کنید.(5)
3. امام علی (ع): ریشه اسفند، مایه علاج دیوانگی است و شاخه آن، درمان هفتاد و دو نوع بیماری است.(6)
4. امام صادق (ع): بر هر ریشه ای ای از اسفند که در زمین فرو می رود و بر هر شاخه ای از آن که بالا می رود، فرشته ای گماشته شده است تا زمانی که خشک شود یا به سرنوشت دیگری دچار گردد. شیطان از خانه ای که اسفند در آن است، هفتاد خانه دور می گردد ... پس از آن غافل نگردید.(7)
5. یکی از پیامبران، از ترسو بودن امت خود به درگاه خداوند شکوه کرد. خداوند وحی فرمود: به امت خود فرمان بده که اسفند بخورند. اسفند، موجب افزایش شجاعت در مرد می گردد.(8)

انار

1. پیامبر (ص): هر کس یک انار بخورد، تا چهل روز شیطانِ خود را به خشم در آورده است.(9)
2. امام صادق (ع): میوه ها صد و بیست گونه هستند که مهمترین آنها، انار است.(10)
3. پیامبر (ص): هر کس اناری را به طور کامل بخورد، خداوند قلب او را تا چهل شب، نورانی می کند.(11)
4. پیامبر (ص): انار بخورید، هر دانه ای که از آن در معده قرار می گیرد، تا چهل روز قلب را نورانی می کند و شیطان را بیرون می راند.(12)
5. امام علی (ع): هر دانه اناری که در معده جای می گیرد، موجب زنده دلی و نورانی شدن نفس می گردد و شیطان وسواس را تا چهل شب، ضعیف می گرداند.(13)
6. امام صادق(ع): چهار چیز، مزاج را معتدل می کند: انار سورا(14)، بنفشه، کاسنی و خرمای نارسی که پخته شود.(15)
7. امام صادق(ع): هر کس قبل از خواب، انار بخورد، جانش تا صبح در امان است.(16)
8. انار بخورید که هر گرسنه ای آن را بخورد، سیر می گردد و هر سیری آن را بخورد، غذایش گوارا می گردد.(17)
9. یزید بن عبدالملک نوفلی نقل می کند: نزد امام صادق رفتم. اناری در دست ایشان بود. به غلام خود دستور داد تا اناری هم به من بدهد. سپس فرمود: شریک شدن در هیچ چیز همانند شریک شدن در خوردن انار، برای من ناخوشایند نیست. حضرت پس از خوردن انار، حجامت کرد و به من هم فرمود که حجامت کنم. من هم حجامت کردم. دوباره حضرت دستور داد تا انار بیاورند. سپس فرمود: هر مؤمنی که انار را به صورت کامل بخورد، خداوند شیطان را تا چهل روز از فروغ قلبش دور می سازد. اگر دو انار بخورد تا صد روز دور می گرداند؛ اگر سه انار بخورد، خداوند، شیطان را تا یک سال از فروغ دل او دور می سازد. و اگر خداوند شیطان را برای یک سال از فروغ دل کسی دور کند، او دیگر گناه نمی کند. و اگر کسی گناه نکند به بهشت می رود.(18)
10. امام کاظم (ع): هر کس در روز جمعه، در حال ناشتا یک انار بخورد قلبش تا چهل روز نورانی می گردد؛ اگر دو انار بخورد، تا هشتاد روز؛ و اگر سه انار بخورد، تا صد و بیست روز. همچنین، وسوسه شیطان از او دور می گردد، و کسی که وسوسه شیطان از او دور گردد، دیگر گناه نمی کند و کسی که گناه نکند، وارد بهشت می گردد.(19)
11. امام صادق (ع): انار شیرین بخورید که هر دانه ای از آن که در معده قرار می گیرد، بیماری ای را ریشه کن می کند و شیطان وسواس را دور می گرداند.(20)
12. امام رضا (ع): خوردن انار شیرین، منی را زیاد می کند و فرزند را زیبا می گرداند.(21)
13. امام عسکری (ع): پس از حجامت، انار شیرین بخورید که خون را زیاد می کند و موجب تصفیه آن می گردد.(22)
14. در نزد امام صادق (ع): سخن از انار شیرین به میان آمد. فرمود: انار ملس (ترش و شیرین) با درون بدن، سازگارتر است.(23)
15. امام رضا (ع): آب انار ملس بخور که نیرو بخش است و خون را زنده می کند.(24)
16. پیامبر (ص): انار را با پوست سفید داخلی آن بخورید که شست و شو دهنده ی درون است.(25)
17. صعصعة بن صوحان نزد امیر مؤمنان رفت. حضرت مشغول خوردن شام بود. امام به او فرمود: نزدیک بیا و شام بخور. صعصعه گفت: شام خورده ام. امام، نصفه اناری را که در کنارش بود، شکست و تکه ای از آن را به او داد و فرمود: آن را با پوست سفید داخلی اش بخور که زردی دندان و بدبویی دهان را از بین می برد و نفس انسان را پاک می کند..(26)
18. امام صادق(ع): انار را با پوست سفید داخلی اش بخورید که معده را شست و شو می دهد و ذهن را قوی می گرداند.(27)

نویسنده: حسام الدین درویش

منبع: ghadeer.org

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha