کد خبر: خودشناسی-و-راههای-دوست-داشتن-خود
۶ آذر ۱۳۹۹، ۱۲:۲۶
خودشناسی و راه های دوست داشتن خود

خودشناسی

خودشناسی (Self-knowledge) مساله بسیار مهمی است که همه ما باید به ان توجه کنیم. البته این مساله را نباید با غرور و تکبر اشتباه گرفت. چند وقتی است به خودم سر نزده‌ام، خبری از خودم نگرفته‌ام، می‌خواهم قیل و قال دنیا را به کناری بگذارم و سری هم به درونم بزنم.

یک آینه بردارید و خوب در آن نگاه کنید، چه می‌بینید؟ اگر قرار باشد تصویری را که در آینه می‌بینید، توصیف کنید چه خواهید گفت؟ رنگ چشم، فرم صورت و اندازه مو که جای خود اما از کسی که در آینه می‌بینید چقدر شناخت دارید؟ این «من» که همیشه با شماست را می‌شناسید؟ امتحانش ضرری ندارد اگر وقتی قرار است از خودتان بگویید، مشخصات شناسنامه‌ای به ذهن‌تان می‌رسد، بهتر است کمی راجع به آن فکر کنید.

شما قرار است در این دنیا زندگی کنید، درس بخوانید، با مردم در ارتباط باشید، ازدواج کنید و در نقش یک پدر یا مادر موفق ظاهر شوید و خیلی از کارهای دیگر که جزیی از آداب زندگی است، باید در قدم اول خودتان را بشناسید.

شما نیاز دارید بدانید چه کسی هستید، چه توانایی‌هایی دارید، چه خواسته‌ها و رویاهایی در سرتان است، چه نقاط قوت و ضعفی در شخصیت شماست و خلاصه به یک بروشور کامل از خودتان نیاز دارید. رسیدن به این شناخت‌ها کار چندان ساده‌ای نیست. برای به دست آوردن آگاهی از خودتان هیچ وبسایت و کتابخانه‌ای به کمک شما نخواهد آمد بلکه این خودتان هستید که باید با مراقبه و تدبر به خودشناسی برسید.

تا زمانی که ندانید در ذهن و قلب‌تان دقیقا چه می‌گذرد، نمی‌توانید با دیگران ارتباط سالم و موثر برقرار کنید. نمی‌توانید به موفقیت واقعی برسید. شادی عمیق را درک نمی‌کنید و خلاصه چیزهایی را تجربه می‌کنید که خواسته واقعی خودتان نیست

خودشناسی، چرا؟

اگر می‌پرسید خودمان را نشناسیم چه می‌شود؟ آسمان به زمین می‌آید؟ باید بگویم: خیر، هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد فقط شما عمرتان را به باد می‌دهید.

تا زمانی که ندانید در ذهن و قلب‌تان دقیقا چه می‌گذرد، نمی‌توانید با دیگران ارتباط سالم و موثر برقرار کنید. نمی‌توانید به موفقیت واقعی برسید. شادی عمیق را درک نمی‌کنید و خلاصه چیزهایی را تجربه می‌کنید که خواسته واقعی خودتان نیست. بسیاری از اختلافات و دعواها بین آدم‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که هرکدام از خودشان اطلاع دقیقی ندارند. اگر قرار باشد تلاش کنید تا انسان بهتری شوید، بدی‌ها را دور بزنید و خوبی‌هایتان را بیشتر کنید، باید در نقطه شروع بدانید کجای این دنیا ایستاده‌اید.

مزیت های خودشناسی

رسیدن به شادکامی

خودشناسی به شما برای حرکت به سوی تحقق آرزوهایتان کمک می‌کند. در واقع هر چه بیشتر خود را بشناسید تصویر روشن تری از آرزوهای خود خواهید داشت. و با آگاهی ببیش تری در این مسیر حرکت خواهید کرد. از طرفی وقتی رفتار شما با احساسات، ارزش‌ها و باورهای شما تطابق داشته باشند، با تضاد و چالش کمتری مواجه خواهید شد. پس آرامش و شادی بیشتری را در زندگی تجربه خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله آرامش را بخوانید.

تصمیم گیری بهتر

وقتی خودتان را بهتر بشناسید چهارچوب‌هایی برای زندگی خود مشخص می‌کنید و مطابق با آن اصول عمل می‌کنید که به شما در تصمیم گیری مناسب و حل مشکلات زندگی کمک می‌کند.

مزیت های خودشناسی

افزایش خودکنترلی

خودشناسی باعث می‌شود که نقاط ضعف و قوت خود را بهتر بشناسید. پس سعی می‌کنید نقاط ضعف خود را کاهش دهید و نقاط قوت خود را تقویت کنید. به گونه ای که بتوانید بر عادت‌های بد خود غلبه کرده و با آگاهی در جهت رفع محدودیت‌ها و مشکلات خود قدم بردارید.

مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی

همۀ ما، در خانواده و تحت شرایط محیطی به خصوصی متولد می‌شویم و رشد می‌کنیم. در واقع انسان در هر کجا که رشد کرده باشد تحت تأثیر مجموعه ای از آموزش‌های آن محیط بخصوص است. که بر تفکر و رفتار ما تاثیر می‌گذارد و آن را شکل می‌دهد. خیلی اوقات تصمیم‌هایی می‌گیریم که ناخودآگاه تحت تاثیر محیطی که در آن رشد کرده ایم است. خودشناسی فرایندی ست که به هر انسانی که خواهان دست یافتن به انتخاب آگاهانه است کمک می‌کند. هنگامی که شما ارزش‌ها و اولویت‌های خود را در زندگی مشخص کنید برای انجام کاری که تمایلی برای پذیرش آن ندارید کمتر تحت تاثیر فشار‌های اجتماعی قرار می‌گیرید.

راهکارهایی برای خودشناسی و دوست داشتن خود

  • برای رسیدن به خودشناسی باید کمی به خودتان فرصت دهید، تنهایی همیشه چیز بدی نیست. مشغله زیاد، فرصت پرداختن به خود را از شما می‌گیرد. در 24 ساعت، چند دقیقه‌ای را برای خود بگذارید.
  • تفکر و اندیشیدن را به‌عنوان یک برنامه مهم در زندگی‌تان داشته باشید. فکر کنید ولی به چیزهای مهم. فکر کردن در مورد زندگی، علت آن، سرانجامش. فکر‌هایی که در زندگی‌تان تاثیرگذار باشد.
  • محاسبه کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید، نمره دادن به خود و قول و قرار برای روز بعد یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هر شب باید انجام دهید تا نسبت به شرایط خود اشراف داشته باشید.
  • مطالعه و بالابردن آگاهی نیز می‌تواند به خودآگاهی شما کمک کند. هر چه بصیرت‌تان بیشتر باشد، می‌توانید شناخت دقیق‌تری از خود پیدا کنید. گاهی در مورد خودتان از دیگران بپرسید. شاید قضاوت آنها صددرصد درست نباشد اما می‌توانید روی آن فکر کنید.
  • این «من» که قرار است همه عمر همراه شما باشد، نیاز دارد‌ شناخته شود‌ تا انسان کامل و بزرگی شود. اگر او را نشناسید، تمام علم‌های دنیا هم نمی‌تواند به سعادت‌تان کمک کند. خود را بشناسید و دنیای درونتان را بزرگ کنید.

عدم خودشناسی

افرادی که مهارت خودشناسی را در خود تقویت نمی‌کنند، در موقعیت‌های گوناگون نمی‌توانند رفتار عاقلانه‌ای داشته باشند. آن‌ها به سرعت عصبانی می‌شوند و واکنش‌هایی بر اساس هیجان از خود نشان می‌دهند. در صورتی که فردی که با خودشناسی و آگاهی عمل می‌کند شرایط را ارزیابی می‌کند تا بهترین واکنش را نشان دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha