رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران، توانست در زمینه واکسیناسیون کرونا رتبه اول را در میان دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور به دست بیاورد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت ، دکتر حسین قناعتی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درخصوص وضعیت واکسیناسیون کووید 19 در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیان کرد: در این مدتی که مسئولیت ریاست دانشگاه را برعهده دارم، تمامی برنامه ها مشخص شد و تمام بخش های دانشگاه آمادگی لازم را به دست آوردند و ظرف کمتر از یک ماه تیم مدیریتی دانشگاه بسته شد. برنامه یک ماه اول را در زمینه واکسیناسیون کرونا پیش بینی کردیم و دانشگاه تهران توانست رتبه اول را در میان دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور به دست بیاورد.
یکی از اهداف ما اجتماعی شدن دانشگاه است
وی افزود: دانشگاه‌ ها در حال تحول هستند و دانشگاه‌ های نسل دوم و سوم و چهارم در دنیا مطرح است و می ‌بینیم که هرچه به سمت نسل چهارم پیش می ‌رویم، ماموریت اجتماعی محور دانشگاه افزایش می ‌یابد. یکی از اهداف ما اجتماعی شدن دانشگاه است و اکنون «TUMS' TALKS» را راه اندازی کردیم و کاری می ‌کنیم که اساتید دانشگاه بیشتر با مردم عزیز در ارتباط باشند.
شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در کربلا
وی ادامه داد: در زمینه بین المللی کارهای بزرگی انجام شده و حدود هشت قرارداد و تفاهم نامه منعقد شده است. مثلا، دانشگاه سبطین در شهر کربلا توسط عتبه امام حسین (ع) ساخته شده که دانشگاهی بزرگ با ظرفیت ۱۰۰۰ دانشجو است و به مدت ۵۰ سال شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران محسوب می شود که از هفته دیگر مسئولش معرفی شده و مستقر می‌ شود و با اساتید پروازی و آموزش از راه دور و همکاری اساتید عراقی، دانشگاه را راه اندازی می ‌کنیم. با دانشگاه حلبچه و چریته برلین قرارداد همکاری داریم و با کشور اندونزی نیز صحبت شد و حضوری به این کشور رفتیم و دو دستگاه ربات جراح ساخت ایران که توسط شرکت ‌های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران ساخته شده بود را هر کدام را به قیمت یک و نیم میلیون دلار فروختیم. همچنین این افتخار را داریم که اعلام کنیم اکنون دستگاه گاماکمرا و اسپکت در ایران تولید می‌ شود و بیش از 40 دستگاه جراحی مغز به کمک سیستم های پیشرفته، در ایران نصب و راه اندازی شده و چند مورد هم صادر شده است.
دکتر قناعتی تاکید کرد: در زمینه صنایع دارویی باید بگویم که شرکت‌ های استارت اپ و شرکت ‌های دانش بنیان ما صدها داروی پیشرفته را تولید کردند که اگر این اتفاق نمیفتاد، باید برای فقط یک قلم دارو حدود ۵۰۰ میلیون دلار باید ارز هزینه می‌ کردیم که با قدرت خودکفایی بالا، در کشور تولید می ‌شوند و ماموریت دانشکده داروسازی را به سمتی ببریم که در این زمینه به خوبی فعالیت کنند.
وی ادامه داد: در زمینه مسائل بهداشتی همانطور که مقام معظم رهبری در دیدار با کادر درمان اشاره کردند یکی از موفقیت ‌های جمهوری اسلامی، توفیق در راه ‌اندازی نظام شبکه، نظام بهداشت و نظام  ارجاع بود که مورد تشویق جهان قرار گرفت؛ اما در مراحل بعدی، مدیریت نظام سلامت ما دچار فراز و نشیب هایی شد که مهم ‌ترین دلیل آن تضاد منافع و متاسفانه روندهای فسادی بود که بعد از جنگ در کشورمان ایجاد شد و در نظام سلامت مان چنان اثرگذار بود که اجازه نداد روند صحیح علمی پیش برود که در این زمینه کارگروه ها و نشست های مشترکی میان دانشگاه‌ های علوم پزشکی، ‌فرهنگستان علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی، برگزار شده است.
دکتر قناعتی ضمن تاکید بر رسیدگی به وضعیت بهداشتی مناطق جنوبی تهران، با اشاره به کمک خیّرین در احداث فضاهای درمانی، تصریح کرد: به زودی دو پروژه از جمله فضاهای درمانی بیمارستان «شریعتی ۲» با حدود ۱۰۰۰ تخت و مرکز بین‌ المللی علوم اعصاب در انتهای اتوبان همت و همچنین «مرکز طبی کودکان ۲» که یک بیمارستان کودکان بسیار پیشرفته است، در منطقه ۱۸ تهران  راه اندازی می شود.
وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی تهران حدود ۱۲۰۰  دانشجوی خارجی دارد که هر دانشجو علاوه بر ارزآوری برای کشورمان، با فرهنگ ایرانی آشنا شده و آن را در دنیا اشاعه می‌ دهد. الگوی واقعی ما سردار شهید قاسم سلیمانی است و نه رانت‌ خوارها و ویژه خوارها؛ هدف انقلاب اسلامی تربیت انسان‌ هایی است که مسیحی و کلیمی و مسلمان و...، برایشان فرقی ندارد و وقتی بشریت در خطر باشد، خدمت می‌ کنند. هدف از ورود به دانشگاه نباید کسب درآمد باشد. البته کسی که بیشتر زحمت کشیده است، باید درآمد بیشتری هم داشته باشد و این عین عدالت است، اما نباید تمام هدف در پول و درآمد خلاصه شود.
دکتر قناعتی با تاکید بر لزوم ارتقای سطح دانشگاه‌ های کشور، ادامه داد: متاسفانه اکثر بیمارستان‌ های ما قدیمی هستند، اما در حال بازسازی یا نوسازی هستیم و یا ساختمان‌ های جدید می ‌سازیم. به عنوان مثال در آینده نه چندان دور یک مجموعه عظیم به نام مهدی کلینیک در بیمارستان امام خمینی (ره) راه اندازی می‌ شود که ۱۰۰۰ تخت دارد و بسیار مدرن است.
وی در پاسخ به سوالی درخصوص بیماری زایی سویه اُمیکرون، عنوان کرد: خوشبختانه بیماری‌ زایی این سویه خیلی خفیف ‌تر از سویه دلتا بوده است و بیشتر در منطقه حلق و حنجره می ‌ماند و به سمت ریه نمی‌ رود، کما اینکه تلفات سنگینی که در پیک پنجم با سویه دلتا داشتیم، به دلیل درگیری ریه بود که در اُمیکرون این عارضه کمتر است. انتظار من این بود که پیک کرونا با اُمیکرون ۳ هفته قبل آغاز شود، اما پیک ایجاد نکرد و امیدوارم با مراعات مردم، شاهد پیک نباشیم.
وی همچنین افزود: موارد مبتلا به انفلوآنزا و شبه آنفلوآنزا در کشور زیاد است و علائم سرماخوردگی شدید زیاد داریم، اما خوشبختانه مردم سرپایی درمان می ‌شوند؛ زیرا درگیری ریه کاهش یافته است. پیک کرونا در دنیا ادامه دارد، اما اینکه چرا در ایران هنوز پیک نزده است، چند فرضیه وجود دارد که یک فرضیه این است که فاصله ابتلا تا درگیری بالینی طولانی است.
وی همچنین درخصوص نسخه نویسی الکترونیک نیز تصریح کرد: دانشگاه‌ های علوم پزشکی علیرغم اینکه زیرساخت مناسب سخت افزاری و نرم افزاری ندارند، اما چون دستور دولت بود وارد عرصه نسخه نویسی الکترونیکی شدند و همکاران ما بسیار زحمت کشیدند و بالای ۷۰ هزار نسخه الکترونیک نوشته شد، اما به سقف مطلوب نرسیدیم. امید است تا یک سال آینده به حد مطلوب نسخه نویسی الکترونیک برسیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره آموزش مجازی دانشجویان و پزشکان، گفت: چند مشکل در آموزش داریم؛ اول آنکه پایه آموزش دبستان و دبیرستان غلط است و باید اصلاح شود. در دانشگاه هم نباید سیستم خطابه ‌ای باشد. باید به سمت خلاقیت برویم و دانشجو در فیلد باشد. در دانشگاه دفاع مقدس یک بسیجی در فیلد و میدان با مشکلات آشنا می‌ شد و کار می‌ کرد. دانشجو باید در معرض دردهای جامعه باشد. دانشگاه محل ارائه آموزش‌ های کلیشه‌ ای نیست.
خبرنگار:سید حمیدرضا ریاض

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha