کد خبر: رفتار-آینده-ویروس-کرونا-مشخص-نیست
۱۷ دی ۱۳۹۹، ۱۴:۰۲

 به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت به نقل از تینانادری روابط عمومی برنامه صبحگاهی در انتهای الوند، دکتر ایرج حریرچی درباره وضعیت ورود ویروس کرونای انگلیسی به ایران گفت: ویروس انگلیسی حدود 70% میزان ابتلا را بالابرده و هنوز ثابت نشده که میزان بیماری‌زایی و مرگ‌ومیر آن بیش‌تر از واریانت قبلی باشد، اما در هفته اخیر تعداد بستری‌ها در انگلیس 20% بیشتر شده که نشان‌دهنده اهمیت این مسئله است زیرا این رقم بسیار بزرگی است. نیاز به واهمه و هراس نیست اما لازم است که هشیار باشیم.

وی افزود:کشور انگلستان که 130 میلیارد پوند سالانه هزینه بخش بهداشت و درمان می‌کند و معتقد است که نسبت به سایر کشورهای غربی سیستم بهداشت قوی‌تری دارد الآن دچار مشکل شده و از دیروز وارد قرنطینه شش‌هفته‌ای شده‌اند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در کل دنیا 13 میلیون واکسن تزریق‌شده که شامل 1% از مردم دنیا می‌شود. پس‌سرعت تزریق واکسن بالا نیست و زمانی واکسن تأثیر خود را می‌گذارد که درصد قابل‌توجهی از مردم تزریق را انجام داده باشند و ایمنی جمعی حاصل‌شده باشد.

حریرچی خاطرنشان کرد: رفتار آینده ویروس کرونا مشخص نیست. عده‌ای از کسانی که قبلاً به ویروس کرونا مبتلا شده بودند مجدد مبتلا می‌شوند و چون از اپیدمی کلی فقط 9 ماه گذشته پس هنوز درصد ابتلای مجدد مشخص نشده و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که بعد از یک سال چند درصد از افرادی که ابتلای واقعی پیدا کردند و یا توسط واکسن مبتلا شده‌اند ایمن خواهند بود.

وی در ادامه افزود: فرد مبتلابه کرونای انگلیسی هم خوشبختانه به دلیل تعقیب مکرر سیستم بهداشت فردی شناسایی‌شده و چون ایشان خود اصول را رعایت کرده‌اند خطر رفع شده است، همچنین از تمامی اطرافیان تست‌های متعدد گرفته‌شده و هیچ مورد انتقال و ابتلایی نداشته‌ایم.

حریرچی گفت:رفتار با این ویروس مانند رفتار قبلی است و با شستشوی دست، فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی و استفاده از ماسک در تمام لحظات و اجتناب از تردد باید با آن مقابله کرد.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: مهم‌ترین نگرانی ما عادی پنداری و سهل‌انگاری در شرایطی است که میزان ابتلا و مرگ‌ومیر پایین آمده و در این شرایط مردم و مسئولین باید بیشتر رعایت کنند.

حریرچی در پایان با اشاره به نزدیک بودن سال جدید خاطرنشان کرد:ما تا عید چندین مراسم مذهبی و یا سنتی از قبیل خرید شب عید و غیره داریم، اما کرونا با هیچ‌کس شوخی ندارد و روبه‌رو شدن مردم باهم احتمال وسعت بیماری را بالا می‌برد.

 از مردم خواهش می‌کنم فعلاً تا اطلاع ثانوی به فکر برگزاری هیچ‌گونه مراسمی نباشند.

برنامه در انتهای الوند به تهیه‌کنندگی امیرحسین آذر، کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای نجمه جودکی، حامد مهربانی و مجید یحیایی از حدود ساعت ۷: ۲۰ صبح از شنبه تا چهارشنبه روی آنتن شبکه دوسیما می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha