کد خبر: شکست-کرونا،-نیازمند-همکاری-همگانی-است
۲۴ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۴
شکست کرونا، نیازمند همکاری همگانی است

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر ارسلان زارع عصر امروز (شنبه) در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با قدردانی از اقدامات اعضاء ستاد و تلاش مشترک همه دست اندرکاران اعم از بخش های دولتی و غیردولتی در اجرای منویات رهبر معظم انقلاب و تصمیمات ستادهای ملی و استانی اظهار کرد: پس از ابلاغ ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر اعمال محدودیت و تعطیلی کسب وکارها از ساعت ۱۸ در مراکز استان ها، این رویکرد از ۲۰ آبان ماه جاری در رشت به مرحله اجرا درآمد.

وی افزود: از همه اصناف و کسبه ای که مشمول این طرح هستند؛ انتظار می رود تا همکاری لازم را با مجریان و ناظران داشته باشند و لازم است مردم نیز در اجرای این مصوبه  و در راستای قطع زنجیره کرونا مشارکت داشته باشند.

نماینده عالی دولت در گیلان به گذشت حدود ۹ ماه از شیوع ویروس کرونا و همراهی بیشتر مردم در این مسیر اشاره و خاطرنشان کرد: با اطلاع رسانی های صورت گرفته، مردم به درستی دریافته اند که هرچه میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی و مراقبتی بیشتر باشد، آسیب ها کاهش پیدا می کند.

وی خاطرنشان کرد: با نقش آفرینی موثر مردم و همکاری آنان با کادر درمانی و پرستاران در رعایت دستورالعمل های بهداشتی، می‌توان در این مسیر موفق بود البته تأکید دارم در این خصوص نظارت های لازم نیز به صورت جدی صورت گیرد.

استاندار گیلان رعایت توصیه ها از جمله استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را در قطع زنجیره بیماری و پیشگیری از انتقال ویروس حائز اهمیت دانست و گفت:  طبق اعلام وزارت بهداشت؛ بین ۳۰ تا ۵۰ درصد عامل انتقال ویروس، ناشی از دورهمی‌های خانوادگی است که انتظار می رود مردم از شکل گیری چنین اجتماعاتی خودداری کنند.

وی هدف از محدودیت ها از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا را اعلام هشدار برای مردم عنوان و خاطرنشان کرد: اعمال محدودیت ها در راستای توجه به سلامت عمومی و ایفای مسئولیت های اجتماعی‌ست و براین اساس کارگروه رسانه و فضای مجازی و نیز صداوسیمای مرکز استان، نسبت به تبیین اهداف اجرای این محدودیت، فرهنگ‌سازی کرده و برای بالابردن آگاهی و اطلاعات مردم در حوزه سلامت و همچنین استمرار ارائه آموزش های کافی به آنها، تولید محتوا داشته باشند.

دکتر زارع افزود: اقناع افکار عمومی در زمینه ضرورت اجرای دقیق این طرح، می تواند بسترساز شکل گیری همان مسئولیت اجتماعی برای یکایک شهروندان شود چراکه بی‌گمان؛ برای شکست بیماری به همکاری همگانی نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه براساس تحقیقات صورت گرفته؛ ویروس کرونا نسبت به نخستین روزهای شیوع، جهش یافته و بر این مبنا سرعت انتقال آن افزایش یافته ، گفت: این مسئله همه آحاد جامعه را ملزم می سازد که موضوع رعایت توصیه های بهداشتی را بیشتر از قبل جدی بگیرند.

نماینده عالی دولت در گیلان به تصمیم امروز ستاد ملی مبنی بر اعمال محدودیت هایی از اول آذرماه در سطح کشور اشاره و خاطرنشان کرد: قرارگاه ستاد ملی و همه ی دستگاه ها ، مجری این طرح در سطح جامعه هستند و براساس بار بیماری و بستری مثبت مبتلایان در بیمارستان های هر شهر ، در سه سطح هشدار قرمز، نارنجی و زرد تعریف شده است.

وی بر ضرورت آمادگی دستگاه ها و پیش بینی تمهیدات لازم در راستای اجرای طرح محدودیت طی روزهای باقیمانده تا اول آذرماه تأکید و تصریح کرد: براین اساس در شرایط قرمز یک سوم کارکنان، در سطح نارنجی یک دوم و در سطح زرد دو سوم آنان در محل کار حضور می یابند.

استاندار گیلان با تأکید براینکه کاهش حضور کارکنان شامل سطوح مدیریت، معاونان و افراد تأثیرگذار در ادارات نمی شود، گفت: از ابتدای آذرماه محدودیت های ترددی نیز اعمال و براین اساس خودروهای پلاک بومی نمی توانند به شهر دیگر بروند و غیر بومی هم نمی توانند وارد شوند.

وی همچنین بر لزوم تقویت و توسعه دولت الکترونیک تأکید و تصریح کرد: در جهت پیگشیری از ترددهای غیرضرور و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تلاش شود تا حدامکان دستگاه ها و نهادها ضمن اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش مراجعات حضوری؛ از این بستر برای ارائه خدمات لازم به عموم شهروندان استفاده کنند.

دکتر زارع تشکیل قرارگاه در ستاد ملی با مسئولیت وزیر کشور پس از جلسه در محضر رهبر معظم انقلاب را یادآور شد و گفت: همانگونه که در ایام اسفند و فروردین ماه گروه های جهادی و بسیجی در طرح های مختلف به ویژه کمک های مومنانه مشارکت داشتند و جزء استان های پیشتاز بودیم؛ انتظار می رود در اجرای طرح قرارگاه زیستی نیز شاهد همکاری فعالانه آنها باشیم.

وی بر ضرورت تشکیل قرارگاه جهادی در سطح شهرستان ها با هدایت فرمانداران و مشارکت فعالانه بسیج و دانشگاه علوم پزشکی نیز تأکید و تصریح کرد: تشکیل ۶۵ گروه پانزده نفره می تواند در شناسایی و غربالگری موثر بوده و در این راستا از بستر سامانه ۴۰۳۰ باید بیش از پیش بهره گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha