کد خبر: شیر-مادر-خاصیت-ایمنی-زایی-دارد
۱۷ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۲۰

يك پزشک مشاور ترویج تغذیه با شیر مادر گفت: شیر مادر، خاصیت ایمنی زایی برای شیرخوار دارد و این خاصیت تا دو سالگی برای شیرخوار اهمیت دارد.

به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر مژگان مظلوم، پزشک مشاور ترویج تغذیه با شیر مادر در گفتگو با برنامه «فراسو» شبكه راديويي سلامت با بيان اينكه مزایای تغذیه با شیر مادر به سه دسته مزایای شیر مادر برای شیرخوار، خود مادر و برای خانواده و جامعه تقسیم می شود، افزود: مزایای تغذیه با شیر مادر برای نوزاد: شیر مادر غذای کامل است و می تواند تا 6 ماهگی برای شیرخوار کافی باشد. شیر مادر حاوی آب، چربی، پروتئین، کربوهیدرات و بسیاری از املاح و ریز مغذی های مورد نیاز نوزاد است.
اين پزشک مشاور ترویج تغذیه در ادامه با بيان اينكه شیر مادر خاصیت ایمنی زایی برای شیرخوار دارد و این خاصیت تا دو سالگی برای شیرخوار اهمیت دارد، گفت: از مزایای تغذیه باشیر مادر برای خود مادر می توان به کاهش وزن مادر بعد از زایمان اشاره کرد.
مظلوم با تاكيد بر اينكه مادران شیرده اگر زیادی مواد خوراکی مصرف کنند چاق می شوند، گفت: به طور طبیعی چربی هایی که ضمن بارداری در بدن مادر ذخیره می شود، ضمن شیردهی به نوزاد سوخته می شود و استفاده می شود و مادر به وزن طبیعی قبل از بارداری می رسد. یادآوری می شود
وي ادامه داد: اگر هم رژیم غذایی در دوران شیردهی داشته باشند، باعث کاهش حجم شیر می شود همچنین این کار باعث ورود موادی به داخل شیرمادر می شود که برای شیرخوار مضر است. شیر مادر سبب پیشگیری از سرطان رحم و پستان می شود.
اين پزشک مشاور ترویج تغذیه با بيان اينكه 90 تا 95 درصد مادران با شیردهی مشکلی ندارند، تاكيد كرد: البته موفقیت مادر در گرو حمایت های مراقبین مرکز بهداشتی درمانی، حمایت از طرف پزشک معالجشان و حمایت از طرف خانواده آنهاست.
مظلوم در ادامه با بيان اينكه 4 تا 5 درصد و حداکثر 10 درصد مادران قادر به شیردهی نیستند، تاكيد كرد: در این افراد ممکن است سینه کوچک باشد و حتی در دوران بارداری هم رشد نکرده باشد. مادرانی که توده سینه را به هر دلیلی برداشته اند یا بخشی از سینه را برداشته اند.
وي ادامه داد: افرادی که سابقه سوختگی در ناحیه سینه دارند و یا سابقه رادیو تراپی را ذکر می کنند. وجود برخی بیماری ها در مادران باعث مي شود مادر قادر به شیردهی نباشد.
اين پزشک مشاور ترویج تغذیه در پاسخ به اين پرسش كه بهتر است تا چند سالگی، تغذیه کودک از شیر مادر باشد؟، اظهارداش: دو سال یا بیشتر. هیچ تاکیدی نیست کودک پایان دو سالگی از شیر گرفته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha