معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت بر لزوم بازتعریف مفهوم بازنشستگی تاکید کرد و افزود: بازنشسته کردن سالمندانی که کماکان از کارایی برخوردارند می تواند موجب محرومیت جامعه از تجربیات و توانمندیهای این گروه سنی شود. بنابراین مفهوم بازنشستگی نیازمند یک باز تعریف اساسی است.


به گزارش  خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سید محمد هادی ایازی گفت: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، جامعه ای که بیش از 7 درصد جمعیت آن را گروه های سنی در رده سالمندی تشکیل دهد، آن جامعه با پدیده سالمندی مواجه شده است.


معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت پیری را یک فرایند مداوم و پیوسته در سراسر زندگی دانست و گفت: کیفیت زندگی و شادابی هر فرد در دهه ششم و هفتم زندگی تا حد زیادی توسط دسترسی و استفاده از خدمات سلامت فردی و عمومی، خدمات سلامت روانی، حمایت های اجتماعی، فرصت های آموزشی، اشتغال و درآمد در طی دهه های قبلی زندگی فرد رقم می خورد. به همین دلیل موفقیت برنامه سلامت سالمندان در گرو مدیریت فرایند سالمندی موفق در طی دوران جوانی و به ویژه در دوران میانسالی است.
دکتر ایازی با اشاره به نیاز سالمند به غذا و س

رپناه بعنوان پایه ای ترین نیازهای او ، افزود: ایمنی در مقابل بیماری، فقر و محرومیت و ترس و آزار و نیز وجود ارتباطات با اعضای خانواده و دوستان سطح های بعدی نیازهای یک سالمند می باشد.


وی با تاکید بر این که بسیاری از مشکلات ایجاد شده در سالمندی قابل پیشگیری است، افزود: اگر بتوان در دوران جوانی بسیاری از مسائل را حل کرد می توانیم سالمندی با حداقل ناتوانی داشته باشیم.
معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم عدالت در برخورداری از مواهب زندگی سالم و رفاه برای همه سالمندان، گفت: سیاست های تدوین شده در سند ملی سالمندان ایران بر مبنای اصول و ارزش های اسلامی برگرفته از قرآن است.


وی در ادامه ضمن اشاره به گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر این که جمعیت سالمندان در جهان از 10.5 درصد در سال 2007 به 21.5 درصد در سال 2050 افزایش می باید، گفت: در ایران افزایش امید به زندگی در طی 5دهه اخیر سبب افزایش مداوم نسبت سالمندان شده است.


معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت افزود: پویایی جمعیت سالمندان کشور موید شتاب گرفتن پدیده سالمندی در جمعیت کشور است به طوریکه در طی سال های 75 تا 93 رشد جمعیت سالمندان بالای 80 سال (8 درصد) بیش از رشد جمعیت سالمندان بالای 70 سال (5 درصد) بوده و رشد جمعیت سالمندان بالای 70 سال (5 درصد) بیش از رشد جمعیت سالمندان 60 سال به بالا (2.5) بوده است.


به گفته دکتر ایازی، افزایش تعداد و نسبت سالمندان در جامعه، در صورت آماده نبودن زیر ساخت های لازم، یک چالش جدی برای نظام های رفاه اجتماعی و سلامت ایجاد می کند.


وی زوال عقل ( دمانس)، زمین خوردگی، بی اختیاری ادراری و افسردگی را 4 بیماری اصلی سالمندان از نظر سازمان جهانی بهداشتی بیان کرد و افزود: نتایج یک تحقیق نشان می دهد 15 درصد از مراجعین به مطب پزشکان متخصص و 34 درصد از مراجعات سرپایی در بیمارستان ها و 89 درصد از تخت های موسسات و سراهای نگهداری را افراد بالای 65 سال به خود اختصاص می دهند و به طور کلی 60 درصد از هزینه مراقبت های پزشکی توسط این گروه سنی مصرف می شود.


معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به سند ملی سالمندان ایران، افزود: جمعیت هدف این سند سیاستی، همه افراد 60 سال و بالاتر در سه گروه سالمندان، سالخوردگان و کهنسالان است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha