کد خبر: نیازمند-فناوری-مدیریت-آب-هستیم
۱۳ تیر ۱۳۹۵، ۱۳:۳۳

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب خشکسالی فرسایش و محیط‌ زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به این نکته که باید برای استفاده بهینه از منابع موجود در آب اقدام کرد، گفت: نیازمند فناوری‌های مدیریت آب هستیم.
به گزارش  خبرگزاری سلامت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسینعلی بهرامی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب خشکسالی فرسایش و محیط‌‌ زیست معاونت علمی گفت: ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک کره زمین قرار گرفته است و میزان دریافت نزولات آسمانی یک سوم متوسط جهانی است. پس به صورت ذاتی کشور کم آبی هستیم. از طرفی هم این منابع آبی محدود را خوب و بهینه مصرف نمی‌کنیم.
وی در این راستا بیان کرد: از نظر منطقی ابتدا باید نسبت به استفاده بهینه از منابع موجود اقدام کنیم، یعنی نیازمند فناوری‌های مدیریت آب هستیم. از طرف دیگر به دلیل کمبود ذاتی آب بایستی دستیابی به منابع جدید اعم از نمک‌زدایی و انتقال بین حوزه‌ای را نیز مدنظر داشته باشیم. منتهی با توجه به آثار زیست‌محیطی مترتب بر انتقال بین حوزه‌ای، این راهکار باید به عنوان آخرین راه حل باشد.
بهرامی خاطر نشان کرد: اقتصاد آب در بخش فناوری آب در دنیا حجم وسیعی از چرخش اقتصادی را شامل می‌شود. نمک‌زدایی، تصفیه فاضلاب، مدیریت و دسترسی به آب‌های جوی و غیره از این مقوله هستند. برخی کشورهای اروپایی، روسیه، چین و برخی کشورهای دیگر از جمله کشورهایی هستند که در این زمینه صاحب تکنولوژی هستند.
وی ادامه داد: ایران در زمینه‌های مختلف در حال تلاش برای دستیابی به فناوری است. در برخی زمینه‌ها موفق بوده است. نظیر نمک‌زدایی به روش بخار سرد و نیز تصفیه فاضلاب به روش‌های مختلف و در برخی زمینه‌ها هم نظیر ساخت غشاءهای تخت برای تصفیه در حال تلاش برای دستیابی به تکنولوژی‌های بهتر است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha