کد خبر: هشدار-رئیس-دانشگاه-علوم-پزشکی-اصفهان-د
۲۶ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۲
هشدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص برپایی دورهمی های شب یلدا

به گزارش خبرنگار خبرگزاری سلامت در اصفهان،طاهره چنگیز با اشاره به نزدیک شدن به شب یلدا گفت: در حال حاضر بیشتر ابتلاها از جمع های خانوادگی است و باید بدانیم که تلاش چند هفته ای ما برای کنترل بیماری ممکن است در شب یلدا و جمع های خانوادگی با شیوع مجدد بیماری نقش بر آب شود.

وی توصیه کرد: از مردم می خواهیم همچنان به همکاری خود در مهار ویروس کمک کنند و با پرهیز از حضور در جمع های خانوادگی این زمینه را فراهم آورند.

کاهش تعداد بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های اصفهان

این مقام مسئول  با تاکید بر کاهش تعداد بیماران بستری و برابر شدن تعداد بستری های روزانه با تعداد ترخیص از بیمارستان ها، تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار، امروز صبح تعداد کل بیماران بستری در اصفهان به ۹۵۳ نفر رسیده است و نشان از کاهش بیش از ۵۰ درصد نسبت به سه هفته قبل است.

چنگیز همچنین افزود: از طرفی نسبت تست های مثبت کووید نیز در استان کاهش یافته است. در حال حاضر زیر ۳۰ درصد از کسانی که تست PCR از آنها گرفته می شود مثبت هستند و این در شرایطی است که هفته های قبل این رقم به ۶۰ درصد هم رسیده بود.

در صورت رعایت نکردن مردم، احتمال برگشت به شرایط قبل وجود دارد

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان این روند کاهشی نشان دهنده این است که بیماری با همکاری مردم و رعایت محدودیت ها تحت کنترل در آمده، اما هشدار داد که این شرایط کاملا شکننده است و اگر مسئله را تمام شده فرض کنیم و فکر کنیم دیگر خطری ما رو تهدید نمی کند، احتمال برگشت به شرایط قبلی بسیار بالا است.

وی وضعیت رنگ بندی استان اصفهان به لحاظ شیوع کرونا را نارنجی اعلام کرد و گفت: نارنجی به این معنی است که مقداری از خطر کم شده، اما هنوز خطر بیخ گوش ماست و اقدامات ساده ای همچون شستشوی مداوم دست ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی که از ابتدای اپیدمی تاکید می شد، همچنان باید وجود داشته باشد.

چنگیز همچنین به لزوم تهویه مناسب در محیط های بسته به منظور جلوگیری از شیوع ویروس تاکید کرد و افزود: در این روزها درخواستی که از مردم داریم این است که تا حد امکان از جمع های خانوادگی غیرضروری خودداری کنند.

به گفته وی نحوه شیوع این ویروس با نحوه رفتار ما در جامعه مرتبط است و بلایی که ویروس بر سر جامعه می آورد، به میزان مسئولیت پذیری تک تک افراد در جامعه بستگی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تداوم این محدودیت ها و توجه و رعایت افراد را عاملی برای کنترل بیماری در استان دانست و گفت: غفلت و عادی انگاری باعث غلبه بیماری کرونا بر ما می شود.

دکتر چنگیز با اشاره به نزدیک شدن به شب یلدا هشدار داد: در حال حاضر بیشتر ابتلاها از جمع های خانوادگی است و باید بدانیم که تلاش چند هفته ای ما برای کنترل بیماری ممکن است در شب یلدا و جمع های خانوادگی با شیوع مجدد بیماری نقش بر آب شود. پس از مردم می خواهیم همچنان به همکاری خود در مهار ویروس کمک کنند و با پرهیز از حضور در جمع های خانوادگی این زمینه را فراهم آورند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ما و ویروس همچون مسابقه طناب کشی با هم درگیر هستیم و هر زمان فکر کنیم، ویروس را شکست داده ایم و رعایت نکنیم، موجبات غلبه ویروس را مجدد فراهم می آوریم.

درخواست داشتیم به هیچ عنوان از سوخت مازوت استفاده نشود

دکتر چنگیز همچنین به آلودگی چند روز اخیر اصفهان اشاره کرد و گفت: در کارگروه مرتبط از سوی علوم پزشکی اصفهان مکاتبات انجام شده و درخواست داشتیم به هیچ عنوان از سوخت مازوت حتی در زمان حاضر با وجود افت فشار گاز استفاده نشود.

وی ابراز امیدواری کرد که بر اساس قانون هوای پاک دستوراتی گرفته شود و با کاهش فعالیت ها شاهد کاهش آلایندگی ها در اصفهان باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha