کد خبر: همراهی-هنرمندان-تجسمی-با-کودکان-محک
۱۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۲:۱۰

دومین نمایشگاه هنرهای تجسمی «رنگ عشق» به مناسبت 25 سالگی محک با هدف تأمین دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان افتتاح شد.

 

به گزارش خبرگزاری سلامت، نمایشگاه «رنگ عشق 2» با منتخبی از آثار 52 هنرمند معاصر، روز جمعه 12 شهریور ماه در گالری رواق برج میلاد برپا شد. در افتتاحیه این نمایشگاه مدیر عامل مؤسسه خیریه محک، هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی، اعضای هیأت امنا و مدیره محک حضور داشتند.

 

نمایشگاه رنگ عشق 2، حرکتی بر بال ظرفیت و آثار هنری هنرمندان است

آراسب احمدیان، مدیرعامل مؤسسه خیریه محک در افتتاحیه این نمایشگاه، ضمن تشکر از هنرمندانی که آثارشان را به منظور حمایت از کودکان مبتلا به سرطان در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌اند، گفت: نمایشگاه رنگ عشق 2 یکی دیگر از برنامه‌های 25 سالگی محک است که بار دیگر پیوند میان هنرمندان و مسؤلیت اجتماعی را نمایش می‌دهد.

وی با بیان این‌که این نمایشگاه به دنبال برگزاری موفقیت‌آمیز نمایشگاه «رنگ عشق 1» برپا گردیده تصریح کرد: تصمیم گرفتیم در 25 سالگی محک آثاری به تدریج توسط هنرمندان به مؤسسه خیریه محک اهدا شده، در کنار آثاری قرار گیرد که برای این نمایشگاه گردآوری شده تا بتوانیم با موفقیت «رنگ عشق 2» را برپا کنیم. 

احمدیان با اشاره به برگزاری 2 رویداد هنری کنسرت 25 سالگی محک با اجرای هنرمندانه گروه کامکارها و فستیوال موسیقی شب‌های بارانا در بیست و پنجمین سال فعالیت محک ادامه داد: امروز و در این نمایشگاه بار دیگر گرد هم آمدیم تا یک حرکت زیبا بر بال ظرفیت و آثار هنری هنرمندان ارزشمند این کشور شکل بگیرد تا هنردوستان ضمن انتخاب یک اثر هنری، در تأمین هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان نیز مشارکت کنند. برپایی این نمایشگاه فرصتی است تا مردم، متخصصان و هنرمندان در کنار هم قرار گیرند و چنین رویدادی مایه افتخار کشور عزیزمان است.

احمدیان در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از توجه هنرمندان به کودکان مبتلا به سرطان محک گفت: محک 25 سال پیش با آرزوی مادری برای کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان شکل گرفت. این آرزو در سال 1370 و پس از 2 سال به ثبت مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان با نام اختصاری محک منجر شد. این مؤسسه از بدو فعالیت خود تاکنون 25 هزار کودک مبتلا به سرطان را تحت حمایت همه جانبه خود قرار داده است و در حال حاضر 13500 کودک مبتلا به سرطان تحت حمایت این موسسه قرار دارند.

وی با بیان این‌که بزرگ‌ترین بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان کودک در ایران توسط مؤسسه خیریه محک ساخته شده و اداره می‌شود، در پایان گفت: داوطلبان بخش مددکاری برای ارائه خدمات و تسهیل در روند آن در بالغ بر 40 بیمارستان دانشگاهی و دولتی در سراسر ایران حضور دارند.

 

کودکان محک، چهره‌های برجسته آینده خواهند بود

تورج مقصودی، مدیر هنری این نمایشگاه، با بیان این‌که همواره آرزوی یافتن راهی برای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک را داشته است، گفت: بسیار خوشحالم که توانستیم به واسطه این رویداد هنری، هنرمندان را برای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان، گرد هم آوریم.

وی افزود: خوشبختانه هنرمندان از برپایی این نمایشگاه استقبال کردند و امیدوارم در نمایشگاه‌های آینده با نمایش آثار هنری بیشتری از هنرمندان در حمایت از کودکان محک سهیم شویم.

مقصودی در پایان با اشاره به مبارزه کودکان محک با سرطان گفت: مطمئن هستم این کودکان جزء چهره‌های برجسته کشور شناخته خواهند شد، چرا که توانسته‌اند در دوران کودکی با سرطان دست و پنجه نرم کنند و آن را شکست دهند.

 

آثار هنرمندان رنگ عشق گرفتند

فضای گالری هنری رواق با 83 تابلوی نقاشی و نقاشی خط، 9 مجسمه و 7 تابلو عکس آراسته شد تا در مجموع 99 اثر از 52 هنرمند در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گیرد. هر چند فقدان زنده‌یاد «عربعلی شروه» - خالق اثر تابلوی نقاشی اکلریک روی چوب - و زنده‌یاد «عباس کیارستمی» - صاحب تابلو عکسی از مجموعه جاده- در این جمع احساس می‌شود، اما گوهر مانای هنری ایشان با عشق به کودکان محک گره خورده است تا یادشان در میان 50 هنرمند معاصر و فرهیخته دیگر که همگی از اساتید ملی و بین‌المللی شناخته می‌شوند جاودانه ماند. هنرمندانی که هنرشان را با نیکوکاری عجین کردند تا ثابت کنند کودکان مبتلا به سرطان در مسیر مبارزه با سرطان تنها نیستند.

 

تعهد به مسؤلیت اجتماعی با رنگ، نقش و خط

نمایشگاه هنرهای تجسمی تا روز جمعه، 19 شهریور از ساعت 11 تا 21 پذیرای حضور هنردوستان و نیکوکاران است. از ویژگی‌های این نمایشگاه در کنار هم قرار گرفتن آثار هنرمندانی است که علاوه بر فعالیت حرفه‌ایشان به مسؤلیت اجتماعی نیز توجه داشته و همواره دغدغه کمک به هنموع را در نمایش آثارشان همراه کردند تا جایی که نیمی از عواید حاصل از این نمایشگاه به کودکان محک تعلق می‌گیرد.

همچنین تکنیک‌های به کار رفته در این آثار نشان از اجتماع رویکردهای متفاوت نسل‌های مختلف این هنرمندان دارد. از نمایش آثار نقاشی ترکیب مواد، کولاژ و آبرنگ گرفته تا طراحی با مواد و جوهر، مجسمه‌های برنزی و رنگ چاپ روی فلز، همگی انتخاب شدند تا روزهای درمان کودکان مبتلا به سرطان با رنگی از عشق پیوند خورد.

 

اینجا امید ادامه دارد

هنرمندان همواره در ربع قرن فعالیت محک با جان مایه هنری خود که ارزشمندترین داشته‌شان است از کودکان مبتلا به سرطان حمایت می‌کنند. محک سوار بر بال هنر  فاخر ایران زمین، امیدوار است روزی برسد که آرزوی کودکان مبتلا به سرطان از بودن یا نبودن به چگونه زیستن در آینده تغییر کند.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha