کد خبر: هپاتیت-مرگبارتر-از-ایدز
۱ تیر ۱۳۹۵،‏ ۰:۰۱

درمان های پرهزینه، عدم واکسیناسیون درست و غیره جزو عواملی هستند که مرگ و میر ناشی از هپاتیت های ویروسی را افزایش داده اند. به گفته محققان از سال 1990 مرگ و میر ناشی از این بیماری های ویروسی به میزان 63 درصد افزایش پیدا کرده است و امروزه هپاتیت های ویروسی بیش از ایدز قربانی می گیرند.

نتایج پژوهشی که در مجله پزشکی  The Lancet به چاپ رسیده است نشان می دهد که هپاتیت ها کشنده تر از ایدز هستند. به دلیل اینکه هپاتیت انواع مختلفی دارد که از طریق روابط جنسی و مایعات بدن(هپاتیت B و C) یا از طریق مصرف آب و غذای آلوده (هپاتیت های A و E) انتقال پیدا کرده و درمان آنها بسیار پرهزینه است.

محققان کالج سلطنتی بریتانیا و دانشگاه واشنگتن ایالات متحده آمریکا بررسی وسیعی در بین سال های 1993 تا 2013 انجام دادند. آنها اطلاعات پزشکی سازمان جهانی بهداشت را بررسی کرده و مشاهده کردند که در سال 2013، 1.45 میلیون نفر در اثر ابتلا به هپاتیت های ویروسی جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با آمارهای مربوط به سال 1990 به میزان 63 درصد افزایش داشته است.

 

نتایج بررسی این پژوهشگران نشان می دهد که در سال 2013،  1.4 میلیون نفر بر اثر بیماری سل، 1.3 میلیون نفر بر اثر ایدز و 885 هزار نفر بر اثر مالاریا جان خود را از دست داده اند.

بنابر آمارها، هپاتیت های ویروسی بیشترین عامل مرگ و میر در سرتاسر جهان اعلام شده است. محققان مشاهده کردند هپاتیت های ویروسی در بین سال های 1990 و 2013 بر خلاف اکثر بیماری های مسری افزایش پیدا کرده اند.

به عقیده این محققان افزایش آگاهی و اطلاعات مردم از هپاتیت، در دسترس بودن واکسیناسیون و درمان های موثر می تواند در پیشگیری از این بیماری ها و مرگ و میر ناشی از آنها موثر باشد.

باید بدانید که هپاتیت B بر خلاف نوع C واکسن دارد. البته درمان های موثری برای مقابله با هپاتیت C نیز موجود است، اما این درمان ها بسیار پرهزینه بوده و در دسترس اکثر مردم در سرتاسر جهان چه در کشورهای غنی و چه در کشورهای فقیر قرار ندارند.

متاسفانه اکثر مردم جهان نیز هنوز واکسن هپاتیت B را دریافت نکرده اند و فقدان واکسن برای نوع C باعث 96 درصد مرگ و میر ناشی از این بیماری عفونی شده است. استفاده از سرنگ آلوده مشترک در بین افراد معتاد و تزریق خون آلوده از جمله راه های انتقال این بیماری است.

بنابراین لازم است که قبل از هر چیز، مردم آگاهی خود را در خصوص این بیماری های عفونی افزایش دهند و آموزش های لازم را در جهت پیشگیری از ابتلا دریافت کنند.

منبع: www.tebyan.net

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha