کد خبر: آینده-ای-بدون-هپاتیت-شعار-روز-جهانی-ه
۷ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۹
«آینده ای بدون هپاتیت» شعار روز جهانی هپاتیت

به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر رشید رمضانی دریاسری با بیان این مطلب اظهار داشت: هفتم مرداد ماه (28 جولای) مصادف با روز جهانی هپاتیت فرصتی کم نظیر در راستای افزایش حداکثری آگاهی عموم جامعه نسبت به راههای انتقال ، پیشگیری ودرمان هپاتیت های ویروسی است . شعار روز جهانی هپاتیت در سال 2020 از طرف WHO "آینده ای بدون هپاتیت "انتخاب شده است.

وی افزود: امسال سازمان جهانی بهداشت بر آزمایش جهت شناسایی بیماران شناخته نشده تمرکز کرده است به این دلیل که تنها 10 درصد مبتلایان به هپاتیتB  و 19 درصد از مبتلایان به هپاتیت C از ابتلای خود به بیماری آگاهند. بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت 290میلیون نفر درجهان با عفونت های ویروسی زندگی می کنند و از بیماری خود نا آگاهند.

وی توصیه های سازمان جهانی بهداشت درسال 2020  را چنین برشمرد: خدمات پیشگیری و درمان هپاتیت های ویروسی از قبیل ایمنی نوزادان و خدمات برای کاهش میزان ابتلا به هپاتیت های ویروسی و کنترل و درمان هپاتیت های مزمن B  حتی درطول پاندمی کووید 19 ضرورت دارد. همه افراد جامعه باید به خدمات پیشگیری، آزمایش و درمان هپاتیت دسترسی داشته باشند. ازجمله افراد تزریق کننده مواد مخدر، زندانیان، مهاجرین و افرادی که درمعرض بیشترین مواجهه هستند.

وی ادامه داد: آزمایش به موقع و درمان هپاتیت های ویروسی می تواند از بروز سرطان کبد و سایر بیماریهای کبدی جلوگیری کند. همه نوزادان متولد شده بایستی علیه هپاتیت ب واکسن دریافت کنند. همه زنان باردار باید به صورت روتین آزمایش هپاتیت انجام دهند و درصورت ابتلا، نیاز به مراقبت و درمان خواهند داشت.

رییس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت گفت: برای داشتن آینده ای بدون هپاتیت، باید از انتقال هپاتیت از مادر به نوزاد جلوگیری کنیم. برنامه ریزی جهت  حذف هپاتیت های ویروسی B , C درایران جزو تعهدات و وظایف مهم  وزارت بهداشت تا سال 1410 است  که واکسیناسیون هپاتی B ، آموزش، پیشگیری و  بهره گیری از داروهای موثر نقش بسزایی در کاهش شیوع هپاتیت های ویروسی درکشور دارد.

دکتر رمضانی افزود: کشور ایران نیز همانند بیش از 120 کشور جهان متعهد به حذف هپاتیت های ویروسی تا سال 1410 (2030میلادی) است . اهداف حذف عبارتند از کاهش 90 درصدی موارد جدید ابتلا به هپاتیت B,C وهمچنین دسترسی همگانی به درمان های کلیدی برای هپاتیت های مزمن تا 80 درصد که این امر می تواند باعث کاهش 65 درصدی مرگ های مرتبط با هپاتیت شود .

وی ادامه داد: در این راستا تفاهم نامه همکاری مابین سازمان انتقال خون ایران و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جهت واکسیناسیون هپاتیت B  در گروه اهدا کنند گان مستمر خون منعقد شد و این برنامه در کل کشور تداوم و استمرار دارد.

وی بیان داشت: همچنین تفاهم نامه همکاری با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور درخصوص واکسیناسیون اقشارزحمتکش شامل کارکنان آتش نشانی ، پاکبانان، کارکنان و کارگران حوزه مدیریت پسماند و آرامستانها به منظور ارتقای سلامت این اقشار منعقد شده که به زودی اجرایی می شود.

رییس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت گفت: دور سوم برنامه دیده وری در زندانهای کشور در 5 استان کشور انجام شد. این برنامه با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه های استانهای آذربایجان غربی ، اردبیل ، سمنان ، مرکزی، کردستان و سازمان زندان استانهای مذکور به منظور بیماریابی و درمان مبتلایان به هپاتیت های ویروسی انجام شد.

دکتر رمضانی افزود: همچنین دور اول دیده وری در زندان زنان در استان تهران با همکاری مشاور محترم امور زنان و معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به صورت پایلوت آغاز شده است که انشالله در آینده ای نزدیک در کل کشور اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: با آموزش کلیه کارکنان بهداشتی درزمینه هپاتیت و انتقال آبشاری آموزش ها به محیطی ترین سطوح، به بخش عمده ای از عامه مردم اطلاع رسانی درزمینه این بیماری صورت پذیرفته و آموزش ها تداوم دارد.

رییس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت افزود: به منظور شناسایی و درمان به موقع مبتلایان ، برنامه ادغام هپاتیت درنظام سلامت کشور در5 دانشگاه علوم پزشکی به صورت پایلوت آغاز شده است که پس از آن درکل کشور اجرایی خواهد شد.

وی در پایان گفت: در دوسوم دانشگاههای علوم پزشکی کشور واحدهای مشاوره هپاتیت راه اندازی شده است و دیده وری هپاتیت های ویروسی برای زنان آسیب پذیر و کودکان کار وخیابان نیز از اقدامات سال گذشته و سال جاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha