کد خبر: اسید-فولیک-و-خواصی-که-شاید-از-آن‌ها-بی‌
۱۱ اسفند ۱۳۹۹، ۱۲:۰۰
اسید فولیک و خواصی که شاید از آن‌ها بی‌اطلاع باشید

اسید فولیک یکی از ویتامین‌های ب است. این ویتامین که برای بسیاری از اعمال بدن از جمله سلامتی سیستم عصبی، خون و یاخته‌ها حیاتی و اساسی است، می‌تواند به روش تزریقی یا خوراکی مصرف شود و بدن را در مقابل بیماری‌های قلبی، نقصهای مادر زادی، پوکی استخوان و سرطان‌های مشخصی حفظ می‌کند.

اسید فولیک

احتمالا شما نیز از خواص و فواید مصرف اسید فولیک شنیده‌اید، در ادامه با مقاله‌ای از TheDrugs، به شرح خواص این ماده می‌پردازیم. اسید فولیک نوعی ویتامین B است که به طور معمول در غذاهایی مانند لوبیا خشک، نخود فرنگی، عدس، پرتقال، محصولات گندم کامل، جگر، مارچوبه، چغندر، کلم بروکلی، جوانه بروکسل و اسفناج یافت می شود. اسید فولیک به بدن شما کمک می کند تا بدن شما سلول های جدیدی را تولید و نگهداری کند. و همچنین به جلوگیری از تغییر در DNA که منجر به سرطان می شود نیز کمک می‌کند. به عنوان یک دارو، از اسید فولیک برای درمان کمبود اسید فولیک و انواع خاصی از کم خونی (عدم وجود گلبول های قرمز) ناشی از کمبود اسید فولیک استفاده می شود.
اسیدفولیک گاهی همراه با سایر داروها برای درمان کم خونی لوزه ای،یا آپلاستیک استفاده ‌می‌شود. اما کمبود ویتامین B12 را درمان نمی کند و از آسیب های احتمالی نخاع جلوگیری نمی کند. بنابرین شما باید تمام داروهای خود را طبق دستورالعمل مصرف کنید.
خواص اسید فولیک

اطلاعات مهم

چگونه باید این دارو را  مصرف کنیم؟

اسیدفولیک را دقیقاً مطابق با دستور پزشک خود مصرف کنید. آن را در مقادیر بیشتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. دستورالعمل روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. اسید فولیک را با یک لیوان آب کامل مصرف کنید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد تا اطمینان حاصل کند که از این دارو بهترین نتیجه را می‌‎گیرید. اسید فولیک را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگه‌دارید.

اگر یک دوز را از دست بدهیم چه اتفاقی می‌افتد؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً نوبت بعدی شما رسیده است، تا آن زمان صبر کنید تا دارو را مصرف کرده و دوز از دست رفته را نادیده بگیرید. برای جبران دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنیم، چه اتفاقی می افتد؟

اگر فکر می کنید بیش از حد از این دارو استفاده کرده اید، فوریت های پزشکی را جستجو کنید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل بی حسی یا سوزن سوزن شدن، درد دهان و زبان، ضعف، احساس سردرگمی، احساس خستگی یا مشکل در تمرکز باشد.

از چه چیزی هنگام مصرف اسید فولیک باید اجتناب کنیم؟

دستورالعمل پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در غذا، نوشیدنی یا فعالیت دنبال کنید.

عوارض جانبی این دارو چیست؟

در صورت وجود هر یک از این علائم واکنش آلرژیک به اسید فولیک مانند کهیر، تنفس دشوار، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو شما باید مصرف دارو را قطع کنید. عوارض جانبی کم خطرتر کمتر اتفاق می‌افتند، اما ممکن است شامل موارد زیر باشند:
 1. گرگرفتگی
 2. حالت تهوع، از دست دادن اشتها
 3. نفخ، گاز
 4. طعم تلخ یا ناخوشایند در دهان
 5. مشکلات خواب
 6. افسردگی
 7. احساس هیجان یا تحریک پذیری
این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد دیگر نیز ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. عوارض جانبی اسید فولیک

اطلاعات دوز مصرف

دوز معمول بزرگسالان برای کم خونی مگالوبلاستیک:

1 میلی گرم خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا چهار بار در روز است. و احتمالا تا زمانی که علائم بالینی کمبود فولات و مشخصات خون‌شناسی عادی شود، ادامه می‌یابد.

دوز معمول بزرگسالان برای کمبود اسید فولیک:

400 تا 800 میکروگرم به صورت خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا چهار بار در روز است.

خانم‌ها در سن باروری، خانم‌های باردار و شیرده:

800 میکروگرم به صورت خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا چهار بار در روز است.

دوز معمول برای درمان کمبود اسید فولیک در کودکان:

شیرخوار:

1/0 میلی گرم خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا چهار بار در روز است.

کودک:

دوز اولیه: 1 میلی گرم به صورت خوراکی، عضلانی، زیرپوستی یا یک بار در روز است.

دوز نگهداری:

1 تا 10 سال: 0.1 تا 0.4 میلی گرم خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا یک بار در روز. بیشتر از 10 سال: 5/0 میلی گرم به صورت خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا 4 بار در روز.

چه داروهای دیگری روی اسید فولیک تأثیر می گذارند؟

ممکن است دوز داروهای دیگری که مصرف می کنید در هنگام مصرف این دارو تغییر یابد. در مورد تمام داروهای دیگری که استفاده می‌کنید، به پزشک خود بگویید، به ویژه:
 1. داروی raltitrexed
 2. فنیتوئین (دیلانتین)
 3. متوترکسات (روماتکس، Trexall)
 4. پیریمامین (داراپریم)
 5. تتراسایکلین (علا-تت، برودپشت، سومین)
 6. باربیتورات‌ها
 7. داروهای تشنج مانند فنیتوئین (دیلانتین) یا پریمیدون (میسولین)
این لیست کامل نیست و ممکن است داروهای دیگری نیز وجود داشته باشد که با اسید فولیک ارتباط برقرار کنند. در مورد تمام داروهای بدون نسخه، ویتامین ها، مواد معدنی، محصولات گیاهی و داروهای تجویز شده توسط پزشکان دیگر به پزشک خود بگویید. بدون گفتن پزشک، داروی جدیدی را شروع نکنید. داروی اسید فولیک

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید، این دارو و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از اسید فولیک فقط برای نشانه های تجویز شده استفاده کنید. برای اطمینان از اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه، در مورد شرایط شخصی شما، همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha