کد خبر: افتتاح-300-خانه-هلال-در-قالب-طرح-ملی-یاس
۲۵ اسفند ۱۳۹۹، ۹:۳۵
افتتاح 300 خانه هلال در قالب «طرح ملی یاس» با همکاری هلال‌احمر و کمیته امداد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر در این مراسم با بیان اینکه طرح ملی یاس با هدف افزایش تاب‌آوری جامعه در حوادث و بحران‌ها طراحی شده است، گفت: توسعه این مراکز در سراسر کشور نقش فزاینده‌ای در خودباوری جامعه هدف دارد.

وی با بیان اینکه جامعه ما تا رسیدن به یک جامعه مطلوب در مواجهه با بحران‌ها فاصله دارد، افزود: خانه‌های هلال در دوردست‌ترین مناطق راه‌اندازی می‌شود تا فرهنگ امدادگری در اقصی نقاط کشور توسعه یابد.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به وقوع زمین‌لرزه طی هفته‌های گذشته در استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در هنگام وقوع این زلزله، اعضای داوطلب خانه‌های هلال که مددجویان کمیته امداد هستند، پیشگام بوده و ضمن اطلاع‌رسانی به هلال احمر، ارائه خدمت اضطراری به زلزله‌زدگان را آغاز کردند.

در ادامه این مراسم، محمد گل‌فشان رئیس سازمان جوانان هلال احمر نیز با بیان اینکه هلال احمر تنها متولی ارائه آموزش‌های همگانی در کشور است، گفت: یکی از بهترین مراکز برای ارائه آموزش‌های امدادگری به جامعه همین خانه‌های هلال است.

وی افزود: معاونت آموزش هلال احمر پس از اتمام دوره‌های آموزشی به متقاضیان گواهی امدادی ارائه می‌دهد.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر ادامه داد: امروز 300 خانه هلال با همکاری کمیته امداد در 118 شهرستان کشور  افتتاح شد که تعداد این مراکز تا پایان سال به بیش از 2 هزار مرکز در سراسر کشور خواهد رسید.

همچنین در این مراسم، رئیس کمیته امداد با تبریک فرا رسیدن ماه شعبان و اعیاد پیش رو گفت: طرح ملی یاس به منظور توانمندسازی و ارتقای اجتماعی و فرهنگی مددجویان امداد از آبان‌ماه سال جاری با همکاری هلال احمر آغاز شد و امروز 300 خانه با مشارکت دختران خانواده‌های تحت حمایت افتتاح شد.

وی هدف از اجرای این طرح را فرهنگ‌سازی در جهت امدادگری به خود و دیگران در هنگام بحران‌ها و بلایای طبیعی دانست و افزود: گرامیداشت جایگاه دختران و ایجاد حس خودباوری در آنان از جمله دلایل راه‌اندازی این خانه‌ها است.

بختیاری با اشاره به برخی ناهنجاری‌های موجود در جامعه تاکید کرد: راه مقابله با این چالش‌ها، مسلح شدن به سلاح اخلاق، فرهنگ و دین است که همه این برنامه‌ها در خانه‌های هلال دنبال می‌شود.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه فرهنگ‌سازی رکن اصلی در توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت است، خاطرنشان کرد: دختران خانواده‌های تحت حمایت با آموزش امدادگری و مدیریت بحران، می‌توانند علاوه بر تقویت حس ارزشمندی اجتماعی، برای کمک در بحران‌ها بسیار موثر واقع شوند.

وی با اشاره به برنامه‌های آتی در اجرای طرح ملی یاس، گفت: تعداد خانه‌های مدیریت بحران هلال در خردادماه آینده به 2000 مرکز خواهد رسید و تا پایان سال آینده تعداد این مراکز افزایش خواهد یافت.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه هلال احمر نخستین دستگاه حاضر در بحران‌ها و حوادث است، اظهار کرد: مردم به هر دو نهاد هلال احمر و کمیته امداد اعتماد دارند، راه‌اندازی خانه‌های طرح ملی یاس نیز در جهت حفظ و تقویت این اعتماد عمومی انجام می‌شود.

مرضیه وحید دستجردی، عضو هیات امنای کمیته امداد نیز اجرای طرح ملی یاس را یک کار بزرگ در راستای فعالیت‌های بین دستگاهی در کشور عنوان کرد و گفت: کمیته امداد و هلال احمر در دوردست‌ترین نقاط کشور حضور دارند و خدمات ارائه می‌دهند و بدون شک تعامل این دو دستگاه می‌تواند به ارتقای اهداف سازمانی و کیفیت خدمات‌رسانی به جامعه هدف بیانجامد.

وی با اشاره به همه‌گیری بحران کرونا در کشور افزود: خانه‌های هلال که با همکاری دختران تحت حمایت کمیته امداد تشکیل شده است، زمینه خوبی برای آموزش‌های بهداشت و سلامت و همچنین ارائه مشاوره‌های فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی به افراد است تا شاهد کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد و طلاق در کشور باشیم.

عضو هیات امنای کمیته امداد با بیان اینکه حضور در خانه‌های مدیریت بحران برای مددجویان یک اقدام داوطلبانه است، گفت: مشارکت در این طرح موجب رشد انگیزه‌های درونی افراد و شکوفا شدن ظرفیت‌های آنان شده و به ترویج فرهنگ امدادگری کمک می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha