کد خبر: افراط،-بزرگترین-آفت-توسعه-کشور-بوده-اس
۱۹ بهمن ۱۳۹۹، ۱۸:۵۲
افراط، بزرگترین آفت توسعه کشور بوده است

به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر سعید نمکی در جلسه شورای سیاستگذاری طب ایرانی و مکمل اظهار داشت: زمانی گذشته دو فرد خارجی به نام های مک لود و جورج بندیک بالوین برای برنامه ریزی توسعه به ایران آمده بودند و بالوین می گوید که هر دو ما اشتباه کردیم که به ظرفیت های درونی سرزمین ایران فکر نکردیم و دانشمندانی که در ایران سابقه دیرینه مطالعه و برنامه ریزی داشتند، توجهی نکردیم.

وی افزود: افراطی گری همیشه عامل انزوا و کندی حرکت توسعه در همه کشورها بوده است و اعتدال، ابزار پیشرفت و توسعه یک کشور است. افراط و افراطی گری حاصل بی خردی و عدم منطق و استدلال است و همیشه شیوه اعتدال، شیوه خردورزی و اندیشه های منطقی است. در مورد طب ایرانی و مدرن، افراطی گری از دو سوی طیف عامل گسست و واگرایی بین این دو طیف و عدم شکوفایی جنبه های عقلایی، خردمندانه و علمی این مجموعه ها بوده است اما خوشحالم که امروز خردمندان دو عرصه را در کنار هم می بینیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: شعر پارسی یکی از آینه های تمام عیار و تمام نمای فلسفه، حکمت و طب ایرانی است. در آثار بسیاری از بزرگان فرهنگ و ادب فارسی به سلامت روان توجه شده و از زمانی که بین روح و جسم، جدایی انداختیم و روانپزشکی را از سایر رشته ها جدا کرده ایم، مشکلات بیشتری را شاهد هستیم چون اگر روان بهم ریخت، در بدن مشکلاتی مانند بی خوابی، سوء هاضمه و دیگر مشکلات ایجاد می شود و پیوند جسم و روح، ناگسستنی است.

دکتر نمکی تاکید کرد: نباید دانشجویان علوم پزشکی را از گذشته این سرزمین محروم کنیم و این همانند محروم کردن دانشجویان معماری با معماری اصیل این سرزمین است. تخت جمشید و سازه های آن، مسجد شیخ لطف الله که تمام معماری آن ذهنی بوده را مگر می شود به دانشجوی معماری نیاموزیم؟ اگر گذشته غنی و میراث طبی کشور را به دانشجویان پزشکی نیاموزیم، برخی فارغ التحصیلان خودشان را متعلق به دیرینه فرهنگی و علمی ایران نمی دانند و همه جای دنیا برای آنها یکسان خواهد بود.

وی ادامه داد: حکمت یعنی جامع اندیشی و نگاه چند بعدی. وقتی انسانی رو به روی ما نشست، باید او را مجموعه ای از آفرینش ببینیم و این است که بین طبیب و حکیم، تفاوت ایجاد می کند. ممکن است فردی فوق تخصص یک رشته پزشکی شود اما به بیمار، حکیمانه نگاه نکند و این نقصی است که در دانشگاه های علوم پزشکی داریم و انسان های تک بعدی تربیت می کنیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: برای گسترش طب ایرانی و مکمل به صورت علمی، اول باید هم فهمی و درک متقابل را تقویت کنیم. آشتی بین دو جناح طب مدرن و ایرانی را باید ایجاد کنیم. در شورای سیاستگذاری طب ایرانی و مکمل باید کمیته ها و زیر کمیته های هایی تشکیل شود تا هر دو طرف تعامل و گفتگو کنند.

دکتر نمکی یادآور شد: همه ما باید با شارلاتانیسم مقابله کنیم و بجنگیم. اعتدال، زبان گفتمان با عقلا است و دیگر با اعتدال نمی توان با شارلاتانیسم مقابله کرد. امروز باید تکلیف مان را با یک جریان فرصت طلب سودجو روشن کنیم و البته مستندات برای طب ایرانی و مکمل باید در قالب پژوهش، تقویت شود.

وی گفت: باید تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی صحیح از شیوه های علمی طب ایرانی و مکمل برای جامعه در دستور کار ما قرار گیرد تا مردم تفاوت سره از ناسره را متوجه شوند. در طب مدرن برای برخی سوالات مردم، ممکن است پاسخی نداشته باشیم اما باید راه را برای ارتقای آگاهی مردم نسبت به طب ایرانی و مکمل مورد تایید و علمی باز کنیم.

وزیر بهداشت خاطشان کرد: نباید فقط و فقط به طب ایرانی فکر کنیم چون طب مکمل غیر ایرانی هم در آینده بیش از این توسعه می یابد. موسیقی درمانی، رایحه درمانی و ماساژ درمانی و خیلی از رشته های طب مکمل در کشور مورد استقبال است و یکی از راه ها در این زمینه، داشتن یک موسسه قوی آموزشی است که همه رشته های طب مکمل و طب ایرانی را در آنجا داشته باشیم.

دکتر نمکی اظهار داشت: باید نگاه و رویکرد و همچنین خدمات بین طب مدرن و ایرانی، ادغام شوند. این ادغام باید توسط اساتید برجسته این دو گروه انجام شود. راه های قانونی ادغام خدمات طب ایرانی و مکمل در سطوح یک و دو و سه خدمات از طریق تدوین پروتکل و راهنماهای بالینی در کمیته ای در ذیل این شورا، بررسی و در جلسه بعدی ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: ایران با تنوع اقلیمی فوق العاده ای که دارد، بهترین منطقه برای کشت گیاهان دارویی است البته نباید گیاهان دارویی بدون کشت صنعتی، از طبیعت این کشور جدا شود. متاسفانه در این مدت، خیلی از گونه های گیاهی بر اثر همین کم توجهی ها و برداشت بی رویه، حذف شده اند و علمای طب ایرانی باید بگویند که این گیاهان در کدام مناطق کشت شود و باید گیاهان دارویی به شیوه علمی، عصاره گیری شوند.

گفتنی است در این نشست دکتر ایرج فاضل، دکتر علی اکبر ولایتی ، دکتر حسینعلی شهریاری، دکتر زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر جان بابایی معاون درمان، مدیران دفتر طب ایرانی و مکمل و جمعی از مدیران ارشد وزارت بهداشت حضور داشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha