کد خبر: افزایش-جایگاه-اجتماعی-پرستاران-در-یک-س
۹ اسفند ۱۳۹۹، ۱۶:۲۰

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یادواره شهدای پرستاری که امروز در تالار ایوان شمس برگزار شد ضمن تسلیت وفات حضرت زینب(س)، با بیان اینکه حوادثی همچون شهادت پرستار مهشید گودرز که هفت ماهه باردار بود یا پرستار دیگری در کرج که او هم باردار بود و بر اثر کرونا شهید شد همه عناصر یک تراژدی را دارند، اظهار کرد: بزرگ کردن کودک بدون مادر کار سختی است. وقتی یک نفر این چنین فوت می کند همه به آن توجه می کنیم اما وقتی تعداد بالا می رود، تبدیل به عدد و آمار می شود، گلچین روزگار بهترین ها را می چیند و خداوند توفیق شهادت را نصیب هر کسی نمی‌کند. درست مانند زمان جنگ، رزمندگانی که شهید می شدند مشخص بود که یک سر و گردن از دیگران بالاتر، مهربانتر، وظیفه مندتر و خوش مشرب تر بودند.

رفتار پرستاران فداکار برای همه ما الگو است

وی با اشاره به اینکه رفتار پرستاران فداکار برای همه ما الگو است، گفت: اما باید یادمان نرود که برای چه هدفی وارد نظام سلامت شده ایم و از اهداف اصلی دور نشویم و بدانیم این همه ایستادگی برای چیست؟؛ فعالیت در نظام سلامت چهار هدف دارد و هر اقدامی در این حوزه انجام می شود باید با این معیارها سنجش شود. هدف اصلی افزایش سلامت مردم، دوم حفاظت مالی از بیماران و جلوگیری از خسارت مالی به مردم و سوم پاسخ به نیازهای غیربهداشتی و درمانی مرتبط سلامت و افزایش کارایی چهارمین هدف است.

دکتر حریرچی در ادامه با بیان اینکه گاهی با وجود همه تلاشی که می‌کنیم این اهداف محقق نمی‌شود، عنوان کرد: به عنوان مثال آیا با وجود اینکه ۹ درصد از تولید ناخالص ملی در حوزه سلامت هزینه می‌شود به اهداف اساسی نظام سلامت رسیده‌ایم؟؛ همیشه می توانیم با بیان مشکلات، کمبودها و مقایسه با افراد و گروههایی که وضعیت بهتری دارند، شرایط بهتری را مطالبه کنیم؛ وضعیت پرستاران بخش دولتی در مقایسه با نیروهای بخش خصوصی یا میانگین درآمد خانوارها یا حداقل بگیران به مراتب بهتر شده است.

حقوق پرستاران نسبت به بسیاری از مشاغل بهتر است

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ممکن است پاداش پرستاران یا حقوق آنها نسبت به تورم کم بوده و پاسخگو نباشد اما باید به این نکته توجه کنیم که حقوق پرستاران نسبت به بسیاری از مشاغل بهتر است، مطرح کرد. میزان بیکاری در این شغل بسیار پایین است، اقداماتی که برای پرستاران انجام داده ایم کافی نیست اما کم هم نبوده است؛ باید اقدامات انجام شده را هم ببینیم، می‌دانیم که پرستاران مشکل دارند.

وی عنوان کرد: مساله مهم دیگری که وجود دارد این است که باید قدر کارهای انجام شده را بدانیم گاهی در یک شهری که هیچ تخت بیمارستانی نداشته، بیمارستانی می سازیم اما همزمان با افتتاح بیمارستان مردم و مسئولان  آن شهر به جای آنکه اندکی خوشحالی کنند می گویند بیمارستان دوم را چه زمانی می سازید.

دکتر حریرچی با بیان اینکه تا حدودی قدر داشته های خود را نمی دانیم، گفت: در مورد پرستاران هم شاید همین طور باشد؛ طی دو یا سه سال گذشته کارهای زیادی برای بهبود وضعیت معیشت پرستاران و احقاق حقوق آنها انجام شده که باید دیده شود و بعد از آن برای بهتر شدن وضعیت تلاش کرد.

به گفته معاون کل وزارت بهداشت توجه به حقوق و ایثار پرستاران باید بیشتر شود اما جایگاه و سرمایه اجتماعی پرستاران و درآمد آنها طی یک سال و نیم گذشته علی‌رغم همه مشکلات و کرونا افزایش یافته است.

آمادگی وزارت بهداشت برای حمایت از پرستاران

وی با اشاره به اینکه اکنون مهم این است که پرستاران و خانواده های آنها را فراموش نکنیم، از آمادگی وزارت بهداشت برای حمایت از این نیروهای فداکار خبر داد.

دکتر حریرچی افزود: از سازمان نظام پرستاری می خواهیم در این زمینه  وزارت بهداشت را هم درگیر کند؛ پرستاران زیادی در مواجهه با کرونا جان خود را از دست داده اند، بسیاری از آنها غافلگیر شدند زیرا برخلاف زمان جبهه و جنگ که رزمندگان از اول می دانستند جایی می روند که امکان جان باختن وجود دارند، پرستاران در محیط بیمارستان برای خدمت کردن می آیند، بنابراین وظیفه ما است که از آنها حمایت کنیم و ان شاالله حمایت می کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha