معاون آموزشی از راه‌اندازی اولین دانشگاه علوم پزشکی مجازی خبر داد و گفت: حدود 900 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای آموزش دوره‌های مجازی ثبت نام کردند که از مهرماه امسال آموزش‌های آن‌ها شروع خواهد شد.


به گزارش خبرگزاري سلامت دکتر باقر لاریجانی در مراسم افتتاحیه سی امین آزمون فوق تخصصی بر ضرورت برگزاری آزمون‌های وزارت بهداشت به صورت الکترونیک اشاره کرد و گفت: در حال حاضر آزمون پیش کارورزی در 23 دانشگاه علوم پزشکی به صورت الکترونیک برگزار می‌شود و تلاش می‌کنیم تا سال 96 تمامی آزمون‌ها و انتخابات انجمن‌ها در این وزارتخانه‌ به صورت الکترونیک برگزار شود.


معاون آموزشی در ادامه تصریح کرد: بر اساس اعلامی که به دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت گرفته، دانشجویانPHD یک چهارم از برنامه‌های آموزشی (کوریکولوم) خود را می‌توانند به صورت مجازی آموزش ببینند.
دکتر لاریجانی از راه‌اندازی اولین دانشگاه علوم پزشکی مجازی خبر داد و گفت: حدود 900 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای آموزش دوره‌های مجازی ثبت نام کردند که از مهرماه امسال آموزش‌های آن‌ها شروع خواهد شد.


معاون آموزشی وزیر بهداشت در ادامه بر ضرورت ارتقای آزمون‌های این وزارتخانه اشاره کرد و گفت:‌ در حال حاضر بسیاری از آزمون‌های پزشکی در کشور به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و بر این اساس دیگر نیاز نیست دانشجویی برای گذراندن یک آزمون به خارج از کشور سفر کند و حتی تلاش می‌کنیم بردها را نیز بر اساس استانداردهای کشورهای توسعه یافته برگزار کنیم که در این زمینه قراردادهایی با برخی کشورهای اروپایی بسته شده است.


وی در ادامه به بحث اعتباربخشی بیمارستان‌ها، موسسات و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اعتباربخشی در موسسات و بیمارستان‌های آموزشی شروع شده است، همچنین کار اعتباربخشی دانشگاه‌های علوم پزشکی را نیز آغاز کرده‌ایم.


دکتر لاریجانی در خصوص مأموریت‌گرایی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز گفت: مأموریت‌های خاصی که هر یک از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باید انجام بدهند، به آن‌ها ارسال و چارچوب‌های این مأموریت نیز مشخص شده است. برخی از دانشگاه‌های کوچک بسیار جدی در این زمینه کار می‌کنند و اعضای هیأت علمی خود را درگیر این موضوع کردند. انتظاری که داریم، این است که دانشگاه‌های علوم پزشکی بزرگ نیز در این جهت گام بردارند. در واقع اگر بخواهیم به مرجعیت علمی برسیم، باید کار مأموریت‌گرایی دانشگاه‌ها را بسیار جدی بگیریم.


معاون آموزشی وزیر بهداشت از راه‌اندازی مرکز تحقیقات راهبردی آموزش‌های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: در واقع این مرکز عملکرد دانشگاه‌ها در حوزه آموزش و حوزه‌های دیگر را رصد می‌کند تا کمبودها و مشکلات شناسایی و در جهت رفع آن اقدام شود.


وی در ادامه نقش پزشک خانواده در نظام سلامت را بسیار با اهمیت دانست و گفت: در حال حاضر پزشک خانواده که به صورت آموزش‌دیده کار خود را شروع کند، در کشور وجود ندارد؛ اما خوشبختانه هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور کار آموزش پزشک خانواده را عهده‌دار شدند و امیدوارم بتوانیم در آینده نزدیک این رشته را سامان دهیم.


دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت بازنگری برنامه‌های آموزشی رشته‌های پزشکی در کشور تصریح کرد: بازنگری کوریکولوم آموزشی رشته‌های پزشکی به سرعت پیش می‌رود. البته منظور از بازنگری این نیست که برنامه‌های آموزشی را به کلی عوض کنیم؛ بلکه معایب و میزان به روز بودن منابع آموزشی بررسی می‌شود، چرا که برخی ورژن برنامه های آموزشی رشته‌های پزشکی به دو یا سه دهه پیش باز می‌گردد.


دکتر لاریجانی از ابلاغ دستورالعمل برای ارزشیابی پایبندی به اصول حرفه‌ای دستیاران در دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و گفت:‌ براساس این دستورالعمل می‌توانیم وضعیت حرفه‌ای دستیاران را بررسی کنیم تا فقط آزمون، ملاک ارزیابی دستیاران قرار نگیرد.
معاون آموزشی وزیر بهداشت گسترش ارتباطات بین‌المللی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را بسیار ضروری دانست و گفت: در این زمینه سایتEducationIran راه‌اندازی شده و دانشگاه‌های علوم پزشکی برنامه‌های آموزشی خود را در این سایت قرار می‌دهند تا دانشجویان خارجی بیشتری جذب دانشگاه‌های داخل کشور شوند. استقبال از این سایت بسیار خوب بوده و تاکنون 160هزار بار مورد بازدید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم که در آینده نزدیک چهار تا پنج هزار دانشجوی خارجی جذب دانشگاه‌های داخل کشور شوند، به طوری که با برخی دانشگاه‌های خارجی از کشور برنا

مه‌های مشترک خود را در حوزه آموزش شروع کرده‌ایم و این اقدام در جذب دانشجوی خارجی بسیار موثر است.
معاون آموزشی وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه این وزارتخانه اعتبار مدرک 500 دانشگاه اول دنیا را در حوزه پزشکی تأیید می‌کند، گفت: دانشجویانی که برای تحصیل به کشورهای خارجی سفر می‌کنند، در صورتی که دانشگاه محل تحصیل آن‌ها جزو این 500 دانشگاه باشد، مدارک آن‌ها ارزشیابی می‌شود.


وی برگزاری آزمون‌های وزارت بهداشت به صورت الکترونیک را بسیار ضروری دانست و گفت: آزمون صلاحیت بالینی در سال 94 در تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مناطق آمایشی به صورت الکترونیک برگزار شد و امسال نیز آزمون پیش‌کارورزی به صورت الکترونیک برگزار می‌شود.


معاون آموزشی وزیر بهداشت تأکید کرد: در سال‌های گذشته آزمون پیش کارورزی هر شش ماه یک بار به صورت حضوری و کاغذی برگزار می‌شد؛ اما خوشبختانه این آزمون در 23 دانشگاه علوم پزشکی کشور به صورت الکترونیک برگزار می‌شود و تلاش می‌کنیم سایر آزمون‌ها و انتخابات انجمن‌های وزارت بهداشت نیز تا سال 96 به صورت الکترونیک برگزار شود.


دکتر لاریجانی به نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت:‌ در حال حاضر 16 هزار و 863 عضو هیأت علمی و 2500 متعهد به خدمت در دانشگاه‌های علوم پزشکی کار آموزش انجام می‌دهند و نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجو 18 به یک است و این میزان در علوم پایه 11 به یک است که البته در برخی دانشگاه‌های محروم نیز 60 به یک می‌رسد که باید با راهکارهایی کمبود هیأت علمی در دانشگاه‌ها جبران شود.


وی در پایان یادآور شد: بر اساس بررسی‌هایی که در 200 دانشگاه برتر دنیا انجام گرفت، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با 10 هزار کمبود اعضای هیأت علمی مواجه هستند که البته در بسیاری از موارد به دلیل قانون تمام وقت جغرافیایی و کمبود تخصص‌ها تمایلی برای عضو هیأت علمی شدن وجود ندارد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha