کد خبر: بیماری-های-قلبی-و-عروقی؛-عامل-۴۰-درصد-مر
۱۸ آذر ۱۳۹۹، ۱۷:۰۳

به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  دکتر مهدی پیشگاهی با اشاره به اهمیت درمان های اورژانسی در مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی اظهار کرد: حتی اگر به تعویق انداختن درمان ها در مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی کشنده نباشد، بر اثر بی توجهی و یا مراجعه دیرهنگام درمان این بیماری می تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

وی یکی از مهمترین دلایل عدم مراجعه به مراکز درمانی افرادی که دچار اختلالات قلبی و عروقی هستند را، ترس از مبتلا نشدن به کرونا دانست و تاکید کرد: تاخیر در مراجعه در برخی موارد می تواند کشنده باشد و به قیمت جان فرد تمام شود.

این متخصص قلب ادامه داد: حتی اگر به تعویق انداختن درمان ها در مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی کشنده نباشد،  بر اثر مراجعه دیرهنگام این بیماری می تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

دکتر پیشگاهی در ادامه گفت: آریتمی ها و نارسایی های قلبی که افراد به آن مبتلاهستند باید فورا تحت درمان قرار بگیرند.

دکتر پیشگاهی با بیان این که باید علامت های ابتلا به بیماری های قلبی جدی تلقی شود، هشدار داد: فشار در قفسه سینه، تنگی نفس، احساس خفگی در زمان دراز کشیدن، خستگی زودرس و تعریق می تواند از علائم و نشانه های مشکلات قلبی باشد و باید به محض مشاهده این علائم فورا به مراکز درمانی مراجعه شود.

این متخصص قلب با بیان این که هر نشانه ای از ابتلا به بیماری قلبی خصوصا در افراد بالای ۴۵ سال باید زنگ خطری برای درمان اورژانسی تلقی شود خاطرنشان کرد: مبتلایان به بیماری های کلیوی و  دیابت نیز باید به محض مشاهده هر علامت هشداردهنده ای در اولین فرصت و بصورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که بسیاری از علائم و هشدارها می تواند علامتی از بروز بیماری قلبی و یا حتی سکته باشد،  خاطرنشان کرد: با مراجعه بموقع می توانیم خدمات مناسبی را ارائه دهیم چرا که مراجعه دیرهنگام می تواند منجر به فوت و یا عدم ارائه درمان مناسب شود به طور مثال تاخیر در درمان برخی از مشکلات قلبی می تواند بخش مهمی از عضلات قلب را دچار مشکل کند.

دکتر پیشگاهی با بیان این که ۱۵ تا ۲۰ افراد بالای ۵۰ سال در جامعه مبتلا به فشار خون هستند، ادامه داد: خیلی از این افراد به آریتمی و یا گرفتگی عروق نیزمبتلا هستند و طبق روال قبل از شیوع کرونا ماهیانه یا دوماه یکبار به مراکز درمانی مراجعه می کردند. وی افزود: اگر بیماری قلبی از نظر پزشک متخصص دارای علائم ثابت است، توصیه می شود این افراد با مشورت پزشک تعداد مراجعه را به حداقل برسانند.

وی استفاده از بستر فضای مجازی برای چکاپ های دوره ای را راه حل مناسبی برای کاهش تردد به مراکز درمانی دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که ویروس کووید ۱۹، ارگان های مختلف بدن را درگیرمی کند توضیح داد: یکی از عوارض ابتلا به کرونا درگیری برخی ار ازگان های قلبی و عروقی است چرا که این ویروس در دومسیر اصلی می تواند عملکرد قلب را دچار  اختلال کند.

وی ورود ویروس کرونا به سلول های قلب و ریه را از عوارض کرونا دانست و ادامه داد: کرونا می تواند عملکرد قلب و عروق را دچاراختلال کند، این ویروس مستقیما وارد سلول های ریه و قلب شده و ماهیچه های قلب را ضعیف، دچار اختلال و تظاهرات نارسایی قلب در فرد ایجاد می کند.

دکتر پیشگاهی ادامه داد: کرونا در برخی مواقع بسترعروقی را نیز دچار درگیری و اختلال می کند و یکی از عارضه های آن می تواند سکته های مغزی یا قلبی باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: به دلیل التهابات ثانویه ای که در پی بیماری های ویروسی در فرد ایجاد می شود، مکانیسم های التهابی هم می تواند تظاهرات قلبی و عروقی را بیش از پیش با اختلال مواجه کند.

وی با بیان این که برخی مشکلات قلبی در زمان شیوع کرونا رخ می دهد ادامه داد: یکی از عوارض کرونا این است که افرادی که هیچگونه مشکل قلبی ندارند را پس از ابتلا به نارسایی قلب، سکته های قلبی، آریتمی و لخته  قلبی دچار کند.

دکتر پیشگاهی تاکید کرد: گروه دوم افرادی هستند که سابقه ابتلا به بیماری قلبی دارند، به طورمثال فردی دچار نارسایی و یا گرفتگی رگ بوده و متاسفانه مبتلا به کرونا نیز می شود، ممکن است این فراد دیرتر از سایرین بهبود یابد یا عوارض بیماری در وی بیشتر و یا حتی منجر به مرگ شود.

وی با اشاره به این که میانگین سنی امید به زندگی در کشور نسبت به سالهای پیش بالاتر رفته خاطرنشان کرد: نوع بیماریها و تظاهرات بیماری هایی که جامعه با آن روبرو شده همانند سکته های مغزی و قلبی نیز نسبت به بالاتر رفتن میانگین امید به زندگی نیز افزایش یافته است.

این متخصص قلب دانشگاه رژیم غذایی، وزن و استرس را در میزان عوارض کرونا تاثیرگذار دانست افزود: کرونا از ابعاد مختلفی افراد را تحت تاثیرقرار داده  که مهمترین آن افزایش ناشی از بار فشارهای اقتصادی است بنابراین تلاش برای کاهش تنش و استرس می تواند به میزان قابل توجهی از شدت  بروز علائم بیماری های قلبی بکاهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha