تاکید دکتر زالی بر ضرورت استفاده از ظرفیت مساجد برای مقابله با کرونا

به گزارش  گروه بهداشت و درمان خبرگزای سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در جلسه ای که در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، به منظور آگاهی بخشی و مبارزه با کرونا به صورت محله محور، با حضور نمایندگان نیروهای جهادگر برگزار شد، با اشاره بر سه راهبرد اصلی مساجد مبنی بر کمک به بهداشت و درمان، کمک های معیشتی و محرومیت زدایی و کمک های معنوی برای مبارزه با کرونا، اظهار کرد: تعداد بسیار زیادی از مساجد بر اساس بررسی های صورت گرفته ویژگی لازم برای پیوستن به این مسیر را دارند.

دکتر زالی با اشاره به سابقه مشارکت ۳۰۰ مسجد تهران برای مقابله با کرونا در پیک های قبلی، بر ظرفیت مساجد به عنوان نقطه کانونی برای مقابله با کرونا در پیک سوم تاکید کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، همچنین با اشاره به جایگاه موجه مساجد و پتانسیل آنان در هماهنگی نیروهای مردمی، ضرورت به کارگیری ظرفیت درمانگاه های مساجد برای مقابله با کرونا را یادآور شد.

 وی ادامه داد: باید از ظرفیت های هیئت امنا و ائمه جماعات برای تقویت عملکرد مساجد در مسیر مقابله با کرونا استفاده شود.

کمک در ردیابی و غربالگری مبتلایان، حمایت از خانواده های آسیب پذیر، طراحی بسته های حمایتی تشویقی برای گروه های پذیر از بعد سلامت و اجتماعی، طراحی نقشه برای اسکان های شبه نقاهتگاهی از جمله اقداماتی بود که دکتر زالی اجرای آن ها توسط مساجد را برای مقابله با کرونا و آثار ناشی از آن مثمر ثمر توصیف کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران همچنین افزود: یکی از اقدامات مهم در دوران شیوع بیماری ارایه بسته‌های حمایتی معیشتی ویژه خانواده‌هایی است که اعضای آن‌ها بر اثر بیماری کرونا فوت کرده اند یا جزو اقشار کم برخوردار هستند که این بسته‌ها با کمک نهاد‌های مختلف مانند سپاه و مساجد در بین افرادکم برخوردار تحت عنوان کمک مومنانه توزیع می‌شود.

 دکتر زالی با اشاره به ترغیب عمومی و اقبال نهادهای ذی ربط برای مقابله محله محور با کرونا، نسبت به حاصل شدن توفیقات لازم در این زمینه ابراز امیدواری کرد.

وی همچنین با اشاره به امکان بهره گیری از ظرفیت های شهرداری ها، مساجد و جبهه های مردمی در شکل گیری نقاهتگاه ها، گفت: در محلات ظرفیت های فیزیکی مناسبی برای شکل گیری نقاهتگاه ها جهت اعزام افرادی که نیاز به خدمات بیمارستانی ندارند ولی تردد آن ها در شهر خطرناک است وجود دارد که در اسرع وقت شیوه نامه ای دقیق و مدون برای سامان دهی آن ها ارسال خواهد شد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه مساجد فعال راهبرد اصلی مقابله محله محور با کرونا هستند، گفت: مختصات این مساجد مشخص شده است و بسیاری از نیازهای محله ای ما را پوشش خواهند داد.

 دکتر زالی با تاکید بر اینکه عملکرد مساجد و نیروهای مردمی در حوزه بهداشت خواهد بود یادآور شد: در این حوزه به غیر از درمانگاه های مساجد و بسیج جامعه پزشکی به درمان ورود نخواهند کرد.

وی با اشاره بر ضرورت در اختیار قراردادن لیستی از مبتلایان و بیماران ترخیص شده به کانون های محلی برای ارایه خدمات لازم، گفت: همچنین باید برای بالا بردن نشاط اجتماعی و امیدبخشی به جامعه در تمامی این اقدامات جنبه مانور درنظر گرفته شود.

رمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران همچنین مشارکت نیروهای جهادی در بیمارستان ها با محوریت سازمان تبلیغات اسلامی را اقدامی موثر برای مقابله با کرونا خواند و بر ضرورت پرهیز از عملکرد جزیره ای در تمامی حوزه ها تاکید کرد.

دکتر زالی همچنین با اشاره به لزوم تهیه نقشه آلودگی محلات، اولویت اجرای راهبرد مقابله محله محور با کرونا را مناطق پرخطر عنوان کرد.

وی ضمن بیان اینکه منطقه ۱۸ تهران کانون پایلوت اجرای این طرح خواهد بود، از انعقاد تفاهم نامه ای برای بهره گیری از نیروهای بسیج در حوزه یاری رساندن به کارشناسان بهداشت محیط  خبر داد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران همچنین بر ضرورت به کارگیری ظرفیت خانه های سلامت محلات شهرداری برای مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد.

در ادامه این جلسه سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۱۰۰ گشت سلامت یار در سطح تهران مشغول به فعالیت هستند و بیش از پنج هزار تذکر به افراد متخلف داده شده است.

وی از توزیع بیش از ۸۵ هزار ماسک توسط گشت های سلامت یار به مردم خبر داد و  افزود: در چند روز گذشته ۲۰ کارگاه تولید ماسک راه اندازی شده است و امروزه ماسک‌های ارزان قیمت با کیفیت خوب در مناطق کم‌تر برخوردار توزیع می‌شود.

فرمانده سپاه تهران همچنین با اشاره به ضدعفونی کردن استگاه های اتوبوس و همچنین معابر بازار تهران و سایر مناطق پرتردد بیان کرد: توزیع مواد ضدعفونی سطوح و دست به طور صلواتی در بین محلات آغاز شده است و آموزش‌های مختلف با همکاری گردان‌های سایبری در زمینه نکات بهداشتی و خودمراقبتی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه چندین تن برنج و کالا در بین خانواده‌های کم برخوردار و افرادی که به دلیل بیماری کرونا دچار مشکلات اقتصادی شده اند توزیع شده است، از همکاری خواهران بسیجی در یاری رساندن به خانواده های آسیب دیده از بحران کرونا خبر داد.

در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا دانایی دبیر قرارگاه مردمی خاتم الاوصیاء تهران، نیز به ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در این قرارگاه برای اجرای منویات مقام معظم رهبری در راستای مبارزه محله محور و با مشارکت نیروهای مردمی با کرونا پرداخت و از اعلام آمادگی شبکه افق، رادیو تهران و شبکه تهران برای پوشش اخبار این اقدامات جهت پیوستن هرچه بیشتر آحاد نیروهای مردمی به این پویش خبر داد.

 در بخش دیگری از این نشست سید ناصرالدین نوری زاده رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد نیز سازمان دهی مساجد برای مقابله با کرونا را محور اصلی این راهبرد عنوان کرد و از دسته بندی مساجد بر اساس نیازهای این حوزه خبر داد.

 وی با بیان اینکه ۷۰ مسجد دارای درمانگاه تخصصی برای ارایه خدمت در حوزه کرونا شناسایی شده اند، بر ضرورت بهره گیری از خدمات مساجد برای مقابله بحران کرونا تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر سهرابی مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: هم اکنون ۲۵۰ نیروی آموزش دیده ما در قالب قرارگاه گروه‌های جهادی در ۷ بیمارستان تهران در کنار کادر بهداشت و درمان خدمت رسانی می‌کنند.

وی ادامه داد: قرارگاه نرجس خاتون تجربیات موفقی برای فعالیت جهادی در بیمارستان‌ها دارد و ما درخواست کرده ایم که ستاد مرکزی این قرارگاه در سازمان ما تشکیل شود و از قرارگاه نیرو‌های جهادی به قرارگاه گروه‌های جهادی تغییر نام دهد.

وی افزود: هم اکنون ۲۵۰ نفر از نیرو‌های ما در ۷ بیمارستان شامل بیمارستان‌های امام، بهارلو، شهدای تجریش، لولاگر، مسیح دانشوری، فیروزآبادی و یک بیمارستان دیگر در کنار کادر درمان مشغول خدمت رسانی هستند.

حجت الاسلام سهرابی از اجرای جشن‌هایی به مناسبت ولادت پیامبر (ص) در چهار بیمارستان برای حمایت معنوی از کادر درمان خبر داد و گفت: ۱۲۰۰ بسته فرهنگی ارزشمند در این مراسم‌ها به پزشکان، پرستاران و بیماران اهدا می‌شود.

دکتر علی حائری مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز بر لزوم برنامه ریزی برای حمایت معنوی مساجد از آحاد مردم و همچنین اقناع افکار عمومی جهت استقبال از نقاهتگاه ها تاکید کرد.

در ادامه این نشست نیز سایر مسئولان حاضر به بیان گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای بهره گیری از نیروهای مردمی و جهادگر به منظور مبارزه محله محور با کرونا و نیازها و چالش های این حوزه پرداختند.

کد خبر تاکید-دکتر-زالی-بر-ضرورت-استفاده-از-ظرف

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =