کد خبر: تاکید-معاون-اول-رئیس-جمهور-بر-عزم-و-اراد
۱۹ دی ۱۴۰۰، ۱۷:۳۱
تاکید معاون اول رئیس جمهور بر عزم و اراده جدی ایران برای گسترش روابط با ترکمنستان

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه تقویت همه جانبه روابط با کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان از راهبردها و اولویت های جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: تهران از گسترش و تعمیق روابط با عشق آباد استقبال می کند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری،دکتر محمد مخبر ظهر امروز(یکشنبه) در دیدار با «سردار بردی محمداف» معاون رییس کابینه وزرای ترکمنستان با اشاره به اینکه با روی کار آمدن دولت سیزدهم نقطه عطف و فصل جدیدی در مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران  با ترکمنستان بوجود آمده است، افزود: باید روابط و مناسبات دو کشور در همه ابعاد به ویژه درزمینه های نفت، انرژی، حمل و نقل ریلی، دریایی و زمینی، صادرات خدمات مهندسی و همچنین تسهیل صادرات و واردات در پایانه های مرزی بیش از گذشته گسترش یابد.

معاون اول رییس جمهور بر عزم و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای شناسایی ظرفیت ها، ‌نیازمندی ها و امکانات بین دو کشور تاکید و تصریح کرد: با وجود گسترش روابط دو کشور در مقطع حاضر، حجم مبادلات کنونی پذیرفتنی نیست و باید با توسعه این روابط، دو کشور تبدیل به الگویی از روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی برای سایر کشورهای منطقه شوند.

وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین دو ملت، گفت: دو کشور ایران و ترکمنستان می توانند در زمینه ترانزیت و حمل و نقل منطقه ای به عنوان مکمل همدیگر عمل کنند و همانطور که مقام معظم رهبری از روابط ایران و ترکمنستان بعنوان روابط خویشاوندی یاد کرده اند باید زمینه های همکاری فیمابین تقویت شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: روابط خوب سیاسی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان باید زمینه ساز و تضمین کننده روابط اقتصادی دو کشور شود.

سردار بردی محمد اف نیز در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه و تاریخی دو کشور افزود: پس از سفر رییس جمهور اسلامی ایران به ترکمنستان حرکت بزرگی در تقویت بیش از پیش روابط فیمابین صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه تعمیق روابط با همسایگان از جمله جمهوری اسلامی ایران از اولویت های سیاست خارجی ترکمنستان است، بر توسعه همکاری های اقتصادی، صنعتی، تجاری، ترانزیت و فرهنگی بین دو کشور تاکید کرد.

معاون رییس کابینه وزرای ترکمنستان افزود: زمینه های بسیار زیاد و مختلف همکاری بین ایران و ترکمنستان وجود دارد که امیدواریم با رویکرد جدید دولت ایران شاهد شکوفایی هر چه بیشتر روابط دو کشور باشیم.

گفتنی است در پایان مقرر شد یک تیم مشترک میان نمایندگان ارشد دو طرف، برای گسترش و توسعه همکاری های دوجانبه در حوزه های مختلف نظیر روابط تجاری، صنعتی، علمی، پزشکی و... تشکیل شده و ظرف مدت یک ماه راهکارهای خود را در این خصوص ارائه دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha