کد خبر: تمایل-ویروس-انگلیسی-بیشتر-به-کودکان-اس
۷ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۰
تمایل ویروس انگلیسی بیشتر به کودکان است/حداقل باید 70 درصد جمعیت واکسن دریافت کنند

به گزارش  گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی شبکه پنج سیما، پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در انگلیس سیستمی وجود دارد که ویروس‌ها را بررسی می‌کند. ویروس ها هم همانند ژنتیک انسان هستند و در هر ویروس شاهد ژنتیک خاص هستیم. تا به امروز 40 هزار ویروس کرونا شناسایی شده است. در ایران بیش از 10 تا 20 ویروس شناسایی شده است. در اواخر ماه سپتامبر اعلام کردند که ویروسی با تغییرات جدید در نقاطی از انگلیس قالب شده است. در همین زمان ویروس دیگری از افریقای جنوبی شناخته شد. ویروس انگلیسی 70 درصد قدرت انتقال بیشتری دارد. تحقیقات در خصوص آمار مرگ‌ومیر این ویروس جدید ادامه دارد.

طبرسی اظهار داشت: تا به امروز بررسی نشده است که ویروس موجود در ایران تا چه اندازه شبیه ویروس انگلیسی است. نمی‌توان مدعی شد که این ویروس وارد ایران نشده است. به این خاطر که از آخر سپتامبر حضور ویروس جدید را در انگلیس ثبت کرده‌اند و ما با کشورهای اروپایی روابط داشته‌ایم. قرنطینه لب مرز اهمیت خودش را در این زمان نشان می‌دهد. همانند چین باید افرادی که وارد کشور می‌شوند را دو هفته قرنطینه کنیم. اروپایی‌ها هم قرنطینه مثل چین ندارد. ژاپن مرز خود را کامل بسته است.

وی افزود: سازنده‌های واکسن معتقدند که ممکن بر علیه ویروس انگلیسی نیز واکسن عملکرد خوب داشته باشد اما وقت دوهفته‌ای برای بررسی بیشتر خواسته‌اند. نکته مهم بررسی مرگ‌ومیر است که متأسفانه تحقیقات نشان می‌دهد که تمایل ویروس انگلیسی بیشتر به کودکان است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه تأکید کرد: هنوز واکسن‌های خارجی به دست ما نرسیده‌اند و زمانی واکسیناسیون عملکرد خوب دارد که به صورت عمومی انجام شود. حداقل باید 70 درصد جمعیت واکسن را دریافت کنند. خیلی‌ها معتقدند که با واکسیناسیون همگانی ویروس از تکاپو می‌افتد اما تا آن زمان فاصله زیاد است و برای برگشت به دوران قبل از کرونا حداقل یک سال زمان لازم داریم.

طبرسی خاطرنشان کرد: با ماهیت ویروس کرونا و ابتلا مجدد بیماران احتمالاً باید واکسیناسیون سالانه انجام شود اما عده‌ای از محققان معتقدند که با واکسیناسیون همگانی ویروس به صورت کامل حذف می‌شود.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص واکسن ایرانی گفت: چندین تیم در خصوص واکسن ایرانی مشغول به فعالیت هستند. در ابتدا نگران نبود داوطلب برای دریافت واکسن داشتیم که خدا را شکر با همراهی خوب مردم همراه شدیم. حدود 75 هزار نفر داوطلب دریافت این واکسن شده‌اند. 56 نفر انتخاب شده‌اند که در این هفته تست انسانی آن انجام خواهد شد. حداقل عارضه این واکسن تب و تغییرات طبیعی است و بیشتر نگران عوارض حساسیتی و آلرژیک هستیم. اجازه دریافت واکسن را به علت ابتلا به کرونا ندارم اما شاهد هستیم که خیلی از مدیران داوطلب دریافت این واکسن بودند.

طبرسی در پایان بیان داشت: در حالت عادی تائید یک واکسن 6 سال زمان لازم دارد. در شرایط خاص مجوز اورژانسی به واکسن کرونا داده شده است. با توجه به ثبت واکسن ایرانی کرونا در سازمان بهداشت جهانی، به محض تائید حتماً درخواست از سوی دیگر کشورها خواهیم داشت.

گفتنی است برنامه "یه روز تازه" مجله خبری صبحگاهی تهیه شده در گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و... با اجرای وحید رونقی، فریبا باقری، حافظ کاظم‌زاده، صدیقه مرادی و علی مرادخانی روی آنتن می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha