کد خبر: حجم-جمعیت-سالمند-در-ایران-به-سرعت-درحال
۱۷ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۵

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت با بیان اینکه حجم جمعیت سالمند در ایران به سرعت درحال افزایش است، گفت: در سال 95، 7 میلیون و 460 هزار سالمند داشتیم که این رقم امسال به 8 میلیون و 400 هزار رسیده است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سید حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص قانون جوانی جمعیت که اخیرا تصویب و ابلاغ شده است، به پیشینه این طرح اشاره و عنوان کرد: از سال 88 و 89 و زمان دولت دهم مشوق های جعیتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی وضع شد و بعد از نگرانی که مقام معظم رهبری ابراز کردند در سال 91 به یک مصوبه در شورا تبدیل شد.
وی ادامه داد: حضرت آقا دستور دادند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و به طور مشخص وزیر بهداشت وقت، مصوبه را از طریق مجلس به قانون تبدیل کنند که اقدامات بسیار خوبی در همین راستا و در کمیسیون های مربوطه انجام شد اما به قانون تبدیل نشد. در مجالس بعدی هم همین اتفاق رقم خورد و کماکان این وضعیت ادامه داشت.
ضروت ترمیم وضعیت جمعیت کشور
دکتر برکاتی تصریح کرد: پس از گذشت چند سال و در افتتاحیه مجلس جدید، نمایندگان که خدمت حضرت آقا رسیدند، مقام معظم رهبری هم گلایه کردند و هم دستور دادند که وضعیت جمعیت کشور مدیریت شود. ایران از سال 1355 تا به امروز که یک جمعیت کاملا جوان با متوسط سن 22 سال بود به یک جمعیت متوسط با سن 32 سال رسیده به این معنا که کشور ما 10 سال پیر شده است.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت افزود: آینده نگاری سازمان ملل برای سال 2050 میلادی کشورها تصویر می کند که در آن 4 منطقه آمریکای شمالی، اروپای غربی، آسیای جنوب شرقی (ایران) و اقیانوسیه (نیوزیلند) سالمندان بالای 30درصد خواهند داشت که ما در این حوزه با کشورهای غربی تفاوت داریم. حجم تولدها در دهه 60 به طور متوسط حدود 2میلیون و 100 هزار نوزاد بود یعنی یک گروه جمعیتی حدود 22 میلیون نفری که در سال 1420 سالمند خواهند بود.
وی در ادامه با اشاره به ضروت ترمیم وضعیت جمعیت کشور، گفت: حجم جمعیت سالمند ما به سرعت درحال افزایش است. در سال 95، 7 میلیون و 460 هزار سالمند داشتیم که این رقم امسال به 8 میلیون و 400 هزار رسیده است به این معنا که در یک بازه زمانی 5 ساله حدود 16 درصد به آمار سالمندان کشور اضافه شده است.
دکتر برکاتی در پایان با بیان اینکه رشد جمعیت کشور کمتر از یک درصد و 0.7 بوده و این درحالی است که رشد سالمندان 3 درصد است، عنوان کرد: این آمار نشان دهنده این موضوع است که رشد سالمندان 4 برابر رشد جمعیت است. درصورتی که شرایط همین گونه ادامه پیدا کند به جایی خواهیم رسید که نسبت جمعیت مولد یعنی بین  15 تا 65 سال کشورمان نسبت به دوطیف جمعیت دیگر بسیار بسیار کم خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha