کد خبر: خطاهای-پزشکی-افزایش-نیافته-ارقام-تصوی
۷ اسفند ۱۳۹۵، ۱۲:۳۲

وزیر بهداشت در خصوص آمار خطاهای پزشکی در کشور گفت: خطاهای پزشکی افزایش نیافته، بلکه بیشتر دیده می‌شود؛ زیرا تکنولوژی پیشرفت کرده و آگاهی مردم به حقوق خود نیز افزایش یافته است.


به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر سید حسن هاشمی روز گذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه استان سمنان در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی سمنان اظهار داشت: ساز و کار قانونی برای رسیدگی به تخلفات پزشکی از دو مسیر صنفی یا سازمان نظام پزشکی و قوه قضاییه، سازمان پزشکی قانونی و دادسرای ویژه جرایم پزشکی مشخص شده است.

 

روند رسیدگی به تخلفات در کشور طاقت فرسا است

وزیر بهداشت روند رسیدگی به تخلفات را در کشور طولانی و طاقت فرسا دانست و گفت: قابل قبول نیست که پرونده‌هایی مانند کهریزک، کوی دانشگاه، فساد مالی یا "ب.ز" مدت‌ها باشد که به نتیجه نرسیده باشد و همین رویه در حوزه تخلفات پزشکی نیز حاکم است؛ اما سیستم نظارتی وزارت بهداشت در تمام استان‌ها فعال است و مردم می‌توانند برای گزارش تخلفات تعرفه با شماره 1690، برای خطاهای پزشکی و عدم رسیدگی به امور درمان به شماره 1590 و برای تخلفات دارویی و بهداشتی با شماره 1490 تماس بگیرند.

هاشمی در خصوص تدبیر وزارت بهداشت برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود اظهار داشت: دولت علاقه‌ای به متورم شدن از نظر پرسنل ندارد؛ شاید این سیاست مناسب باشد، اما برای جمعیت 80 میلیون نفری ایران که زیرساخت‌های حوزه سلامت آن هم مناسب نیست، سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور استخدامی و مجلس باید به رفع کمبودهای نیروی انسانی وزارت بهداشت کمک کنند.

این مقام مسؤل با اشاره به کمبود 100 هزار نفر پرستار در کشور یادآور شد: در حال حاضر بیش از 110 هزار نفر از پرسنل وزارت بهداشت قراردادی هستند که انتظار می‌رود تعیین تکلیف شده و تبدیل وضعیت شوند، اما در سه سال گذشته با وجود بازنشسته شدن 30 هزار پرستار در کشور نتوانستیم حتی یک نفر را جایگزین کنیم و کمبود نیروی انسانی یکی از عوامل نارضایتی مردم از خدمات حوزه سلامت و بروز خطاهای پزشکی است.

هاشمی در خصوص اقدامات وزارت بهداشت برای پرستاران گفت: طبیعی است که در صنوف مختلف بین مطالبات و توان دولت و حکومت فاصله وجود داشته باشد و ممکن است تعداد بسیار اندکی از آنها از اقدامات وزارت بهداشت راضی نباشند، اما بخش عمده جامعه 150 هزار نفری پرستاری از اقدامات وزارت بهداشت رضایت دارند و هیچ کس نمی‌تواند ادعای نمایندگی از این قشر عظیم را داشته باشد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: کمبود نیروی انسانی در حوزه پرستاری موجب نارضایتی می‌شود، اما یکی از مشکلات جدی در دوران گذشته، بی‌عدالتی بین پرستاران قراردادی و شرکتی با پرستاران رسمی بود که اصلاح شد؛ زیرا هر دوی آنها خدمات ارائه می‌دهن؛د اما پرداختی به پرستاران رسمی در برخی موارد چندین برابر پرستاران قراردادی و شرکتی بود.

عضو هیات دولت با اشاره به افزایش 2.5 برابری کارانه پرستاران در دولت یازدهم گفت: این افزایش کارانه از محل درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها و پزشکان برای کاهش فاصله پرداختی تامین شد، اما در کشور نظام پرداخت برای همه گروه‌ها و دستگاه‌های اجرایی اشکال دارد و دریافتی‌ها بین دستگاه‌های مختلف، منصفانه نیست. وزارت بهداشت از نظر حقوق پرسنل، در رتبه 13 قرار دارد و از نظر امکانات رفاهی نیز وضعیت مناسبی ندارد، اما در حد اختیارات و اعتبارات خود، سعی کرده‌ایم بهترین اقدامات را انجام دهیم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات وزارت بهداشت، گفت: امیدواریم تصمیم گیرندگان در تصمیمات خود تسریع کنند تا آسیبی به مردم نرسد. در طول ۳ سال گذشته با وجود مشکلات فراوان در کشور، از سطح خدمات حوزه سلامت به هیچ عنوان کاسته نشد و همکاران ما وظایف خود را به درستی و به‌طور کامل انجام دادند. مردم از این نظر نگرانی ندارند، اما شرمنده‌ایم که با وجود فروش خدمات هنوز نتوانسته‌ایم بهای آن را دریافت کنیم و رییس جمهوری نیز تیمی را مامور رسیدگی به این موضوع کرده که امیدواریم تا پایان سال جاری، بخشی از مشکلات، برطرف شود.

 

بودجه نویسی در کشور دچار یک بیماری مزمن است

هاشمی در مورد بودجه‌های وزارت بهداشت تصریح کرد: بودجه نویسی در کشور دچار یک بیماری مزمن است و دولت و مجلس، بودجه را به‌طور کاذب، متورم نشان می‌دهند و مقدار آن زیاد است، اما درآمدهای دولت کمتر از پیش‌بینی‌ها است که در این صورت برای مسؤلان، وزرا و مدیران اجرایی مشکلاتی ایجاد می‌شود؛ اما آنها باید بدانند که چه میزان اعتبار به آنها تحویل داده می‌شود تا به برنامه‌ریزی اقدام کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: معمولا ارقام تصویب شده با ارقام تحویل داده شده متفاوت است و مناسب نیست که برنامه‌های توسعه کشور نوشته شود و بگوییم 70 درصد از آن اجرا نشده و این بدان معنی است که برنامه‌ها و بودجه‌ها را واقعی ندیده‌ایم و آرزوهای خودمان را برروی کاغذ منتقل کرده‌ایم که در این صورت در بین مردم و نمایندگان، انتظار ایجاد می‌شود.

 

تحریم پزشکی، اسلحه‌ای ناکارآمد است

دکتر هاشمی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر تاثیر تحریم‌های دولت جدید آمریکا در حوزه پزشکی علیه ایران، گفت: نباید این اتفاقات را زیاد بزرگ کنیم ما بیش از 30 سال است که تحریم هستیم و هر فردی که هم در راس قدرت قرار گرفته فرقی نداشته و شرایط یکسان بوده است و در دوران تحریم، مشکلات زیادی برای مردم در حوزه سلامت ایجاد نشد.

وزیر بهداشت یادآور شد: تحریم پزشکی، اسلحه‌ای ناکارآمد و بیشتر شبیه به شوخی است و برای تامین تجهیزات پزشکی به کشور خاصی وابستگی نداریم. البته برای حفظ و تامین سلامت مردم از آخرین دستاوردهای بشر استفاده می‌کنیم. ترامپ هنوز در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا مستقر نشده، اما یکی از مشکلات کشور این است که هر فردی در سیاست خارجی دخالت می‌کند و بنده هم بر خود لازم می‌دانم که در این حوزه دخالت نکنم و دستگاه دیپلماسی کشور اظهار نظر کند.

 

جایگزینی برای اعتماد مردم به جامعه پزشکی داریم؟

دکتر هاشمی همچنین در خصوص تاثیر فضای مجازی بر سلامت جامعه اظهار داشت: فضای مجازی یک واقعیت است که با آن زندگی می‌کنیم و معایب و مزایای زیادی دارد؛ اما گاهی در آن بد رفتاری‌هایی انجام می‌شود و برخی تولیدات و آثار که شناسنامه‌دار هستند مورد بازخواست قرار نمی‌گیرند که جای مطالبه‌گری و نکوهش دارد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: جامعه پزشکی نیز همانند سایر گروه‌ها و اقشار اجتماعی ممکن است معایبی داشته باشد، اما اگر آسیب ببیند یا اعتماد مردم کاهش یابد، آیا جایگزینی برای آن داریم؟ برخی از حرکات آگاهانه یا ناآگانه به ضرر مردم و سلامت آنها است. برخی از جوانان از روی ناآگاهی یا احساسات تصور می‌کنند که از حقوق مردم دفاع می‌کنند.

دکتر هاشمی گفت: کلیپ موهنی از موسسه آرمان مدیا در فضای مجازی منتشر شده که اینگونه آغاز می‌شود که آیا پزشکان دزدتر هستند یا خودروسازان این موسسه شناسنامه‌دار است و در جایی ثبت شده و ممکن است حتی در جشنواره‌های به اصطلاح ارزشی نیز رتبه آورده باشد، اما باید توجه کرد که به قشر زحمت کش پزشکی، نیاز داریم و این نوع فعالیت‌ها خیانت به کشور است.

وزیر بهداشت افزود: مقام معظم رهبری در زمان ترخیص از بیمارستان از پزشکان به عنوان سرمایه ملی یاد کردند، اما برخی افراد در کشوری که خود را در خط و تابع مقام معظم رهبری می‌دانند، دست به تخریب جامعه پزشکی می‌زنند و متاسفم که دستگاه قضا با آنها برخورد نمی‌کند.
دکتر هاشمی در پایان یادآور شد: برخی افراد که اشکالات و عیب‌های ما را به صورت منصفانه بیان می‌کنند قابل تقدیر است، اما من اعتقاد دارم که در حوزه رسانه در کشور به عقلانیت خواهیم رسید و امیدوارم آن زمان دیر نباشد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha