کد خبر: دانش-فنی-واکسن-کووایران-صد-در-صد-ایرانی
۲۶ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۴۳
دانش فنی واکسن کووایران صد در صد ایرانی است
به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت  دکتر حمیدرضا جمشیدی، در گفت و گو با وبدا، درخصوص صدور مجوز استفاده اضطراری داوطلبانه "واکسن کووایران برکت" توسط سازمان دارو غذا، گفت: در ابتدا لازم می دانم از زحمات و حمایت های بی دریغ جناب آقای دکتر نمکی مقام محترم وزارت، مسئولین محترم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (س)، سازمان دارو غذا، معاونت محترم پژوهشی و کمیته اخلاق، کمیته DSMB، محققین و مجریان مطالعات انسانی و همه یاران همراه تشکر کنم.
دانش فنی واکسن کووایران صد در صد ایرانی است
وی در ادامه افزود: دانش فنی واکسن کووایران صد در صد ایرانی است و این دانش حاصل تلاش ده ها نفر از جوانان با انگیزه و صاحب دانش با تلاشی شبانه روزی ایجاد شد.
دکتر جمشیدی با بیان اینکه پروژه تولید واکسن با تلاش ششصد و پنجاه نفر نیروی انسانی به صورت سه شیفت شبانه روزی در سه فاز با زیربنای بیش از ده هزار متر مربع خطوط تولید و کلین روم اجرا شد، فازهای عملیاتی این پروسه را در سه فاز برشمرده و تشریح کرد: فاز یک از ده ماه پیش از صفر آغاز شد و با ظرفیت ٧٤٠ لیتر بیوراکتور و امکان تولید ماهانه سه تا چهار میلیون دوز واکسن راه اندازی شد. میزان پیشرفت صد در صد و زمان راه اندازی از بیستم خرداد ١٤٠٠ بود. فاز دو نیز از شش ماه پیش با ظرفیت ١٣٠٠ لیتر سیستم های جدید بیوراکتور continuous برای اولین بار در کشور شروع شد. ظرفیت تولید ماهانه شش میلیون دوز واکسن و میزان پیشرفت پروژه نود در صد است، پیش بینی می شود پروژه تا  اوایل مرداد ماه راه اندازی شود.
وی ادامه داد: فاز سه از شش ماه پیش با ظرفیت ٣٠٠٠ لیتر بیوراکتور آغاز شد، ظرفیت تولید ماهانه هشت تا ده میلیون دوز واکسن و میزان پیشرفت پروژه هشتاد درصد است، پیش بینی می شود پروژه تا مهرماه راه اندازی شود.
رییس هیات مدیره گروه دارویی برکت تصریح کرد: مواد اولیه مورد نیاز (محیط کشت، بافر...) عمدتا از اولین کمپانی های جهان به میزان حدود بیست میلیون دوز واکسن تامین و در انبار شرکت موجود است و اکنون برنامه ریزی برای تامین مواد اولیه صد میلیون دوز انجام شده است، همزمان با نزدیک به ده شرکت دانش بنیان برای تولید داخلی مواد اولیه در حال همکاری هستیم.
واکسن کووایران برکت بر موتاسیون انگلیسی نیز موثر است
دکتر جمشیدی با بیان اینکه کیت های ارزیابی میزان آنتی بادی داوطلبین از کمپانیEuro immune تهیه شده و تست VNT برای تمام داوطلبین انجام شده است، عنوان کرد: بر اساس تست های انجام شده، واکسن علاوه بر ویروس ووهان بر ویروس با موتاسیون انگلیسی کاملا موثر و بررسی بر موتاسیون هندی و افریقایی در حال انجام است، ضمن اینکه در صورت بروز هر موتاسیون جدید زمان مورد نیاز برای تولید واکسن جدید حدود چهل و پنج روز طول خواهد کشید.
تلاش برای ورود سریع تر واکسن های پاستور، رازی و فخرا
وی با تاکید براینکه برای هر بچ تولیدی نیز تست های  potency و safety در حیوان انجام می شود، خاطرنشان کرد: انشاالله با همت و تلاش همکاران به ویژه دکتر بیگلری عزیز از هفته آینده شاهد ورود واکسن پاستور و پس از آن نیز واکسن رازی و فخرا باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha