کد خبر: در-امر-آموزش-مسائل-جنسیتی-کارشکنی-نشود
۳ آبان ۱۳۹۵، ۹:۴۹

خبرگزاری سلامت: آموزش در خصوص مسائل جنسیتی از اهمیت بسزایی برخوردار است و نباید صحبت کردن و اطلاع رسانی درباره آن تابو باشد، زیرا در صورت کارشکنی در این زمینه نوجوانان و جوانان مملکت متضرر خواهند شد.

دکتر امیر مدیر، مدیر کلینیک سلامت جنسی مجتمع دارویی درمان هلال ایران می‌گوید: متأسفانه زمانی که با نهادهایی نظیر آموزش و پرورش و آموزش عالی در خصوص آموزش مسائل جنسی صحبت می‌شود، ضمن ایجاد سوء تعبیر و سوء تفاهم نسبت به آن تمایلی دیده نمی‌شود و حتی عده‌ای از پرداختن به این موضوع نگرانی دارند.

وی هشدار می‌دهد: کودکانی که نسبت به مسائل جنسیتی آگاهی کامل ندارند، بعد از سن بلوغ وارد ارتباطات خطرآفرین می‌شوند که مشکلات عدیده‌ای گریبان گیر آنها خواهد شد. روابط جنسی نادرست، سوء استفاده‌های جنسی، روابط جنسی پرخطر و روابط ناآگاهانه جنسی، فرار از خانه، سوء مصرف مواد مخدر و... از تبعات جدی عدم آگاهی و آموزش‌های مسائل جنسیتی به شمار می‌رود. با شکل گیری روابط نادرست بین جنسی و انتظارات نادرست و غیر منطقی منجر به ناپایدار شدن روابط می‌شود و ناپایدار بودن روابط به معنی کاهش نرخ ازدواج است. در صورتی که ازدواج با چنین روابط ناپایدار، آموزش‌های نادرست و همچنین نگرش ناسالم جنسی رخ دهد، ازدواج‌های ناپایداری هم خواهیم داشت.

مدیر تأکید میکند: نهادهای رسمی و قانونی که قصد آموزش صحیح مسائل جنسی یا جنسیتی را دارند با سوءتعیبرها و محدودیت‌هایی مواجه‌اند، در حالی که فضاهای مجازی به صورت غیر قانونی، غیر رسمی و بدون هیچ گونه نظارتی، خوراک آموزشی مستقیم و غیر مستقیم را به جوانان و نوجوانان تزریق می‌کنند.

وی عنوان می‌کند: در مجموع جهت دهی محور کلی سلامت جنسی به سمت صحیحی حرکت نمی‌کند. متأسفانه یکی از سوءتعبیرهای مهم در خصوص تربیت جنسی است که در سنین مختلف برداشت، مفهموم و محتوای گوناگونی دارد، اما به آن هم توجه در خور شایسته‌ای نمی‌شود، در حالی که تربیت جنسیتی صحیح از بدو تولد و دوران کودکی کلید می‌خورد.

مدیر کلینیک سلامت جنسی مجتمع دارویی درمان هلال ایران تأکید می‌کند: متأسفانه عمده انرژی سازمان و نهادهایی که باید در این زمینه فعال باشند به جای صرف شدن به موضوع اصلی، محتوا و برنامه ریزی، صرف توجیه از میان برداشتن سوء برداشت‌ها و سوء تفاهم‌ها از یکدیگر می‌شود. در حالی که مردم جامعه باید توجیه شوند اهمیت توجه به آموزش مسائل جنسیتی به شدت لازم است و مفهوم صحیح و اصولی آن نیز تفهیم شود.

وی تصریح می‌کند: تمام دنیا با این چالش مواجه بودند که درباره مسائل جنسی و جنسیتی با در نظرگرفتن تفاوت‌های سنی باید صحبت و آموزش داده شود یا نه، اما اغلب پژوهش‌ها و تحقیقات به این سمت می‌رود که گفتگوکردن و آموزش های سالم و ارائه منابع و مشاوره‌های سالم از سوی والدین و مدارس به کودکان امری ضروری است و در حال حاضر در کشورهای پیشرفته دنیا به آموزش های استاندارد مسائل جنسیتی می‌پردازند و آن را تابو نمیدانند.

به گفته وی، جامعه آماری نشان داده که اگر هم در خصوص آموزش سالم در مورد این مسائل کوچک ترین سوء برداشت یا عارضه ای وجود داشته باشد فواید آن بسیار بیشتر است یعنی از بروز خطرات مذکور نظیر رفتارهای پرخطرجنسی و... جلوگیری خواهد شد و روابط به سوی سالم بودن و پایداری پیش خواهد رفت.

دکتر مدیر خاطرنشان می کند: در راستای آموزش سلامت جنسیتی باید در سطح ملی همتی ایجاد شود یعنی ارگان هایی که با فرهنگ عمومی جامعه نظیر آموزش و پرورش و آموزش عالی درگیرند در این زمینه ورود پیدا کنند و تا این اندازه از تبعات آن ترس و واهمه ای وجود نداشته باشد.

 


کد خبرنگار: 410100

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha