کد خبر: ریه‌ها-به-طرز-جادویی-آسیب-ناشی-از-استع
۱۴ بهمن ۱۳۹۸، ۱۰:۴۸
به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)،‌ نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد ریه‌ها به طرز جادویی آسیب ناشی از استعمال سیگار را برطرف می‌کنند.

دانشمندان می‌گویند: ریه‌های توانایی ترمیم برخی از آسیب‌های ناشی از استعمال دخانیات را دارند، اما در شرایطی که فرد دیگر سیگار نکشد و برای همیشه استعمال دخانیات را متوقف کند.

پژوهش‌های اخیر حاکی از آن است، تورم در سطح ریه‌ها و راه‌های هوایی فروکش می‌کند و سلول‌های ریه مخاط کمتری ایجاد می‌کنند و مژه  جدید می‌تواند رشد کند و این باعث می شود که ترشحات مخاطی بهتر زدوده شود.

این تحقیق همچنین تأکید می‌کند، جهش‌هایی که منجر به سرطان ریه می‌شوند، دائمی در نظر گرفته شده و حتی پس از ترک آن نیز ادامه دارد؛ اما یافته‌های غافلگیرانه که در مجله Nature منتشر شده است، تعداد معدود سلول را نشان می‌دهد که پس از آسیب دیدن می‌تواند ریه‌ها را ترمیم کند.

به گفته کارشناسان علمی، هزاران ماده شیمیایی موجود در دود تنباکو، دی‌ان‌ای را در سلول‌های ریه شما فاسد و جهش می‌دهد؛ به آرامی آنها را از حالت سالم به سرطان تبدیل می‌کند.

محققان تأکید می‌کنند، هنوز هم نیاز به ارزیابی برای میزان ترمیم ریه‌ها دارند؛ راشل اریتت از  موسسه تحقیقات سرطان انگلیس گفت: خیلی عجیب است که برخی از آسیب‌های وارد شده به ریه پس از استعمال دخانیات جبران می‌شوند؛ گرچه این جبران بسیار محدود است و افراد باید به طور کلی از استعمال دخانیات فاصله بگیرند.(فارس)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha