افغانستان محور اصلی هفتمین نشست مذاکرات استراتژیک بین اتحادیه اروپا و پاکستان

در هفتمین نشست مذاکرات استراتژیک بین اتحادیه اروپا و پاکستان در بروکسل مسائل مربوط به افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت به نقل از اناتولی،در هفتمین نشست مذاکرات استراتژیک بین اتحادیه اروپا و پاکستان که به ریاست مشترک جوزپ بورل، نماینده عالی روابط خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا و شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان، در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد، عمدتاً مسائل مربوط به افغانستان مورد بحث قرار گرفت.

بورل در بیانیه ای قبل از این نشست گفت که علاوه بر روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای به ویژه افغانستان در دستور کار قرار دارد.

بورل با بیان اینکه وضعیت بشردوستانه در افغانستان بسیار وخیم است و اقتصاد در آستانه فروپاشی قرار دارد، گفت: ما بررسی خواهیم کرد که چگونه می‌توانیم از این فروپاشی اقتصادی که همه ما به ویژه کشورهای همسایه را به خطر می‌اندازد، جلوگیری کنیم.

وی گفت که ما باید برای جلوگیری از وخامت بیشتر وضعیت اجتماعی-اقتصادی، ارتقای ثبات منطقه‌ای و محافظت از مردم افغانستان با یکدیگر همکاری کنیم.

- هشدار مهاجرت از پاکستان به اروپا

محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان نیز گفت که باید به افغانستان توجه و از وقوع بحران انسانی جلوگیری شود.سقوط اقتصادی در این کشور ممکن است به فاجعه منجر شود.پاکستان با همسایگان خود همکاری می‌کند. خوشحال می‌شویم که اتحادیه اروپا را نیز در این روند ببینیم.

وی تصریح کرد که نشست وزیران سازمان همکاری اسلامی با محوریت افغانستان در 19 دسامبر در پاکستان برگزار خواهد شد.

او گفت که پاکستان انتظار یک فشار و موج مهاجرت در مرز را دارد اما این امر تاکنون رخ نداده است. اما این بستگی به پیشرفت تحولات افغانستان دارد. اکنون برای همه ما مهم است که افغانستان را به یک کشور با ثبات تبدیل کنیم. اگر ثبات در افغانستان باشد، هیچ فشار مهاجرتی بر مرزهای ما یا کشورهای دیگر و با اروپا وجود نخواهد داشت.

قریشی تاکید کرد که اما اگر موفق به انجام این کار نشدیم، دیر یا زود با این آزمون روبرو خواهیم شد.

وی گفت اروپایی‌ها نمی‌توانند خود را از هجوم و موج مهاجرت جدا کنند. به همین دلیل زمان آن فرا رسیده است که برای جلوگیری از آن به طور جمعی تلاش کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha