کد خبر: سیاستهای-جمعیتی-وزارت-بهداشت-کاملا-بر
۲۲ تیر ۱۳۹۵، ۱۲:۲۴

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ،خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سیاستهای جمعیتی وزارت بهداشت کاملا بر اساس سیاستهای کلی جمعیت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است.
به گزارش خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر محمد اسماعیل مطلق در پاسخ به مطالب منتشر شده در یکی از خبر گزاریها که به نقل از برخی از پزشکان با عنوان " سیاست های جمعیتی وزارت بهداشت مغایر با تاکیدات رهبری است" منتشر شده است ، ضمن بیان این مطلب گفت: بعد از سیاستهای ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و بعد از اجرایی کردن برنامه هایمان و برگزاری جلسات متعدد و مشخص کردن گروههای هدف و ابلاغ دستورالعملها به دانشگاهها، هیچ کس با هدف کنترل جمعیت در وزارت بهداشت برنامه ریزی نمی کند و اگر موردی مطرح می شود مربوط به قبل از ابلاغ سیاستهای کلی جمعیت بوده است.


مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ،خانواده و مدارس وزارت بهداشت تصریح کرد: كسانی كه در مراكز بهداشتي، درمانی مشغول فعالیت هستند موظفند بخشنامه‌هاي ارسالی را به دقت مطالعه و اجرا کنند و اگر احياناً فردي در آنجا تخلف ‌كند با وی برخورد می شود.


وی با طرح این پرسش که اگر افرادی که این گونه مطالب را مطرح کردند در مراکز بهداشتی کار می کنند چرا از دستورالعملهای وزارت بهداشت اطلاعی ندارند و چرا موضوع را به معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی مربوطه اعلام نکردند تا پی گیریهای لازم صورت گیرد؟ به بخشنامه‌هايی که در تاریخ 9 و 25 شهریورماه 94 به معاونت بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور درخصوص موارد مربوط به پيشگيري از بارداري در افراد در معرض خطر ابلاغ شده است اشاره کرد و در پاسخ به انتقادی مبنی بر " ارائه وسایل جلوگیری از بارداری به افراد دارای سه فرزند " گفت: وزارت بهداشت بر اساس منابع معتبر علمی بر تعویق بارداری برای برخی از افراد تاکید دارد و البته در این موارد نگفته است که نباید بارداري انجام شود.


مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ،خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه در خصوص افرادی که با توجه به منابع معتبر علمی باید بارداری آنها به تعویق بیفتد، افزود: بر اساس این بخشنامه، به خانم های بالاي 35 سال که خودشان تقاضا دارند که به علت داشتن سه فرزند، حدود یکسال آمادگی فرزند دیگری را ندارند ؛ مشاوره هایی داده می شود که این موضوع موقتی است و به هیچ عنوان برایشان ( بستن لوله زنان) را انجام نمی دهیم.


دکتر مطلق در توضیح افزود: اگر ما این مشاوره ها را انجام ندهیم ، در صورت بارداری، مشکلات جدی برای مادر اتفاق می افتد و بهترين كار اينست كه وزارت بهداشت این افراد را تحت پوشش قرار داده و مشاوره بدهد که اگر در آینده تمایل به فرزند آوري داشته باشند اين كار به سلامت انجام شود.


مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ،خانواده و مدارس وزارت بهداشت همچنین این ادعا که در حال حاضر افرادی که دارای 3 فرزند هستند مي‌توانند اقلام پیشگیری رایگان بگیرند، را نادرست دانست و گفت: این موضوع مربوط به قبل از ابلاغ سياست‌هاي كلي جمعيت توسط مقام معظم رهبري بوده است و بعد از آن دستورالعمل‌های جدیدی از سوی وزارت بهداشت آماده و به معاونت بهداشتی های دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شد.


وی همچنین در پاسخ به ادعای دیگری که اظهار داشته اند" همه زنان بين 10 تا 49 ساله خدمات رايگان پیشگیری از بارداری مي‌گيرند" گفت: این مطلب دقيقاً با بخشنامه‌هايي كه وزارت بهداشت صادر کرده است ، مغايرت دارد و از کسانی که این گونه موارد را در مراکز بهداشتی مشاهده می کنند می خواهیم که مراتب را به ما علام کنند تا در اسرع وقت پی گیریهای لازم را انجام دهیم.


مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ،خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه به بخشنامه وزارت بهداشت، در خصوص افرادی که بارداری آنها به دلیل مخاطرات سلامت باید به تعویق بیفتد گفت: در مورد مبتلایان به بيماري قلبي(ایسکمی، دریچه ای، ناهنجاری مادر زادی)، فشارخون بالا، بیماری مزمن کلیه، پیوند کلیه، بیماری بافت همبند( لوپوس) ، دیابت، تیرویید، صرع، سل، بیماری روانی، کم خونی شدید سیکل سل، آسم، کم خونی فقر آهن، بیماران سرطانی که شیمی درمانی و رادیوتراپی می شوند، سوء مصرف مواد و عقب افتادگی ذهنی باید براساس منابع معتبر علمی بارداریشان به تعویق بیفتد.


وی درپاسخ به ادعای دیگری که چرا در سال‌هاي گذشته تشويق برای كاهش جمعيت صورت می گرفت ولي در حال حاضر تشویقی در راستای سیاست های جمعیتی انجام نمی شود؟ گفت: اين ادعا صحیح نیست ، ما شاخص‌هايي در مورد «مشاوره فرزندآوري» و «وضعيت تك فرزندي در منطقه» داریم که اين شاخص‌ها را رصد مي‌كنيم و درصورت بهبود اين شاخص‌ ها افرادي كه در اين زمينه‌ها فعالیت می کنند توسط مدیرانشان مورد ارزیابی و تشویق قرار می گیرند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha