کد خبر: مان-برای-تصمیم‌گیری-طرف‌های-مقابل-ما
۳۰ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۰۰
زمان برای تصمیم‌گیری طرف‌های مقابل ما فرارسیده است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت؛ «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران به خبرگزاری صداوسیما گفت: امروز (یکشنبه) آخرین روز از ششمین دور مذاکرات است و ما روزهای بسیار فشرده و کار بسیار سختی را پشت‌سر گذاشتیم، الآن در موقعیتی هستیم که فکر می‌کنیم تمامی اسناد توافق تقریباً آماده است.

وی افزود: مسائل اصلی مورد اختلاف که باقی مانده، بعضی از مسائل حل شده و برخی مسائل هنوز باقی مانده است، ولی یک شکل کاملاً دقیقی به خودش گرفته و کاملاً روشن است که ابعاد این اختلافات چگونه است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اظهار داشت: فکر می‌کنم زمان برای تصمیم‌گیری طرف‌های مقابل ما فرا رسیده است، چون  صحنه مذاکرات و یک توافق احتمالی کاملاً روشن است، باید تصمیمات خودشان را بگیرند، الآن مشخص است که چه حوزه‌هایی، چه کارهایی امکان دارد و چه کارهایی امکان ندارد، بنابراین زمانی است که همه طرف‌ها به‌خصوص طرف‌های مقابل ما باید تصمیم نهایی خودشان را بگیرند.

عراقچی در ادامه تأکید کرد: به همین جهت برای چند روزی که الآن نمی‌توانم دقیقاً بگویم چند روز است، مذاکرات را متوقف می‌کنیم و به پایتخت‌ها برمی‌گردیم؛ نه‌فقط برای مشورت‌های بیشتر، بلکه برای تصمیم‌گیری.

رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران خاطرنشان کرد: همکاران من روزهای بسیار سختی را داشتند و تا پاسی از شب روی اسناد کار کردند، دیشب تا 2 صبح روی آخرین برگه اسناد و آخرین پاسخ‌هایی که باید داده می‌شد، کار کردند. به‌هرحال می‌دانید که مذاکره غیرمستقیم کار آسانی نیست و برای جلوگیری از سوءتفاهم‌ها لازم است که خیلی دقیق‌تر و خیلی جزیی‌تر کار کرد و مطالب را آماده کرد.

عراقچی گفت: هر دوری که مذاکره داشتیم پیشرفت کردیم، برخی ادوار پیشرفت کمتر و برخی ادوار بیشتر بوده است. من فکر می‌کنم این دور پیشرفت‌های خوبی را انجام دادیم و همان‌طور که یک بار دیگر هم عرض کردم الآن از همیشه به یک توافق نزدیک‌تر هستیم، ولی فاصله‌ای که الآن بین ما و توافق مانده است، پر کردنش کار آسانی نیست و نیاز به تصمیماتی دارد که باید عمدتاً طرف‌های مقابل ما بگیرند و امیدوارم در دور بعدی این فاصله کوتاه باقی‌مانده را که اگرچه کار سخت و پرسنگلاخی است طی کنیم و بتوانیم به یک جمع‌بندی نهایی برسیم.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: این امید من برای دور آینده است ولی قطعاً نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آیا در دور آینده می‌توانیم این کار را انجام دهیم یا نه، ولی به‌شدت امیدوار هستم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha