کد خبر: مجمع-ملی-سلامت-تشکیل-می‌شود
۷ اسفند ۱۳۹۵، ۱۱:۵۴

معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: مجمع ملی سلامت در حال تشکیل است و امیدواریم رییس دولت در هر دوره سیاست سلامت را تعیین و به استانداران و فرمانداران و دیگر دستگاه‌های مرتبط ابلاغ کند.

 


به گزارش خبرگزاری سلامت، دکتر سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شب گذشته با حضور در برنامه نبض شبکه خبر سیما در خصوص نقش همکاری‌های بین بخشی در ارتقای سلامت مردم جامعه گفت: در گام اول با فرهنگسازی موضوع مراقب از خود در مردم می‌توان هزینه‌های درمان کشور را کاهش داد.
ایازی خاطرنشان کرد: در مرحله بعد از فرهنگسازی بین افراد جامعه، باید علاوه بر توسعه مشارکت عامه مردم در قالب سازمان‌های مردم نهاد در حوزه سلامت، مشارکت‌ها در بخش توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت را افزایش دهیم.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به فعالیت تعداد زیادی از سازمان‌های مردم نهاد در حوزه سلامت افزود: 620 سازمان مردم نهاد و 850 خیریه در حوزه سلامت فعال‌اند و بسیاری از بیمارستان‌ها، خانه‌های بهداشت و مراکز درمانی توسط خیرین در کشور ایجاد شده‌اند.
دکتر ایازی اقدامات انجام شده در افزایش مشارکت بین بخشی را ارزشمند خواند و گفت: ما به دنبال مشارکت بخش‌های دولتی و مردم، یک مجمع را تشکیل دادیم و اعضای شورای سلامت کشور، اعضای شورای سلامت استان‌ها، انجمن‌های علمی و خیریه‌های حوزه سلامت در جلسات این مجمع حضور دارند و سیاست‌های سلامت هر سال در آن اعلام می‌شود.
وی افزود: این مجمع در کشورهای پیشرفته هم تشکیل شده است و جزء تجربیات موفق در افزایش مشارکت بین بخشی به حساب می‌آید.

ایازی گفت: مجمع ملی سلامت در حال تشکیل است و امیدواریم رییس دولت در هر دوره سیاست سلامت را تعیین و به استانداران و فرمانداران و دیگر دستگاه‌های مرتبط ابلاغ کند.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت افزود: موضوع مهم برای ما این است که مدیران استانی مصوبات شورای سلامت را اجرایی کنند و زمینه‌های آن را فراهم کنند از این جهت در مجمع ملی سلامت رییس جمهور به عنوان رییس شورای عالی امنیت غذایی شرکت می‌کند و سیاست‌های سلامت را به استانداران ابلاغ می‌کند.
ایازی به امضای تفاهم نامه مابین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با وزارت آموزش و پرورش در بحث مشارکت بین بخشی اشاره کرد و گفت: ما با وزارت آموزش و پرورش در مورد بوفه مدارس تفاهم نامه ای را امضا کردیم و قرار شد 5 قلم در بوفه مدارس توزیع نشود و در این خصوص هم بازرسان بهداشت ما در بازرسی‌هایی که از مدارس داشتند گزارش دادند که این موضوع در 95 درصد مدارس اجرایی شده است و این خود به سلامت جامعه کمک می‌کند.
به گفته معاون اجتماعی وزیر بهداشت، مشارکت بین بخشی از این جهت دارای اهمیت است که منجر به نتایج مثبتی چون، افزایش بهره وری، ایجاد وحدت و یگانگی، تحول و دگرگونی، توسعه پایدار و سهیم شدن همه مردم در پذیرش مسؤلیت می شود.
وی افزود: بسیاری از دستگاه‌ها در حوزه سلامت با وزارت بهداشت همکاری خوبی داشتند و در این راستا تفاهم نامه‌هایی با وزارت جهاد و کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها امضا شده است که می‌تواند به حل مشکلات حوزه سلامت کمک‌های زیادی کند.
ایازی در پایان خاطرنشان کرد: باید به این باور برسیم که تنها با ايجاد نگاه مشترک و همگرايي همه‌جانبه‌ در برنامه‌ريزي و اقدامات و با مشارکت همه نهادهای مرتبط با سلامت مردم و آموزش‌های صحیح و به موقع بتوانیم در تسریع تحقق سلامت جامعه گام برداریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha