نگاهی به جرایم بورسی در فضای مجازی/سرهنگ حسن پورسنایی

سرهنگ "حسن پورسنایی" در يادداشتي پيرامون جرایم بورسی در فضای مجازی و راهکارهای مقابله با آن نوشت: در سال های اخیر و پس از توسعه بهره برداری روز افزون از شبكه های مجازی، گروه های متعددی شكل گرفته اند كه با تشویق نوسان گیری (سودهای كوتاه مدت) و ترغیب سهامداران تازه كار به خرید یا فروش سهام مورد نظر خود، با منافع سهامداران بازی كرده و سودهای كلانی را عاید خود می کنند.

این امر از اواخر سال گذشته تا مرداد ماه سال جاری که شاخص بازار سرمایه رشدی چشمگیر داشت به اوج خود رسید. با جست و جویی ساده در اینترنت، فروم های فراوانی با عناوین مختلف در قالب اپلیکیشن های موبایلی یا کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی در شبکه های اجتماعی یافت می شوند که طعمه های خود را مشخصاً از میان سهامداران تازه وارد انتخاب می کنند.

در حال حاضر و پس از افت قابل توجه شاخص از مرداد تا آذرماه سال جاری، طی هفته های اخیر و همزمان با روند رشد بازار سرمایه، جرایم و کلاهبرداری با عناوین فعالیت های بورسی نیز در فضای مجازی جان دوباره ای گرفته است.

استفاده از اطلاعات نهانی، قیمت سازی های كاذب، فراهم سازی موجبات افشا و انتشار اطلاعات نهانی، معامله براساس اطلاعات نهانی (سیگنال فروشی)، اقدام های منجر به ایجاد ظاهری گمراه ‌كننده از روند معاملات اوراق بهادار، اغوای اشخاص به انجام معاملات اوراق بهادار از هر طریق ممكن و افشای اسرار سرمایه‌گذاران از جمله این جرایم است.

طبق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران هر شخصی که اقدامات وی نوعاً منجر به ایجاد ظاهری گمراه کننده از روند معاملات اوراق بهادار یا ایجاد قیمت‌های کاذب و یا اغوای اشخاص به انجام معاملات اوراق بهادار شود به حبس تعزیری تا پنج سال و جزای نقدی تا پنج برابر سودهای به دست آمده محکوم خواهد شد.

مرکز فضای مجازی پلیس امنیت اقتصادی برابر ماموریت های ذاتی خود و به استناد قانون بازار سرمایه، مبارزه با جرایم یاد شده و شناسایی ادمین های این کانال ها و صفحات را در دستور کار خود قرار داده است.

سودجویان در فضاهای مجازی با گمان اینكه نظارتی در آن وجود ندارد به فریب سرمایه‌گذاران می‌پردازند، غافل از اینكه فضایی قابل استنادتر از فضای مجازی وجود ندارد و با ابزارهای موجود می‌توان اقدامات هر فرد را به خود او نسبت داد. لذا اثبات جرم در فضای مجازی با ابزارهای الكترونیكی موجود مستدل‌تر و محكم‌تر است.

شهروندان و مردم نیز آگاه باشند سودجویانی که از فضای بازار سرمایه سوء استفاده کرده و اقداماتی در سیگنال فروشی یا سبدگردانی های غیرمجاز انجام می‌دهند، فاقد پشتوانه علمی، تحلیلی و تخصصی بوده و در سطح ضعیفی این کار را بدون داشتن تخصص و مجوز لازم انجام می‌دهند. این افراد با شایعه‌پراكنی در شبكه‌های اجتماعی و فضای مجازی با هدف تشویش اذهان سرمایه‌گذاران برای جلب منفعت خود و گمراه‌سازی ذهن مردم و ایجاد محیط امن برای استمرار تخلفشان هستند.

سودجویان و شیادان در شبكه‌های اجتماعی و فروم های بورسی، سرمایه‌گذاران را به خرید یا فروش سهام خاصی در زمان ها و لحظات معین ترغیب می‌كنند. مردم و عموم سهامداران باید آگاه باشند این ترغیب‌ها برنامه‌ریزی شده است و پس از برآورده شدن منفعتی از پیش تعیین شده، صف های خرید و فروش فرو می‌ریزد و بجز ترغیب‌كنندگان و چند نفر دیگر بقیه افراد زیان می‌كنند.

لذا بایستی سهامداران از دنباله‌روی و اعتماد به ابراز نظرهای سوداگرانه در شبكه‌های اجتماعی و فروم های اینترنتی فعال در زمینه خرید و فروش و مشاوره سرمایه‌گذاری بدون مجوز پرهیز كنند و لذا بهترین راه مقابله با این اقدامات متقلبانه و مجرمانه سودجویان در فضاهای مجازی، پیروی نكردن سهامداران از آنهاست.

کد خبر نگاهی-به-جرایم-بورسی-در-فضای-مجازی-سرهن

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =