کد خبر: هدفگذاری-ظرفیت-تولید-55میلیون‌تن-فولا
۲۹ مهر ۱۳۹۹،‏ ۹:۳۹

به گزارش گروه اقتصاد سلامتی خبرگزاری سلامت به نقل از  شاتا، حلقه‌های زنجیره فولاد شامل کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش و مقاطع فولادی است.

در بخش مقاطع طولی نظیر میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی، ظرفیت ایجادشده بسیار بالاتر از مقدار هدف‌گذاری شده است که بیانگر اشباع بودن این حلقه از زنجیره تولید است.

در بخش شمش فولادی، ظرفیت‌سازی لازم برای تحقق هدف تولید 55میلیون‌تن فولاد خام محقق شده و باتوجه‌به نیاز داخلی در این بخش، امکان صادرات 14میلیون‌تن پیش‌بینی شده است.

در بخش آهن اسفنجی، تسریع در تکمیل و عملیات اجرای طرح‌های در دست اجرا ضروری است.

ظرفیت‌سازی لازم در بخش فراوری کنسانتره و تولید گندله آهن، به‌صورت مطلوب انجام شده است. هدف فراوری کنسانتره در طرح توازن فولاد کشور، 80 میلیون تن و تولید گندله آهن 76 میلیون تن می‌باشد.

باتوجه ‌به کمبود سنگ آهن، اکتشاف معادن جدید در دست اقدام است.

طبق سیاست‌های کلی وزارتخانه، احداث واحدهای فرآوری (کنسانتره و گندله آهن) در جوار معادن و استقرار حلقه‌های آب‌بر زنجیره (آهن اسفنجی، شمش و مقاطع فولادی) در جوار سواحل جنوبی کشور پیش‌بینی شده است. استقرار واحدهای احیاء، ذوب و نورد در مجاورت یکدیگر نقش مؤثری در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت. ضمناً باتوجه‌ به نیاز داخلی به ورق فولادی و قطعات آلیاژی، تغییر بخشی از ظرفیت طرح‌های تولید بیلت فولادی متداول ساختمانی، به اسلب و متعاقباً تولید ورق‌های فولادی و نیز تولید آلیاژهای خاص با ارزش افزوده بالا، دارای اولویت سرمایه‌گذاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha