کد خبر: هنگام-خشم-به-افکار-خود-توجه-کنید-کنترل
۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۰:۰۰

عضو کمیته دانشجویی سلامت روان و رسانه دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تفسیر فرد از موقعیت و آنچه که به خود می‌گوید، می‌تواند باعث خشم یا آرامش فرد شود. بنابراین هنگام خشم فرد باید به افکار خود توجه کند.

 

دکتر الهه فرشاد نیا عضو کمیته دانشجویی سلامت روان و رسانه دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی ایران، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت بیان داشت: خشم واکنش طبیعی موجود زنده نسبت به شرایطی است که فرد دچار ناکامی می‌شود. این احساس که به صورت هیجانی و احساسی ابراز می‌شود، در اکثر موارد رفتار فرد عصبانی، ناسازگارانه است.

فرشادنیا با اشاره به این که اگرچه نمی‌توان خشم و عصبانیت را از زندگی حذف کرد، تاکید کرد: با این حال می‌توان آن را کنترل نمود. یک نکته بسیار مهم در مورد کنترل خشم این است که به محض ایجاد خشم بتوان آن را تشخیص داد و پیش از شدت گرفتن، آن را کنترل نمود.

این روانشناس با تاکید بر ضرورت شناخت علائم اولیه خشم، افزایش ضربان قلب و فشار خون، گشاد شدن مردمک چشم، منقبض شدن عضلات، تغییر رنگ چهره (سرخ شدن یا رنگ پریدگی)، داغ شدن یا یخ کردن، بی‌حس شدن برخی قسمت‌های بدن و تغییر تنفس را از جمله این علائم برشمرد.

فرشادنیا با بیان این‌که چندین راه عملی برای مدیریت خشم وجود دارد، تصریح کرد: گاهی فرد در محیطی قرار می‌گیرد که درآنجا عواملی وجود دارند که آستانه تحریک فرد را در مقابل خشم پایین آورده یاحتی باعث عصبانیت وی می‌شوند. حذف این عوامل در صورت امکان، یا حتی ترک محیط می‌تواند باعث کاهش میزان خشم فرد شود. بنابراین هنگام عصبانیت می‌توان برخی عوامل محیط را تغییر داد. مثلا می‌توان برای کاهش سر و صدا، تلویزیون یا رادیو را خاموش کرد، نور را تنظیم کرد، اطراف خود را مرتب نمود و... . در شرایطی که احتمال می‌رود ادامه حضور فرد درآن محیط باعث درگیری شود می‌توان محیط را ترک کرد.

عضو کمیته دانشجویی سلامت روان و رسانه دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تفسیر فرد از موقعیت و آنچه که به خود می‌گوید، می‌تواند باعث خشم یا آرامش فرد شود. بنابراین هنگام خشم فرد باید به افکار خود توجه کند. فرد باید به این موضوع دقت کند که آیا می‌تواند به نوع دیگری به موضوع نگاه کند؟

این روانشناس با بیان این‌که آرام سازی در کنترل خشم تاثیر بسزایی دارد، اذعان داشت: زمانی که به هر دلیلی خشمگیم می‌شوید نفس عمیق بکشید. به طور مکرر کلمه ای که بار آرامش دارد، مثل «سخت نگیر» یا «آرام باش» را در هنگام تنفس عمیق تکرار کنید. سعی کنید در ذهن خود یک تصویر پر از آرامش را به‌وجود آورید. این تصویر می تواند کاملا ذهنی یا از خاطرات شما باشد.

وی تاکید کرد: انجام حرکات ورزشی آرام و نرم، تنش عضلات شما را کم می‌کند و شما آرام‌تر می‌شوید.

عضو کمیته دانشجویی سلامت روان و رسانه دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران در رابطه با علل خشم خاطرنشان کرد: گاهی علت خشم فرد یک ظلم یا تهدید واقعی است و خشم واکنشی طبیعی نسبت به آن می‌باشد. ولی اگر فرد در این شرایط تسلیم خشم خود شود، ممکن است رفتارهایی انجام دهد که مشکل را پیچیده‌تر کند. در چنین مواقعی بهتر است فرد در کنار کنترل خشم خود، راه‌حل مناسبی نیز برای مشکل خود بیابد. مهارت حل مساله، یافتن بهترین راه‌حل برای چنین مشکل‌هایی را به افراد می‌آموزد.

فرشادنیا متذکر شد: کنترل خشم به این معنی نیست که فرد اصلا خشم خود را نشان ندهد، بلکه کنترل خشم شامل ابراز آن به شیوه‌ای سازگارانه نیز هست. رفتار جرات‌مندانه رفتاری است که فرد به وسیله آن می‌تواند بدون انجام رفتارهای پرخاشگرانه، به دیگران نشان دهد که از آنها رنجیده یا عصبانی شده است.

 

کد خبرنگار: 41020

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha