کد خبر: پایگاه-داده-نوار-مغزی-کمّی-برای-افراد-ا
۲۵ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۷:۴۲

نخستین نوار مغزی کمی آسیا با همکاری محققان ایرانی از دانشگاه تبریز، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دانشگاه صنعتی سهند تبریز تهیه می‌شود.

به گزارش خبرگزاري سلامت ، محمد علی نظری مجری پروژه "تهیه پایگاه داده الکتروآنسفالوگرافی کمّی برای افراد ایرانی" درباره آن بیان کرد: الکتروآنسفالوگرافی یا نوار مغزی در واقع اطلاعات کیفی را به پزشک می‌دهد تا بر اساس آن به تشخیص بپردازد اما امروزه در حوزه علوم اعصاب شناختی با استفاده از الگوریتم‌هایی نوار مغزی را تحلیل کمّی کرده تا به شاخص‌هایی دستیابی داشته باشند.

نظری درباره این پروژه که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در حال انجام است، گفت: در این پروژه در نظر داریم تا با ثبت امواج مغزی افراد بهنجار به عنوان گروه نورم، شاخص‌های الکتروآنسفالوگرافی کمّی محاسبه شده تا پایگاه داده نوار مغزی کمّی برای افراد ایرانی را داشته باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز ادامه داد: با این روش شرایطی فراهم می‌شود تا افرادی که نوار مغزی آنها ثبت می‌شود با این پایگاه داده بومی مقایسه گردیده، به مشکلاتشان پی برده شود و روش درمانی لازم برای آنها به کار برده شود. در واقع، الگویی می‌دهد تا مدل سیگنال‌های فرد سالم مشخص شود.

وی با بیان اینکه نرم افزار امریکایی به این منظور با قیمت 12 میلیون تومان وجود دارد تصریح کرد: بنابراین ما قصد داریم همانند این نرم افزار را اما با مطالعه بر روی افراد ایرانی طراحی کنیم. در حال حاضر نیز نرم افزار تهیه و الگوریتم‌های آن نوشته شده است و در حال گرد آوری داده‌ها هستیم.

نظری درباره کاربرد این نرم افزار بیان کرد: علاوه بر تحلیل نوار مغزی و کمک به تشخیص اختلالات نورولوژیک و روان¬شناختی، در هر موردی که نیاز به تحلیل سیگنال‌های مغزی است این پایگاه داده کاربرد دارد. فاز نخست این پروژه در تبریز در حال انجام است و پس از آن برای کل کشور انجام می‌شود.

وی همچنین بیان کرد: در دنیا 6 پایگاه داده نوار مغزی کمی وجود دارد که از این تعداد 4 پایگاه داده فعال است، با پروژه ما تعداد این پایگاه داده به 7 می‌رسد ضمن اینکه این نخستین مورد ساخت آن در آسیا است.

این پروژه با همکاری محققان ایرانی از دانشگاه تبریز، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دانشگاه صنعتی سهند تبریز در حال انجام است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha