کد خبر: پزشکان-در-زمینه-اخلاق-بیش-از-دیگران-وظی
۳۰ مرداد ۱۳۹۵، ۱۰:۰۵

دکتر هاشمی گفت: احداث 2هزار و٥٨٦ تخت مراقبت هاي ويژه در این دوره كه ٥٠درصد كل تخت هاي مراقبت ويژه در طول تاريخ ايران است، اقدامی بي نظير محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاري  سلامت  دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت شب گذشته بلافاصله پس از بازگشت از سفر سه روزه به نواحی محروم استان کرمان، در دومین جشنواره مشاهیر پزشکی کشور در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد حضور پیدا کرد.


دکتر هاشمی در این همایش از سلامت به عنوان گرانمایه ترین سرمایه انسان یاد کرد و گفت: همه ما اشرف مخلوقات هستیم و باید قدر این نعمت را بدانیم.
وی با اشاره به اخلاق گرایی ابن سینا به عنوان سرآمد عالمان رشته پزشکی افزود: طبابت امروز بدون اخلاق فایده ای ندارد؛ اخلاق چیزی جز انجام عاشقانه آنچه که به درد مردم و التیام آنها بخورد نیست که البته باید همراه با مودت و مهرورزی باشد.


دکتر هاشمی در این زمینه تاکید کرد: ما پزشکان بیشتر از دیگران وظیفه داریم از اخلاق پاسداری کنیم و از هرگونه خطا پرهیز کنیم.


وزیر بهداشت همچنین گفت: امروز همه مردم می دانند که پزشک باید حداقل یک سوم عمرش را تحصیل کند اما از مسوولیت اجتماعی ای که بر دوش پزشک است کمتر اطلاع دارند.
دکتر هاشمی با اشاره به لزوم نمایش تصاویر زیبای پزشکی در کنار اتفاقات تلخ آن و خودداری از سیاه‌نمایی در مورد جامعه پزشکی گفت: با این حال گزارش هایی که به مسوولان کشور می رسد همواره نشان دهنده اعتماد جامعه به این قشر بوده و مجموعه عملکرد جامعه پزشکان در طرح تحول سلامت باعث افزایش اعتماد در نگاه مردم شده است.


وی با اشاره به فعالیت های وزارت بهداشت در دوره اخیر افزود: احداث 2هزار و٥٨٦ تخت مراقبت هاي ويژه در این دوره كه ٥٠درصد كل تخت هاي مراقبت ويژه در طول تاريخ ايران است، اقدامی بي نظير محسوب می شود؛ به علاوه اینکه با اقدامات انجام شده هم اکنون به ازای هر سه هزار نفر يک مراقب سلامت وجود دارد و پرونده الكترونيک براي ٥٠ ميليون ايرانی ايجاد شده است.


دکتر هاشمی در این مورد یادآور شد: طی سال گذشته در استان كهکيلويه و بويراحمد مرگ و مير نوزاد و مادر نداشتيم؛ در كرمان نيز طی دو سال گذشته اين ميزان صفر بوده است.
وزیر بهداشت همچنین با تاکید بر لزوم تمرکز بر موضوع بيمه و بودجه و حقوق مردم خاطرنشان کرد: فقط ٢٠ درصد توليت در اختیار وزارت بهداشت است و مابقی آن به عهده دستگاه هاي اجرايی دیگر است؛ مشکلات مردم در موضوع غذا، هوا، آب آشامیدنی بسيار زياد است و نباید مخفی بماند که البته این شفاف سازی نباید در جهت مایوس کردن مردم باشد.


وي در ادامه گفت: اقدامات در جهت کنترل بیماری های واگیر جای خوشحالی دارد. آمار مبتلایان بیماری مالاریا که در سال های گذشته در كرمان بالغ بر هزار نفر گزارش می شد اکنون به 6 نفر رسیده که همین تعداد نیز به دلیل انتقال بیماری از کشورهای همسایه بوده است.


دکتر هاشمي با اشاره به کمبود تخت های بیمارستانی در کشور عنوان كرد: علاوه بر این ما از نظر نیروی انسانی دچار کمبود هستیم و با وجود داشتن قشر تحصیل کرده، همچنان نیازمند پزشک و دندان پزشک و متخصصان بین رشته ای به ویژه در مناطق محروم هستیم.


وزير بهداشت در پایان با تاکید بر اهمیت پرهیز از بخشی‌نگری در پزشکی عنوان کرد: برخی صنوف فقط خود را می بینند اما در این حوزه همواره باید تمام جامعه پزشکی و مردم در نظر گرفته شوند؛ طرح تحول سلامت در این مدت توانسته است تا حدی مشکلات مردم را حل کند؛ در این مدت ما در پرداختي از جيب مردم و توزیع و کنترل دارو با حدود 42درصد کاهش روبه رو بوده ايم و نوسازی 30هزار تخت و احداث 21هزار تخت بیمارستانی ظرف دو سال اخیر، تامین 2هزار و586 تخت مراقبت های ویژه و احداث 21 پایگاه اورژانس هوایی از جمله اقدامات این سال ها است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha