کد خبر: پیوند-عصب-ماستر-برای-بیمار-۱۵-ساله-در-بی
۱۱ تیر ۱۳۹۹، ۱۱:۲۶

به گزارش  گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی بیمارستان نمازی، دکتر «محمدصادق مسعودی» متخصص جراحی مغز و اعصاب با اعلام این خبر افزود: عصب صورتی (عصب هفتم مغزی) مسوول حرکت عضلات صورت شامل عضلات دور چشم، دور دهان، گونه و چانه است که در لبخند زدن و سایر حرکات صورت، نقش مهمی را در برقراری روابط اجتماعی و بیان حالات و احساسات ایفا می کند.

او ادامه داد: فلج این عصب به دلایل مختلف از جمله سکته مغزی، مشکلات مادرزادی، ضربات به سر و صورت، تومور، التهاب، عفونت و موارد مشابه ممکن است اتفاق بیفتد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به نقش بسزای این عضلات در برقراری ارتباط فرد، اظهار کرد: فلج این عصب می تواند علاوه بر مشکلات جسمی، بر زیبایی و در نتیجه روابط روزمره و روحیات مبتلایان اثرات طولانی مدت و مخربی برجای گذارد؛ از این روی پیوند عصب هفتم با استفاده از سایر اعصاب حرکتی سر و صورت، چندین دهه است که مورد توجه پزشکان و جراحان قرار گرفته و از این میان از اعصاب حرکتی مختلف برای کمک به این عصب استفاده شده است.

دکتر مسعودی گفت: به تازگی نیز در روشی جدید از عصب عضله جونده ( ماستر ) در بعضی نقاط دنیا به عنوان عصب دهنده برای پیوند استفاده شده که نتایج قابل قبولی را تا کنون در بر داشته است.

این عمل جراحی برای نخستین بار در کشور به صورت موفقیت آمیز، در اتاق عمل بیمارستان نمازی و با حضور دکتر «محمدصادق مسعودی» متخصص مغز و اعصاب و تیم پزشکی همراه برای دختر ۱۵ ساله ای که به دلیل تومور گوش داخلی دو سال قبل عصب سمت راست صورت خود را از دست داده بود و از فلج تقریبا کامل سمت راست صورت خود رنج می برد، انجام شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha