کد خبر: چه-بیماری‌هایی-که-از-طریق-سونوگرافی-د
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۰

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، مرتضی صانعی طاهری، دبیر سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران، اظهار داشت: این کنگره سوم تا ششم اردیبهشت ماه سال جاری با حضور اساتید و صاحب‌نظران برجسته در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در آن مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار خواهد گرفت.

 وی با اشاره به اینکه موضوع سونوگرافی حاملگی و تشخیص ناهنجاری‌های جنین از جمله مباحث اصلی در این کنگره است که مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار خواهد گرفت، افزود: با پیشرفت دستگاه‌های سونوگرافی و متبحر شدن پزشکان در حوزه تصویربرداری در سراسر دنیا میزان تشخیص ناهنجار‌‌های جنین قبل از تولد به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

دبیر سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران ادامه داد: هرچند که افزایش تشخیص ناهنجاری‌های جنین قبل از تولد را شاهد بوده‌ایم اما هنوز این تشخیص‌ها به صد در درصد نرسیده و برخی از ناهنجاری‌ها قابل تشخیص نیست که بیماری‌های متابولیک و آنزیمال از جمله این بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها به شمار می رود.

 صانعی طاهری گفت: طی هفته‌های مختلف بارداری، شناسایی نقایص مادرزادی جنین قابل انجام است که به طور مثال در مواردی «کلاب فوت» یا «پاچنبری» به دلیل کم بودن مایع آمنیوتیک در اواخر ماه‌های بارداری ایجاد می‌شود؛ لذا در ماه‌های اول نرمال گزارش می‌شود.همچنین تشخیص ناهنجاری مادرزادی دیافراگم ۲۵ درصد بعد از هفته بیست و چهارم خود را نشان می‌دهند.

 وی درباره انجام سونوگرافی‌های ضروری جهت شناسایی نقایص مادرزادی جنین، بیان داشت: غربالگری نخست جنین در سه ماهه اول بارداری انجام می‌گیرد و سونوگرافی و غربالگری دوم هفته ۱۸ تا بیستم و برخی از نقایص در سه ماهه سوم در بارداری قابل شناسایی است.

مدیر گروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: ناهنجاری‌های ستون فقرات در جنین در سه ماهه اول قضاوت در مورد آن سخت بوده و در سه ماهه دوم شناسایی و در برخی از افراد در سه ماهه سوم قابل تشخیص قطعی است؛ ضمن اینکه بیماری‌های قلبی جنین نیز هفته ۱۶ تا ۱۸ قابل بررسی بوده؛ بنابراین انجام غربالگری در هفته‌های مختلف بنابر تشخیص پزشک ضرورت دارد.

صانعی طاهری  گفت: درصد تشخیص میزان ناهنجاری‌ها هنوز صددرصد نشده اما به طور کلی برخی از مشکلات اسکلتی_ عضلانی، عصبی، مغزی، قلبی امروزه در جنین  از طریق سونوگرافی قابل شناساییاست؛ البته در برخی از موارد شناسایی این بیماری‌ها بسیار سخت و پیچیده است.(فارس)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha