کد خبر: کشاورزان-کودهای-یارانه‌ای-را-از-شبکه
۲۶ دی ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۵۷
کشاورزان کودهای یارانه‌ای را از شبکه‌های رسمی خریداری کنند

کشاورزان کودهای یارانه ای مورد نیاز خود را برای اطمینان از کیفیت، صرفاً از شبکه رسمی فروش تهیه کنند.

به گزارش  گروه اقتصاد خبرگزاری سلامت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مشاور معاون امور زراعت با بیان این مطلب  گفت: فرایند تامین، توزیع و مصرف کودهای شیمیایی تدارک شده در چارچوب نظام کنترل و تضمین کیفیت و سامانه پایش و نظارت صورت می گیرد.

شمس اله ملازاده افزود: با توجه به نقش چشمگیر کودهای استاندارد در تامین امنیت غذایی و سلامت آحاد جامعه، تمام کودهای تدارک شده پس از انجام آزمایشات کنترل کیفی و اخذ استانداردهای لازم، توزیع می شود.

وی در عین حال اظهار داشت: کودهای غیراستاندارد شناسایی و از چرخه توزیع خارج می شوند.

ملازاده در مورد میزان مصرف کودهای شیمیایی در بخش کشاورزی گفت: میزان مصرف کودهای یارانه ای ازته، فسفاته و پتاسه در بخش کشاورزی طی سال های اخیر به استناد آمار و اطلاعات موجود کمتر از ۳ میلیون تن است.

وی ادامه داد: این درحالی است که میزان نیاز کودی کشور به کودهای ازته، فسفاته و پتاسه طبق برآورد موسسه تحقیقات خاک و آب کشور به طور متوسط ۴.۵ میلیون تن در سال می باشد.

مشاور معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: هر سال میزان نیاز بخش کشاورزی به انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه توسط موسسه تحقیقات خاک و آب برآورد شده و به وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور زراعت اعلام و این معاونت نیز پس از انجام بررسی های لازم کودهای یارانه ای مورد نیاز و مقادیر آنها را برای تامین و تدارک به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ابلاغ می کند.

وی با اشاره به این که مقادیر کودهای ازته، فسفاته و پتاسه مصرف شده کمتر از میزان توصیه شده توسط موسسه تحقیقات خاک و آب و متوسط جهانی است، اظهار داشت: این مقدار مصرف نیز با افزایش قیمت کودهای فسفاته و پتاسه از ابتدای سال ۱۳۹۹ به علت تغییر نرخ ارز تخصیصی از رسمی به نیمایی، مجدداً کاهش یافته و با مقادیر توصیه شده فاصله بیشتری پیدا کرده است.

ملازاده تصریح کرد: مصرف این کودها، نقش و تاثیر بسیار زیادی در بالا بردن عملکرد کیفی و کمی محصولات کشاورزی و ارتقای سطح سلامت جامعه دارند و همواره به بهره برداران توصیه می شود کوددهی را به میزان نیاز گیاه مورد استفاده قرار دهند.

وی در مورد کودهای ازته (اوره) نیز گفت: میزان مصرف کود ازته در بخش کشاورزی توصیه شده توسط موسسه تحقیقات خاک و آب کشور سالیانه بین ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون تن می باشد در حالی که به طور متوسط مصرف کود اوره در کشور طی یک دهه اخیر همواره کمتر از ۲ میلیون تن در سال بوده است.

مشاور معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: کود اوره در سال ۱۳۹۹ حدود ۴۰۰  هزار تن کمتر از مقادیر توصیه شده توسط موسسه تحقیقات خاک و آب مصرف شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha