به گزارش  خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته میزان مراجعه به مراکز مراقبت های بهداشتی کاهش یافته است، از شهروندان درخواست کرد بیش از گذشته در زمینه غربالگری با مراکز بهداشتی همکاری کنند.

دکتر علیرضا زالی ، در یک گفت و گوی زنده تلویزیونی درباره  وضعیت بیماری کرونا در استان تهران اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۷ بیمار جدید به عنوان بیمار کرونایی  در بخش های عادی و ۵۱ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های تحت پوشش استان تهران بستری شدند.

وی ادامه داد: ۱۴۲ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته از بیمارستان های استان تهران ترخیص شدند.

دکتر زالی از بستری ۱۰ درصد مراجعان به بخش های بهداشتی و درمانی استان در طول ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: ۹۰ درصد مراجعان با دریافت خدمات سرپایی ترخیص شده اند.

وی همچنین از تقلیل مراجعه به مراکز مراقبت های بهداشتی در طول ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

دکتر زالی با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی رسانه ها درباره اهمیت غربالگری یادآور شد: افراد با شروع علائم در خود در وهله اول از طریق سامانه ۴۰۳۰ و مواردی مانند آن، بهتر است به مراکزی مانند مراکز جامع سلامت که اصالتا مراکز بهداشتی هستند مراجعه کنند.

وی یادآور شد: کاهش آمار مراجعان به این مراکز می تواند تا حدی بحث استمرار غربالگری را با خدشه رو به رو کند، به خصوص آنکه در گام دوم غربالگری ملی در استان تهران هستیم و بیش از گذشته نیازمند همکاری و همیاری شهروندانیم.

 دکتر زالی از شهروندان درخواست کرد بیش از گذشته در زمینه غربالگری با مراکز بهداشتی همکاری کنند.

وی افزود: طبیعتا با افزوده شدن تعداد مراجعان مراکز بهداشتی از میزان مراجعان به بخش های درمانی و بستری در این مراکز کاسته خواهد شد و این مسئله درمان بیماری را با سهولت بیشتری همراه خواهد کرد.

 نظارت بر وضعیت رستوران های استان اظهار کرد: رستوران ها جز اماکنی هستند که  قبل از شیوع کرونا نیز تحت نظارت کامل بخش بهداشت محیط دانشگاه ها قرار داشتند و

وی ادامه داد: طبیعتا پس از بازگشایی رستوران ها، این نظارت ها و مراقبت ها افزایش بیشتری می یابند و تیم های جدیدی توسط دانشگاه ها برای این نظارت ها اعزام خواهند شد.

 دکتر زالی تاکید کرد: همان طور که بارها اعلام کرده ایم، هیچ غذایی به اندازه غذای طبخ شده در منزل از سلامت کافی برخوردار نیست و بهترین الگوی غذایی، همان چیزی است که بر اساس سلیقه و ذائقه خانواده تهیه می شود و طبیعتا از بهداشت بالاتری برخوردار است.

وی افزود: حضور افراد در رستوران ها مانند هر فضای مسقف دیگری نیازمند رعایت چند شرط است؛ اولین شرط رعایت فاصله گذاری اجتماعی است و افراد مانند گذشته نباید رو به روی هم بنشینند بلکه باید به صورت ضربدری یا متاقبل به راس نسبت به هم قرار بگیرند.

دکتر زالی ادامه داد: همچنین تعداد اندکی از افراد باید در رستوران حضور داشته باشند و استفاده از رستوران به حداقل ظرفیت ممکن رسانده شود.

 وی یادآور شد: در صورت امکان برای مصرف نمک، سماق و مواردی از این دست باید از ظروف یکبار مصرف استفاده شود و از وسایلی مانند قاشق و چنگال به صورت بسته بندی و ترجیحا یکبار مصرف استفاده شود.

دکتر زالی یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی در رستوران ها را عدم امکان استفاده از ماسک در هنگام تناول غذا عنوان کرد و گفت: به همین خاطر افرادی که در خود علائم بیماری کووید ۱۹ مشاهده می کنند و یا با افراد مشکوک به بیماری در تماس بوده اند، از حضور در رستوران خودداری کنند.

وی توصیه کرد زمان حضور افراد در رستوران کاهش یابد تا احتمال انتقال بیماری کمتر شود.

دکتر زالی با تاکید بر اهمیت تهویه مناسب در رستوران ها گفت: رستوران هایی که سقف کوتاه دارند و امکن تهویه مناسب در آن ها فراهم نیست طبیعتا پرمخاطره تر هستند.

وی ادامه داد: سطوح رستوران می تواند به انتقال بیماری کمک کند و در مواد غذایی خام نیز شانس بالاتری برای انتقال بیماری کووید ۱۹وجود دارد.

دکتر زالی در پایان اطمینان از پخت کامل مواد غذایی را نکته ای مهم دانست و افزود: بخش خام موادغذایی نیز باید به صورت بهداشتی در فرایند آماده سازی تهیه شده باشند تا خطر انتقال بیماری کاهش یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha