تجهیز همه مشترکان بزرگ برق به کنتور هوشمند تا پایان سال جاری

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری نوین توانیر گفت: تا پایان امسال تمامی مشترکان باقیمانده در صنعت، کشاورزی، ادارات و بخش‌های بزرگ تجاری، مجهز به کنتور هوشمند شده و مشترکان پرمصرف بخش خانگی نیز تا پایان تابستان کنتورهای هوشمند را دریافت خواهند کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری سلامت(طبنا) "هادی مدقق" با اشاره به تعداد کنتورهای هوشمند نصب شده در کشور اظهار کرد: در حال حاضر برای  یک میلیون مشترک، کنتور هوشمند نصب شده است که عمده این مشترکان در بخش‌های صنعتی، کشاورزی، ادارات و مشترکان بزرگ تجاری است و بخشی از مشترکان خانگی نیز از این کنتورهای نسل جدید استفاده می‌کنند.

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر با اشاره به انواع کنتورهای برق تصریح کرد:  اولین نسل کنتورهای مورد استفاده همان کنتورهای الکترومکانیکی است که از سال 84 خط تولید و واردات آن متوقف شد.

مدقق با بیان این که نسل دوم کنتورها، دیجیتال هستند، ادامه داد: از سال 84 تاکنون نزدیک به 20 میلیون کنتور دیجیتال نصب شده است که برخی از مشترکان به اشتباه این کنتورهای دیجیتال را هوشمند می‌دانند، اما در حقیقت نسل سوم همراه با توسعه فناوری ارتباطات که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است به عنوان کنتورهای هوشمند محسوب می‌شوند که از امکانات آن می‌توان به دریافت و تبادل اطلاعات از طریق مودم برای رصد و ارائه گزارش لحظه‌ای به مشترکان اشاره کرد.

مدقق یادآور شد: کشور ایران در دسته اولین کشورهای منطقه بود که این طرح را شروع کرد، اما هنوز در سطح وسیعی برای مشترکان نصب نشده است.

به گفته وی، هم اکنون شرکت‌های تولیدکننده نسل سوم کنتور از حمایت‌های فنی و فضای کسب و کار توسط توانیر بهره‌مند شده‌اند و خط دانش فنی و نرم افزاری آن کاملاً بومی سازی شده است.

وی اضافه  کرد: کنتورهای هوشمند برای افزایش کیفیت برق‌رسانی طراحی شده است که با کنترل و بررسی ولتاژ شبکه از بسیاری از صدمات به وسایل برقی جلوگیری خواهد کرد.

مدقق بیان کرد: نصب کنتورهای هوشمند همراه با مودم ساخت داخل، برای مشترکان تک فاز خانگی و تجاری حدود 750 هزار تومان هزینه دارد که بر اساس بودجه 1400، مشترکان می‌توانند هزینه این کنتورها را در اقساط 24 ماهه بپردازند.

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر عنوان کرد: برای مدیریت مصرف در ادارات دولتی مقرر شده است که میزان مصرف این سازمان‌ها پس از پایان زمان اداری به 10 درصد میزان مصرف آنها محدود شود.

مدقق با اشاره به برنامه کوتاه مدت توانیر برای جایگزینی کنتورهای هوشمند در شبکه اظهار کرد: تا پایان امسال تمامی مشترکان باقیمانده در صنعت، کشاورزی، ادارات و بخش‌های بزرگ تجاری مجهز به کنتور هوشمند شده که با توجه به سهم مصرف آنها می‌توان 55 درصد مصرف برق شبکه برق را مدیریت کرد.

وی افزود: در ادامه این برنامه، مشترکان پر مصرف خانگی نیز تا تابستان سال آینده کنتور هوشمند دریافت خواهند کرد.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha