عموم مردم نیازی به تزریق دوز چهارم واکسن کرونا ندارند

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره ضرورت تزریق دوز چهارم واکسن های کرونا، گفت: استفاده از نوبت چهارم واکسن علیه کرونا برای تقویت مجدد و ایجاد محافظت برای عموم مردم ضرورتی ندارد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا ناجی در پاسخ به این سوال آیا تزریق دوز چهارم واکسن کووید ۱۹ ضرورت دارد یا خیر؟ اظهار کرد: واکسن های کووید۱۹ حتی زمانی که دوز یادآور هم تزریق شود نمی توانند صددرصد از عفونت های ویروس کرونا پیشگیری کرده و یا محافظت طولانی مدت در برابر بیماری فراهم کنند.

وی با اشاره به این که پس از تزریق دوز سوم، آنتی بادی ها در بدن به سرعت بالا می رود افزود: پس از حدود یک ماه رفته رفته آنتی بادی در بدن کاهش پیدا می کند.

 رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: محافظت در برابر عفونت سه ماه بعد از تزریق واکسن کرونا، به حدود ۵۰ درصد می رسد.

دکتر ناجی درباره ضرورت تزریق  دوز چهارم واکسن های کرونا خاطرنشان کرد: استفاده از نوبت چهارم واکسن علیه کرونا برای تقویت مجدد و ایجاد محافظت برای عموم مردم ضرورتی ندارد.

وی ادامه داد: دوز چهارم خطر عفونت را تنها حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد کاهش می دهد.

 دکتر ناجی خاطرنشان کرد: در طول مطالعه ۳۰ روزه حدود ۲۰ درصد از افرادیکه واکسن اضافی دریافت کرده اند، در مقایسه با حدود ۲۵ درصد از افرادیکه تنها سه واکسن دریافت کرده اند، به واریانت امیکرون ویروس کرونا مبتلاشدند.

وی ادامه داد: واکسن هایی که اکنون تجویز می شوند برای مبارزه به سویه اولیه طراحی شده اند که بسیار متفاوت از امیکرون است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  با بیان این که موارد عنوان شده اصلا به این معنا نیست که دوز اضافی واکسن در هر شرایطی بی تاثیر است گفت: برای افراد مسن یا آنهایی که در معرض خطرهستند ممکن است نیاز به دوز اضافی برای کمک به حفظ محافظت در برابر بیماری شدید داشته باشند به این شکل که دوز چهارم احتمالا نقشی در برابر بیماری زایی شدید دراین گروهها داشته باشد.

 دکتر ناجی اضافه کرد: سه دوز واکسن حدود ۹۰ درصد محافظت در برابر بستری شدن در بیمارستان در اثر امیکرون، دوماه پس از آخرین دوز ایجاد می کند، اما این محافظت در برابر بیماری شدید هم ممکن است با گذشت زمان در برابر امیکرون کاهش یابد.

 وی خاطرنشان کرد: یک بوستر اضافی، احتمالا به افزایش محافظت در برابر بیماری های شدید برای افراد بالای ۶۵ سال، افرادیکه بیماری زمینه ای  و مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی، کمک خواهد کرد.

دکتر ناجی با یادآوری این موضوع که همچنان دانش بشر درباره ابعاد مختلف کرونا محدود است گفت: ما هنوزنمی دانیم که گروههای پرخطر و افرادی که  لازم است دوز چهارم واکسن کرونا را دریافت کنند چه زمانی به این دوز اضافی نیاز خواهند داشت، این موضوع بستگی به سرعت کاهش ایمنی دارد.

 رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه گفت: دریافت دوز چهارم احتمالا فقط برای آن دسته از جمعیت های آسیب پذیر که به محافظت بیشتر در برابر کووید نیاز دارند مهم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha