اسپری‌های بینی ضد کرونا، مانع حمله ویروسی می‌شود

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت:محققان در حال کار بر روی واکسن‌های کووید هستند که از طریق اسپری‌های بینی تجویز می‌شوند و می‌توانند مانع از حمله ویروس کرونا به بدن در مهمترین و اصلی ترین نقطه ورودی آن، یعنی غشای مخاطی بینی و گلو شوند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،دکتر علیرضا ناجی با اشاره به این که تعداد زیادی کارآزمایی بالینی با واکسنهای اسپری های بینی در حال انجام است اظهار کرد: ویتنام، تایلند، برزیل و مکزیک در حال حاضر تولید واکسن بینی را پس از موفقیت در آزمایش‌های بالینی آغاز کرده‌اند.

وی افزود: ایران نیز واکسنی ترکیبی از دو دوز تزریقی و دوز بوستر اسپری مخاطی را در موسسه سرم سازی رازی تولید کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که واکسن اسپری بینی احتمالاً به عنوان یک دوز بوستر در ایالات متحده استفاده بشود گفت: اما این نوع واکسنها ممکن است به طور گسترده در مناطق کمتر توسعه یافته جهان که واکسن های تزریقی رایج نیستند استفاده شود.

دکتر ناجی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیروی از این استراتژی بسیار مهم است، در حالی که واکسن های تزریقی به بدن کمک می‌کنند تا از بیماری های شدید جلوگیری کند، واکسن های اسپری بینی می توانند در وهله اول از ورود ویروس به بدن جلوگیری کنند.

وی با تاکید بر این که اثربخشی واکسن‌های تزریقی با گذشت زمان کاهش می‌یابد هشدار داد: واریانت های جدید کووید می‌توانند از واکسن‌ها فرار کنند، همانطور که تعداد بالای موارد بیماری با امیکرون این را  نشان داد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه توضیح داد: اگر بدن خود را به عنوان یک قلعه در نظر بگیرید، واکسن تزریقی واقعاً از نواحی داخلی قلعه بدن شما محافظت می کند، بنابراین هنگامی که مهاجمان وارد می شوند، ایمنی حاصله در برابر تصرف این تاج و تخت از قلعه محافظت می کند. اما اگر سیستم ایمنی خود را طوری آموزش دهید که از دروازه‌های قلعه حفاظت کنند، مهاجمان نه تنها برای ورود به داخل با مشکل مواجه می‌شوند، بلکه برای نفوذ به داخل نیز مشکل پیدا میکنند.

وی با بیان این که واکسن اسپری بینی را می‌توان راحت‌تر تولید و توزیع کرد خاطرنشان کرد:  این اسپری ها را می توان در یخچال معمولی نگهداری کرد، نه در دمای فوق‌العاده سرد مانند واکسن‌های مدرنا و فایزر و در عین حال افرادی که سوزن را دوست ندارند ممکن است واکسن اسپری بینی را ترجیح دهند.

دکتر ناجی اضافه کرد: درضمن این نوع واکسن ها بسیار ارزان قیمت تولید میشوند، هر دوز واکسن اسپری بینی را می توان با حدود "سی" سنت در مقایسه با "سی" دلار برای یک دوز مدرنا یا فایزر تولید کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که دانشمندان در تحقیقات خود با چالش های زیادی برای تولید واکسن های اسپری بینی روبه رو هستند ادامه داد: اما مطالعات در حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است که دو دوز از واکسن اسپری بینی دارای پاسخ آنتی بادی و سلولی خوبی  بوده و به اندازه کافی قوی است که عفونت کووید را سرکوب کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha