سند ملی سلامت مردان ایران نهایی می‌شود

رییس شورای عالی سلامت و امنیت غذایی از نهایی‌سازی سند ملی سلامت مردان ایران خبر داد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت،دکتر محمد اسماعیل مطلق در نشست این دبیرخانه با حضور نمایندگان دستگاه‌ها، گفت: سند ملی سلامت مردان ایران در زمانی بیش از دو سال توسط دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس و جمعی از استادان برتر دانشگاه ها و نمایندگان حوزه های مرتبط و دستگاه‌های ذینفع تدوین و در سومین جلسه کمیسیون دائمی ذیل شورای عالی سلامت و امنیت غذایی مطرح شده و با انجام بازنگری بر روی آن، برای ارائه در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که حداکثر طی ۶ ماه نخست سال جاری برگزار می‌شود آماده می‌شود.
چاقی ۵۴ درصد مردان 
دکتر محمد اسماعیل مطلق خاطرنشان کرد: حدود ٥٤ درصد از مردان بالای  ١٨ سال کشور دچار چاقی و اضافه وزن و حدود ٢٥ درصد از آنان دارای فشار خون بالا هستند. همچنین حدود ١٩ درصد از مردان بالای ٢٥ سال دارای چربی خون بالا بوده و حدود ١٠ درصد از دیابت رنج می­‌برند. 
وی افزود: متأسفانه با افزایش سن میزان شیوع فشار خون بالا در بین مردان روند افزایشی دارد که با توجه با بالا رفتن سن جامعه بایستی نگاه ویژ ه‌ای به این معضل شود.
مطلق عنوان کرد: فقط ۳ درصد مردان ایرانی هیچ عامل خطری در شیوه زندگی خود برای ابتلا به بیماری‌های مزمن غیرواگیر از قبیل سکته قلبی و مغزی و سرطان ‌ها ندارند. پژوهش­‌ها نشانگر وضعیت نامناسب سلامت مردان و عدم تمایل به اصلاح این روند است. این مشکلات هم در حوزه سلامت جسمی و هم در حوزه سلامت روان در اغلب کشورهای جهان و ایران قابل تأمل و ریشه ‌یابی است.
تدوین سند ملی سلامت مردان
رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی گفت: سند ملی سلامت مردان ایران توسط جمع کثیری از استادان دانشگاه‌ها و نمایندگان سازمان ها و ارگان ‌های ذی نفع تدوین شده و پس از تصویب در شورای عالی سلامت و امینت غذایی و آماده شدن برنامه عملیاتی برای اجرایی کردن آن در سطح کشور، گام مهمی در جهت بهبود سلامت مردان جامعه، کاهش مرگ و میر این گروه جنسی و در نهایت تحکیم بنیان خانواده برداشته می‌شود.
رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری نیز در این جلسه عنوان کرد: مردان به دلایل متعددی همچون هراس از پزشکی و مشغله کاری کمتر به مراکز بهداشتی مراجعه کرده و علایم بیماری را نادیده می ‌گیرند که این مساله باعث افزایش عوارض بیماری و خطر مرگ و میر در آن ‌ها می ‌شود. 
ضرورت تدوین بسته خدمتی سلامت مردان 
دکتر سید جلیل حسینی افزود: در مراکز بهداشتی، درمانی کشور به طور عموم فشارخون، قد و وزن، آزمایشات لازم برای تشخیص زودهنگام سرطان روده، رحم، پستان و سایر عوامل خطر بیماری ‌های غیرواگیر برای زنان در قالب بسته ‌های خدمتی ارائه می ‌شود ولی متأسفانه برای مردان به طور مشخص بسته خدمتی تعریف نشده است. 
وی ادامه داد: نقاط ضعف بسیاری در زمینه سلامت مردان وجود دارد که بایستی با برنامه‌ریزی دقیق، هوشمندانه و وسیع با همکاری همه سازمان ‌ها  مرتفع شود و تصویب سند سلامت مردان ایران می‌تواند راهگشای برخی از این مشکلات باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha