فتح خرمشهر؛ پیروزی فراموش‌نشدنی و جاودان ملت ایران

فتح خرمشهر نشان داد که اعتقاد به ارزشهای والای الهی، اسلامی و انقلابی و عشق به ولایت در کنار فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت به عنوان عامل اصلی هویت‌ساز این مرز و بوم همواره اقتدار و استقلال و صلابت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین می‌نماید.

بسمه تعالی
سوم خردادماه روز مقاومت، ایثار و پیروزی یادآور فتحی بزرگ و جوهر حرکتی عظیم است که به مدد یاری پروردگار، ایمان، ایثار و جانفشانی ملت شریف ایران و به ویژه شهدا و ایثارگرانی رقم خورد که همیشه در تاریخ این مرز و بوم یاد حماسه و خاطره رشادت پیروزمندانه دلاوری‌های آنان فراموش نخواهد شد. به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) «روز سوّم خرداد هم از روزهای فراموش‌شدنی نیست؛ از روزهایی است که در تاریخ کشور ما و در تاریخ انقلاب اسلامی عزیز ایران این روز می‌درخشد».[۱]
فتح خرمشهر نشان داد که اعتقاد به ارزشهای والای الهی، اسلامی و انقلابی و عشق به ولایت در کنار فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت به عنوان عامل اصلی هویت‌ساز این مرز و بوم همواره اقتدار و استقلال و صلابت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین می‌نماید. ارزشها و فرهنگ والایی که دسیسه‌های دشمنان و قدرت‌های استکباری جهان برای تفرقه‌انگیزی و ضربه‌زدن به نظام و انقلاب را همواره با شکست و روسیاهی همراه نموده است.
به فرموده امام خمینی(ره): «فتح خرمشهر، یک مسأله عادی نبود. این که پانزده الی بیست هزار نفر به صف برای اسارت بیایند و تسلیم شوند، مسأله عادی نیست، بلکه مافوق طبیعت است».[۲]
بی‌شک قدرت عظیم معنوی، تدابیر ارزشمند رهبر انقلاب، روحیه والای ایثار و شهادت و همبستگی گسترده مردم در صحنه نبرد حماسه بزرگ فتح خرمشهر را رقم زد که منشأ تحولات شگرفی در روند جنگ تحمیلی گردید و در این میان نقش شهدا و ایثارگران در پاسداشت ارزش‌ها و حفظ کیان و استقلال کشور در این فتح مبین نقش بی‌بدیلی است چرا که مایه فخر ملت شریف ایران و عامل سربلندی و سرافرازی نظام هستند. آنان با الهام از مکتب سیدالشهدا(ع) و رهبری فرهمندانه امام‌خمینی (ره) در کنار ملت شریف ایران قدرت‌های ظالم استکباری و ایادی متجاوز آنها را مقهور ایمان و مجاهدت خود نمودند و پیروزی فراموش نشدنی و جاودانی را برای کشور رقم زدند و البته این وعده الهی است که «و قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا» و بگو حق فرارسید و باطل مضمحل و نابود شد و (اصولاً) باطل نابودشدنی است.
با توجه به نقش این قشر معزز و از سویی فرهنگ و روحیه والای ایثار و شهادت در اقتدار نظام، برای تحقق گام دوم انقلاب یکی از موضوعات تاثیرگذار و مورد تأکید، گسترش و توسعه این فرهنگ است. فرهنگی که امروز عامل مقاومت و ایستادگی در برابر قدرت‌های استکباری است و زمینه‌ساز اقتدار ملت‌های مظلوم در برابر ظلم و ستم حاکم محسوب می‌شود. الگوسازی اسوه‌های مقاومت و ایثار و برجسته نمون نقش و جایگاه آنان به ویژه برای نسل امروز و آینده جامعه و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت ضرورتی انکارناپذیر در مسیر تحقق گام دوم انقلاب و رسیدن به تمدن نوین اسلامی است. چرا که فرهنگ ایثار و شهادت از ظرفیت عظیمی در گفتمان سازی برای تحقق گام دوم انقلاب برخوردار است که باید این ظرفیت‌ها برجسته‌سازی شود.
اینجانب سالروز این حماسه غرورآفرین را به ملت غیور ایران و به همه آنان که در این افتخار ماندگار و در این فتح‌الفتوح سهیم بودند به ویژه خانواده معزز شهدا، جانبازان و آزادگان تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم. به یقین در این فتح غرورانگیز و برای شکوه و عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران انسان‌های معتقد و متعهد بی‌شماری از جان و مال خویش گذشتند و به درجه رفیع شهادت و ایثارگری نائل شدند که بر ایمان و اراده همه این افتخارآفرینان درود می‌فرستم. مقام و منزلت تمامی شهدای معزز به ویژه شهدای «عملیات بیت المقدس» و ایثارگران والا مقامی که با حماسه و رشادت برای میهن اسلامی ایران افتخار و بالندگی به ارمغان آوردند، را گرامی می‌دارم و از درگاه پروردگار متعال سلامتی و سربلندی خانواده‌های شهدای گرانقدر و ایثارگران عزیز را خواستارم.

[۱] بیانات در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین علیه‌السلام ۱۳۹۵/۳/۳
[۲] صحیفه امام؛ ج ۱۶ ، ص ۲۷۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha